Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1833 Görüntülenme

Backlink ile ilgili sürekli söylenilen düzenli olarak blog, forum, yorum, rehber siteleri vd. sitelerden link almak.

1. Peki bu link alma zaman aralığını nasıl belirlemeliyiz? Ne kadar zamanda bir link almalıyız?

Rekabeti yüksek olan bir sektördeyiz ve çıkmak istediğimiz anahtar kelimelerde birinci sayfada çok dalgalanmalar oluyor. SEO ile ilgili bu duruma bağlı olarak;

2. Üst sırada çıkmak istediğimiz bir ana sitemiz, yaklaşık 2 yıldır aktif olan bir paravan site ve yakın zamanda ana siteye ek olarak açacağımız bir bloğumuz olacak. Bu doğrultuda site dışı SEO ile ilgili nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? Günde şu kadar içerik girin, şu kadar backlink alın gibi tavsiyeleriniz olursa memnun olurum.

3. Her zaman önerdiğiniz konu olan rakiplerimizin aldığı sitelerden backlink alma konusu ile ile ilgili; rakiplerimizin hangi sitelerden backlink aldığını gösteren tam detaylı bir site yok. Siz ne öneriyorsunuz? Ve rakiplerimizin hangi sıklıkla link aldığını nasıl öğrenebiliriz?

Teşekkürler
iyi çalışmalar

 • 1
 • 1
 • Backlink Alma Zaman Aralığı için Yanıtlar

   admin
   Admin

   27 Ocak 2015, 07:38

   1

   Merhabalar Selman Bey;

   Sorularınıza sırası ile yanıt vermek isterim.

   1- Bahsetmiş olduğunuz çalışmalar ve daha fazlası backlink çalışmalarının çeşitliliği olması adına oldukça önemlidir. Bu çalışmalar ne kadar çeşitlenir ve daha güçlü çalışmalar yapılırsa sitenizin bu yönde daha emin adımlarlar ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle rekabetçi bir sektörde yer aldığınızı göz önünde bulundurarak; siteniz için şu günlerde backlink alımı yapın demek doğru olmayacaktır. Her sitenin hangi çalışmaya ihtiyacı varsa o çalışmalar ağırlıklı olmak üzere diğer çalışmaları da gerçekleştirerek backlink çeşitliliği sağlamanız gerekmektedir.

   2- Ana sitenizi paravan ve yakın zamanda ana sitenize ek olarak açacağınız blog sitesiyle destekleyebilirsiniz. Bu doğrultuda site dışı çalışması olarak daha fazla blog ve prestijli haber sitelerinin sizi referans etmesini sağlayabilir ve bu siteleri tespit ederek backlink alımları gerçekleştirebilirsiniz. Bir de, ana sitenizin altında blog kurarak doğrudan ana sitenin içerisinde yer alan blog ile sitenizi daha güncel tutmak adına belirlediğini periyotlar ile içerik girebilirsiniz.

   3- Rakiplerin backlink aldığı yerlerden backlink alımı yapmak halen oldukça etkili bir yöntemdir. Bu siteleri ise iyi değerlendirmek gerekir. Rakiplere, onların da rakipleri zarar verecek nitelikte backlink çalışmaları yapmış olabilir. Bu siteyi rakibiniz backlink aldı diye siz de değerlendirmemelisiniz ve bu yanılgıya düşmemelisiniz.

   Bunun için rakibinizin aldığı backlinkeri inceleyerek uygun siteleri değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu noktada çeşitli araçlar mevcuttur. Ancak ne yazıkki bir çoğu ücretli araçlardır. Size önerim "Ahrefs" aracı olacaktır. Bu araçta, rakiplerinizin backlink durumlarını, backlink dalgalanmalarını, nerelerden backlink aldıklarını ve hangi kelimelere çalıştıkları gibi bir çok detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Ücretsiz hesap türünde bu bilgilerin bir kısmına erişseniz bile yine de elle tutulur bir şekilde veri elde edebilirsiniz.

  Cevapla

  Backlink Alma Zaman Aralığı Sorusunu Cevapla