Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  1805 Görüntülenme

İnternet sitemin blog kısmındaki bazı içeriklerden istediğim performansı alamıyorum. Bu nedenle de bu yazılarda çok büyük olmamakla beraber bazı değişiklikler yapmak istiyorum. Yaptığım bu değişiklikler küçük olsa da Google’da üst sıralara çıkmamı sağlar mı?
Bir de iyi performans gösteren yazılarda bazı değişiklikler yaparak onları daha yukarıya taşımam mümkün olur mu? Yoksa yaptığım bu değişiklikler bu yazıların şimdikinden daha alt sıralara düşmesine mi sebep olur?
Cevap için şimdiden teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • İçerik Güncellemenin Seo’ya Etkisi Var Mı? için Yanıtlar

   HakanSancak
   Hakansancak

   22 Şubat 2018, 14:39

   1

   İçerik güncelleme konusunun Google sıralamaları üzerindeki etkisi biraz tartışmalı bir konu diyebilirim. Öncelikle ilk sorunuzdan başlıyayım;

   Blogunuzda iyi performans göstermeyen yazıların sıralaması oldukça önemli. Eğer bahsettiğiniz yazılar hatırı sayılır bir trafik getirmeyecek kadar gerilerde çıkıyorsa, bu yazılarda değişiklikle yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ancak bu noktada yazıların ne kadar süredir yayında olduğu da önemli bir kriterdir. Örneğin, bir aydan az süredir yayında olan bir yazıdan bahsediyorsak o yazı için biraz daha süre tanımakta fayda var. Yapmanız gereken değişikliklere gelince de, ilk sorunuz için şu adımları izlemenizi tavsiye ediyorum:

   - Yazınız içerisinde kullanılan H1, H2 ve H3 etiketlerini ve içeriklerini gözden geçirin. Eğer bu etikete sahip başlıklarınız yok ise, en azından H1 başlık ve H2 başlık ekleyin.
   - Yazı ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin yazı içerisinde nasıl ve ne sıklıkta geçtiğini gözden geçirin.
   - İçeriğinizin özgün olduğuna emin olun ve yazınız alıntı içeriyorsa bu alıntıları tırnak işareti içerisinde belirtin ve kaynak gösterin.

   Bu maddeler ışığında değişiklikler yaparsanız, yazılarınızın daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Gelelim ikinci sorunuza; iyi performans gösterilen yazılarda değişiklik yapmak kimi zaman riskli olsa da doğru yapıldığında oldukça faydalıdır. Bu iyileştirmeler için de yukarıdaki adımlara ek olarak şunları yapabilirsiniz:

   - Google Search Console üzerinden blog yazınızın bulunduğu linki filtreleyerek, insanların hangi anahtar kelimeler ile sayfaya geldiğini tespit edin.
   - Yine Search Console içerisindeki Gösterim ve Tıklama Oranı değerlerine bakarak, yazınızın insanların dikkatini niye çektiğini anlamaya çalışın.
   - Son olarak, bu çıkarımlar doğrultusunda gerekli değişiklikleri yapın.

   Bu adımları izledikten sonra, iyi performans gösteren yazınızın performansını daha da yukarı taşıyabilirsiniz. Unutmayın; içerikte yapılan değişiklik sonrasında Google sıralamasında gerilere düşebilirsiniz, ancak endişe etmeyin eğer doğru değişiklikler yaptıysanız, sonrasında daha üst sıralara yerleşeceksinizdir.

   Her iki sorunuz için de; içeriklerinizde yaptığınız değişikliklerden sonra Google Search Console içerisine girerek Tarama > Google Gibi Getir kısmından sayfanızın linkini yazarak, Google’ın sayfanızı daha hızlı indekslemesini sağlayabilirsiniz.

   Umarım cevap faydalı olmuştur.

  Cevapla

  İçerik Güncellemenin Seo’ya Etkisi Var Mı? Sorusunu Cevapla