SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Anchor Text Nedir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
2 sene önce 1010 Görüntülenme

kendi web sitem üzerinden yapacağım site içi link inşaası işlemini gerçekleştireceğim. Fakat hem site içi hem de site dışı link inşaalarında yapılması gerekenlerden bir tanesinin anhcor text olduğunu görmüştüm.

SEO konusunda sizleri takip ettiğim için bu konuda da sizlerden cevap almak istedim. Anchor Text nedir? Nasıl kullanılır? Kullanımı neden önemlidir? Bu konularda dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

Anchor Text Nedir? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 16 Eylül 2019, 15:43

  Anchor text’in kelime anlamı çapa metin anlamına gelmektedir. Terim anlamı ise bir web sayfasındaki metnin içinde yer alan bir kelime veya kelime grubundan verilen tıklanabilir bağlantı anlamına gelmektedir. En basit haliyle anchor text bir linkteki görünür ve tıklanabilir olan metin olarak tanımlanabilir.

  Anchor text, genellikle arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz kelimeler için kullanılmaktadır. Aynı zamanda başka sitelerden bağlantı almak ve sayfa içi SEO(On Page SEO)’da da uygulanabilir.

  Anchor text’e tıklayarak kod içerisinde belirtilmiş adresteki sayfaya gidersiniz.

  Arama motorları anchor textleri gönderilen sayfa hakkında bilgi almak için kullanırlar. Örnek olarak bir çok siteden herhangi bir siteye “SEO Soruları” kelimesi geçen anchor textlerin yazıldığı linkler oluşmuşsa, arama motoru bu sitenin sayfasının SEO Soruları ile alakalı olduğunu varsayar. Bu bakımdan Anchor text SEO açısından oldukça önemli bir konudur.

  Ayrıca anchor textin

  LSI Anchor
  Marka Adı + Anahtar Kelime Anchorları
  Resim Anchorları
  Naked Link Anchor
  Generic Anchor
  Branded Anchor
  Yarı Eşlemeli Anchor
  Anchor Text Bulunmayan Linkler
  Tam Eşlemeli Anchor

  gibi farklı türleri bulunmaktadır.

Cevapla

Anchor Text Nedir? Sorusunu Cevapla

Anchor Text Nedir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla