Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  4048 Görüntülenme

Dış SEO nedir? SEO ya yeni başladım. Kitaplarınızı okuyarak bir çok teknik bilgiyi elde ettim. Bu değerli kaynaklar için çok teşekkürler hocam. Ancak dış seo hakkında güncel ve ayrıntılı paylaşabileceğiniz bigiler varsa bunları da ayrıca öğrenmek isterim.

 • 1
 • 1
 • Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? için Yanıtlar

   Kaan Gülten
   Kaan Gülten

   30 Temmuz 2019, 02:25

   1

   Dış SEO ve Backlink

   Backlinkler, günümüzde SEO konusunda oldukça önemli bir sıralama faktörü. Güncel, özgün ve kaliteli içerik üreten ve insanların ziyaret ettiği sitelerden backlink alan bir internet sitesi, buna sahip olmayan rakibine göre her zaman avantajlıdır. Peki backlink çalışmalarında nasıl bir yol izlenir?

   Backlink çalışmaları boyunca dikkatli olmak birincil husustur. Doğal backlink edinmek, dış SEO çalışmalarında istenen ilk şeydir ancak doğal backlink edinmek -özellikle Türkiye’de- oldukça zordur. Bu nedenle internet site sahipleri ücretli linklere başvurur ve para karşılığı diğer sitelerden link satın alımı yaparak backlink kazanır.

   Google, backlink konusunda ücretli linklere kesinlikle karşıdır ve oldukça katı politika uygulamaktadır. Eğer Google ücretli link satın alarak backlink edindiğinizi veya ücretli bir şekilde backlink satışı yaptığınızı fark ederse, katı bir şekilde sizi cezalandırır ve arama sonuçlarından tamamen sitenizi kaldırır. Bu ücretli linkleri (backlink) kaldırana kadar da ceza kaldırılmamaktadır.

   Kaan Gülten
   Kaan Gülten

   30 Temmuz 2019, 02:23

   1

   Dış SEO Nasıl Yapılır?

   İnternet sitenize dış sitelerden alacağınız backlinkler, sitenizin arama motorlarına tavsiye edilmesini ifade eder ve marka değerinizi arttırır. Arama motorları da alınan backlinklerin değerini, doğruluğunu, çeşidini ve sayısını takip ederek sizi bu kriterlere göre arama sonuçlarında listeler.

   Dış sitelerden backlink alınırken dikkat edilmesi gereken belli başlı kriter vardır. Backlink alınırken sitenin değeri, sitenin daha önceden link verdiği siteler, sitenin aldığı backlinkler ve site içeriği bu kriterler arasında yer alır. Aynı zamanda sitenin kullanıcı açısından kullanış kolaylığı, daha önceden arama motorlarından ceza almamış olması, linkin nasıl alındığı da bir başka kriterlerdir.

   Siteden backlink alırken eğer bir metin üzerinden backlink alınacaksa, bir adet anahtar kelime üzerinden anahtar kelime çalışması yapılan sayfaya, bir adet ana domaine ve bir adet de açık URL şeklinde alınması en doğrusu olacaktır.

   dis-seo

   Aynı zamanda eğer ki metin üzerinden backlink alınıyorsa her site için farklı metin kullanmak zorunludur. Tabii bu metinlerde de kopya içerik olmaması ve spam yapılmamış olması önemlidir. Link alınırken tüm linkler dofollow olarak alınmamalıdır. Dofollow ve nofollow oranı birbirine yakın tutulmalı ve böylece spam algısı yaratılmamalıdır.

   Backlink alınırken eğer rakibiniz var ise, rakibinizin backlink aldığı kaliteli sitelere öncelik verilmelidir. Daha sonrasında rakibinizin backlink almadığı sitelerden de backlink alarak öne geçebilirsiniz. Backlink alırken çok kısa sürede fazla backlink almak zararlıdır. Backlink alırken alınacak linkler günlere bölünmeli ve düzenli şekilde alınmalıdır.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   27 Ekim 2015, 07:52

   1

   Merhabalar Faruk Bey;

   Dış SEO, SEO çalışmalarının en önemli ayağıdır. Site içi ve site dışı şeklinde 2 kısma ayırdığımız SEO çalışmaların %35'i site içini, %65'i site dışı yapılan SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Bu nedenle site dışı SEO'yu SEO çalışmalarının en önemli ayağı olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

   Dış SEO nasıl yapılır? sorunuzu ise şu şekilde özetleyebiliriz: SEO çalışmalarında öncelikle her zaman site içi kısım tamamlanmalı ve sonrasında site dışı çalışmalara geçilmelidir. %65'lik kısmıyla en büyük paydaya sahip kısmı site dışı olabilir ancak rakipleriniz site içi çalışmaları da kusursuz bir şekilde gerçekleştirmişse bu durum sizin SEO çalışmalarına %35 oranında eksik çalışma yapacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle site içi SEO'da oldukça önemlidir.

   Site dışı SEO çalışmalarında, prestijli haber sitelerinden, sektörel bloglardan tanıtım yazıları, forum, sosyal medya, sözlük, video çalışmaları gibi çeşitli çalışma yöntemleriyle siteniz için link çeşitliliği sağlamalısınız. Site dışı çalışmalarda link çeşitliliği sağlamazsanız, herhangi bir nedenden dolayı bir backlinkiniz silindiğinde sıralamalarda olumsuz olarak etkisini daha fazla gösterecektir. Link çeşitliliği sağlandığı takdirde bu kayıp minimuma inmektedir.

   Google zaman zaman açıkladığı ve açıklamadığı algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Bu algoritma güncellemeleri site içi ve site dışı olarak güncellenebilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde panda algoritmasıyla haber sitelerinin bir çoğu spam yaptığı için ceza almış ve bazıları sıralamalardan kaybolmuştur. Bunun sebebi anlık düşünerek yaptıkları SEO hatalarıdır. Oysaki, SEO çalışmalarında hiçbir zaman anlık düşünülmemeli, geleceğe yönelik planlama yapılarak çalışmalara devam edilmelidir.

   SEO Hocası olarak, kendimize ait hiçbir kaynak bulunmadığı için yaptığımız çalışmaların tamamı siteniz için oluşturduğumuz özel çalışma planına göre Google'ın değerli gördüğü haber, blog sitelerinden tanıtım yazıları, sözlük, forum ve sosyal medyanın etkin kullanımı ve sitenizi video platformlarında tanıtarak link çeşitliliği sağlamaktayız. Google algoritmalarını sürekli takip ederek site içi yada site dışı müdahalelerde bulunmamız gerekiyorsa anında müdahale edip bu güncellemeden en az kayıpla çalışmalara devam etmeyi sağlamaktayız. Bu konuda SEO ya yeni başladıysanız kitaplarımızı okumanızı ve SEOhocasi.com/blog da yayınladığımız makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

  Cevapla

  Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Sorusunu Cevapla