Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  5564 Görüntülenme

Merhaba Sayin Yetkili,

Uzun suredir sitem ile ugrasiyorum. WP yaptigim site php-html ile yazilmis. Sayfalarin iclerini html css ile yaziyorum. SEO paketi de ekledim sayfaya ancak Google bir türlü beni indexlemiyor. Sizce neden olabilir?

Not: Siteyi direkt wp üzerinden yapıyorum. Yani bilgisayara sunucu kurup yaparak siteye yüklemiyor. Değişiklikleri direkt siteden yapıyorum. Ondan olabilir mi? Meta tagları da yazdım ama tık yok

 • 1
 • 1
 • Google Sitemi İndexlemiyor Ne Yapacağım için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   27 Kasım 2019, 18:05

   1

   Günümüzde en çok kullanılan arama moturu olan Google bazı anlarda bir web sitesini herhangi bir kişisel bir çaba olmadan direkt olarak kendisi indexe alabilmektedir. Fakat bazen ise bu durum bir müdahale sonrası gerçekleşmektedir.
   İlk olarak sitenizin index alıp almadığını nasıl kontrol edebilirsiniz ondan söz edelim. Yeni açmış olduğunuz bir web sitesi veya sayfanız olduğunu varsayalım. Bu sitenin veya sayfanın index alıp almadığını küçük bir arama sorgusu ile hızlıca öğrenebilirsiniz.

   Google arama sorgusuna
   Anasayfa için: site:ornekdomain.com
   Alt sayfa için: site:ornekdomain.com/alt-sayfa

   sorgusunu gerçekleştirdiğiniz de herhangi bir sonuç vermiyorsa maalesef ki index almamış demektir.

   Peki İndekslenmesi İçin Hangi Yolları İzlemelisiniz?

   Sitemap Dosyası Oluşturun

   Sitemap dosyası yani site haritası oluşturmak arama motoru botları tarafından sitenizin daha hızlı taranabilmesi için size yardımcı olabilecek önemli bir yoldur. Sitemap dosyası iki durum için sıklıkla kullanılmaktadır.

   1-İndekslenmey hızlandırmak
   2-Arama motorları tarafından daha hızlı ve taranmasını istediğiniz sayfaları şekilde önceliklendirmek.
   Google arama moturu botları XML sitemap dosyasını yönlerini belirlemek için kullanır. Neyin nerede olduğunu bu dosyalar yoluyla göstermek botun işini daha da kolaylaştıracaktır.

   Robots.txt Dosyanızı Kontrol Edin

   Sitenizin ana dizininde yer alan robots.txt dosyası arama motoru botlarına site içinde hangi sayfaların taranmasının veya taranmamasının gerektiği hususunda yön verecektir.

   Eğer ki oluşturduğunuz sayfalar veya direkt olarak siteniz test sürecinde iken böyle bir komut vermişseniz siteniz yüksek ihtimalle index almayacaktır.

   Bu sebeple Robots.txt dosyanızı kontrol ediniz ve Disallow ile belirtilen sayfa veya domain var mı inceleyiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hızlıca bu durumun önüne geçin ve komutu etkisiz hale getirin.

   Meta Tag Kontrolü Gerçekleştirin

   Google indexine alınmamış olan site, sayfa veya sayfaların kaynak kodunu dikkatle kontrol ediniz. Bunun için ilgili sayfada Sağ Tık > Sayfa Kaynağını Görüntüle kısmına tıklamalısınız.

   Ardından ise CTRL+F tuşuna basarak (Mac:CMD+F) noindex ve nofollow
   aramasını gerçekleştiriniz.

   Eğer bu sayfada varsa bu sayfanın arama motorları tarafından indexe alınmayacağı belirtilmektedir.
   Bu kısmı kaynak koddan silmeniz gerekmektedir.

   Search Console ile Google’a Bildirim Yapınız

   Bütün işlemleri sağladığınız fakat halen anasayfa veya alt sayfanız Google’da indexlenmedi ise bu durumda Google Search Console aracılığı ile bildirerek dakikalar içerisinde index alabilirsiniz.

   Bu özelliği günde en fazla 10 kere kullanabilirsiniz.
   Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için https://support.google.com/webmasters/answer/9073702?hl=tr&visit_id=637104394357617040-766598681&rd=1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

   Bu arada önemli bir hatırlatma yapalım “Eski İçeriklerinizi Optimize Etmek” gibi çok önemli bir konuyu atlamayın. Artık eskiyen içerikleri gözden geçirerek sürekli bir biçimde kendisini geliştiren Google algoritmasına göre optimizasyon çalışmaları gerçekleştirin. Çünkü artık yenilenmiş olan içerikler arama motoru botları tarafından yeniden Google sunucularına gönderilmektedir. Aynı zamanda kaliteli backlin almak ve kalitesiz backlinkleriniz var ise bunlardan arınmakta çözüm önerisi olarak verilebilir.

   Bu tarz durumlarla karşılaşan kullanıcıların Google Destek sayfasından ilettikleri mesajlara ve diğer çözüm önerilerine aşağıda yer alan adresten ulaşabilirsiniz.

   https://support.google.com/webmasters/answer/7474347?hl=tr

   admin
   Admin

   29 Temmuz 2014, 23:53

   1

   Sitenizde metalar haricinde indekslemeyi engelleyen içerikler ve robots.txt dosyasında düzensizlik olabilir. Eğer sitenizde içerik konusunda (kodsal bozukluk) PHP yazılımının desteklemeyeceği şekilde yada site içi yapıda birden fazla kullanılmış meta etiketi varsa sitenin indeks alması o kadar zorlaşacaktır.

   Bunun yerine Google gibi getir servisini kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz. Bu makaleye de https://www.seohocasi.com/google-gibi-getir-nedir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  Cevapla

  Google Sitemi İndexlemiyor Ne Yapacağım Sorusunu Cevapla