Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1443 Görüntülenme

geçenlerde kitabınızda "canonical URL" adlı konuyu okudum, yanlış ya da doğru şekilde uyguladım. Uyguladığım alan şudur hocam; benim sitemin tomruk ve kereste adında 2 tane sayfası var, ben bu sayfada kullanmış olduğum metinlerin aynısını anasayfamda da kullandım. Şimdi ben şöyle düşünerek canonical URL kullanımı yaptım; hem anasayfam da hem de kendi sayfasında kullandığım metni eğer kendi sayfasının aslı, anasayfa’nın kopya olduğunu belirtirsem anasayfamın değerinin düşeceğini düşünerek “yani direkt anasayfamı” belirttim ve head arasına koydum.

İlerde tomruk, kereste sayfalarına içerik girersem sıkıntı olur mu, ya da doğru uygulamış mıyım? Tam tersi tomruk ve kereste sayfasını mı aslı olarak belirtmeliydim?! Kafam çok karıştı, bu konu hakkında sizden ricam açıklayıcı bir düzeyde anlatmanız. Üstü kapalı ya da terimsel olarak anlatıldığında hiç ama hiç anlamıyorum. Başarılarınız devamını diler, teşekkür ederim...

 • 1
 • 1
 • Canonical Etiketi Kullanımı Nasıl Oluyor? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   13 Ocak 2015, 07:16

   1

   Şu anda kullandığınız yapıyı site adresiniz olmadığından görememekteyiz. En mantıklı bir cevap olarak SEOhocasi.com'un yapısını inceleyebilirsiniz.

   Hamdi Gültekin
   Hamdi Gültekin

   12 Ocak 2015, 23:43

   1

   Peki uygulamış olduğum kullanım yanlış mı? Doğrusu ya da şu ana bu durum için ne yapmalıyım?

   Hamdi Gültekin
   Hamdi Gültekin

   12 Ocak 2015, 23:42

   1

   Yapmış olduğum uygulama doğru mu peki? Yanlışsa doğru olanı nedir?

   admin
   Admin

   12 Ocak 2015, 20:48

   1

   Canonical etiketi hakkında bilgi verelim. Canonical etiketi ana URL ve yazı sayfaları hariç birebir aynı olan sayfalarda (default.asp, index.php, index.html) kullanılması gereken, Google siteyi indekslediğinde hangi sayfaya öncelik tanıyıp diğer sayfayı yok sayması gerektiğini gösteren etikettir.

   Bu etiketin kullanımı kopya olacak sayfalarda yapılmakta ve dikkatli bir şekilde kullanıldığında da faydasını göreceğiniz bir etikettir. Şuna dikkat etmeniz gerekir, canonical etiketi her zaman tek sayfa için kullanılır. Eğer sitede canonical etiketinin tamamı anasayfayı gösterirse diğer sayfalarda kopyaymış gibi görünecektir, doğal olarak indekslerinizin silinmesine ve hit kaybına sebep olur. Bu yüzden canonical etiketinin her sayfada farklı olmasına özen gösterin.

  Cevapla

  Canonical Etiketi Kullanımı Nasıl Oluyor? Sorusunu Cevapla