Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  2115 Görüntülenme

Merhabalar, size iki farklı konuda soru sormak istiyorum.

1. Web sitem hem Google aramalarda yanında resimler ile birlikte çıkıyordu hemde bazı anahtar kelimelerin görsellerinde ilk sıralarda yer alıyordu. 2 aylık bir süre için sitemi Search Console'dan geçici sayfa kaldırma seçenekleriyle URL'leri kaldırdım ve daha sonra tekrar aktif ettim. Google sıralamalarda eski konumuma geri döndüm ancak resimlerde ve görselerde çıkmıyorum.

2. Benimle aynı işi yapan sitelerin bazıları Google sıralamalarında altta yan yana sıralanmış kategorilerle çıkıyorlar bunu ben nasıl yapabilirim?

 • 1
 • 1
 • Google Sıralama Sorunları için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:17

   1

   Merhaba,

   Google, birçok popüler aramada sonuçlar arasında sayfaları birçok farklı arama görünümünü destekleyerek gösterir. Bunlar görseller olabilir, site bağlantıları olabilir, içerik haritaları veya birçok farklı görünüm olabilir. Arama sonucu özellikleri arasından sizin sorduğunuz iki farklı tiptir.

   1. sorunuz zenginleştirilmiş sonuçlarla ilgidir. Yıldız puanları, küçük görseller gibi ayrıntılar Google arama sonuçlarında zengin sonuç olarak gösterilir. Zengin sonuç olarak sitenizin yanında bir görsel çıkmasını istiyorsanız bunu web sayfanızın kodlamasında yapılandırılmış veri barındırarak sağlayabilirsiniz. Yapılandırılmış verileri Google tararken doğru işleyemediğinde arama sonuçlarında zengin sonuçları göremezsiniz. Sitenizde yaptığınız yapılandırılmış veri değişiklikleri arama sonucu görünümünde farklılıklara neden olabilir. Veya verileriniz düzgün işlenmiyor olabilir. Öncelikle verilerin doğru işlenip işlenmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer yapılandırılmış veriler doğru çalışıyorsa, web sayfanızda yaptığınız index değişikliğine neden olacak durumları gözden geçirin. Web sayfanızın son sürümünün Google sonuçlarında gösterilmesi için biraz zaman tanıyabilirsiniz.

   2. sorunuz site bağlantısı uzantıları ile ilgilidir. Bu bağlantıların nasıl çalıştığı önemlidir. Google, site bağlantılarını arama sonuçlarında gösterirken hangi sayfaları kullanması gerektiğini bizler belirleyemiyoruz. Site bağlantılarının seçimi, tamamen Google algoritması tarafından seçilir. Beğenmediğiniz veya arama sonuçlarında göstermek istemediğiniz bir bağlantıyı kendiniz silemiyor veya yenisini ekleyemiyorsunuz. Ancak sitenizi doğru optimize ederek Google’ın site içerisindeki bağlantıları doğru anlamasını ve en alakalı bağlantı uzantılarını göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu arama sonucu özelliğinin amacı kullanıcılara bilgiyi en kısa sürede buldurmaktır. Sitenizle ilgilenen bir kullanıcının ilgisini çekebilecek hedef sayfaların doğru optimize edilmesi, site bağlantı uzantısı olarak gösterilmesinde rol oynar. Sayfa başlığı, sayfa açıklaması, ana sayfada kullanılan bağlantılar, tıklama oranı, dahili bağlantı sayıları gibi önemli faktörler site bağlantı uzantılarının seçiminde etkilidir.

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   23 Nisan 2021, 01:01

   1

   Merhabalar,

   Öncelikle sitenizde 2 aylık süre zarfı içerisinde yapısal verilerinde güncelleme yapmış olabilir misiniz? Eğer ki güncelleme yaptıysanız görselleriniz çıkmıyor olabilir.
   https://search.google.com/structured-data/testing-tool/ Google'ın Yapısal Veri Test Aracı ile sitenizin yapısal verilerini inceleyebilir, aynı zamanda rakiplerinizin de yapısal verilerini incelemelerini yapabilirsiniz.
   Bol trafikli günler dilerim 🙂

  Cevapla

  Google Sıralama Sorunları Sorusunu Cevapla