Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  2631 Görüntülenme

websitemizde AMP kuruluydu. Kurulumu 2 ay önce kaldırdık ve AMP sayfalarımız yavaş yavaş indexten kalktı. Fakat indexten kalkmamış 21 AMP sayfası gözüküyor. Arama sonuçlarında halen gözüken AMP sayfalarına tıklandığında Google önbellek hatası 404 yanıt kodu alıyoruz. 1-2 saniye sonra sayfanın orjinaline yönlendiriyor.

Garip olan bir olay şu ki;
/yurtdisinda-lise/ şeklinde bir sayfamız var. İçinde Kanada lise ile alakalı bir bölüm geçiyor. Bu yazının URL'si 1 ay önce /yurtdisinda-lise-egitimi/ şeklinde değiştirildi.
2-3 hafta önce de /kanada-lise/ yazısı paylaşıldı ve Google bu sayfayı da indexledi. Şu an "Kanada Lise" anahtar kelimesi ile arattığımızda arama sonuçlarında görüntülenen URL /yurtdisinda-lise/amp/ şeklinde. Kanada lise yazısı ile alakalı bir çok anahtar kelime için bu eski amp URLsini veriyor.

Google'a artık AMP kullanmıyoruz, AMP sonuçlar sunma veya önbelleğe alınan AMP sayfalarını sil dememizin bir yolu yok mu?

 • 1
 • 1
 • AMP Indexini Kaldırma için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   2 Temmuz 2021, 09:50

   1

   Merhaba,

   Web sitenizdeki AMP indexini kaldırmak için, kaynak kodundaki standart AMP olmayan sayfadan rel="amphtml" etiketini kaldırın.
   Kaldırdığınız AMP sayfalardan, standart AMP olmayan sürümüne yönlendirme yapın. Bu yönlendirme, 301 ya da 302 kodlu yönlendirme olmalıdır.

   Ayrıca diğer platformlardan da AMP sayfalarınızı "komple" kaldırmak istiyorsanız, sunucunuzu kaldırdığınız sayfalar için 404 durum kodu alacak şekilde artık erişilemeyecek şekilde tamamen kaldırın. Böylece, Google AMP Cache'in diğer platformlara eski sürümünüzü göstermemesini sağlarsınız. Bu adımdan sonra Google AMP Cache'i güncellediğinizden emin olun.

   Mustafa Uzun
   Mustafa Uzun

   11 Mayıs 2020, 17:40

   1

   Bir website URL değişikliği yapıldığında 301 veya 302 ile yönlendirilmesi gerekmektedir. Eğer sayfa tekrar açılmayacak ise 301 ile yönlendirilmesini daha sağlıklı olacaktır.

   Eğer bu işlemleri yaptığınız halde Google üzerinde cache sorunu yaşıyorsanız "https://developers.google.com/amp/cache/update-cache?hl=tr" burada bulunan adımları izleyebilirsiniz.

   AMP ile alakalı farklı şekilde yapılan yönlendirmeler için aşağıdaki Google kaynağını da inceleyebilirsiniz.
   https://developers.google.com/search/docs/guides/remove-amp?hl=tr

  Cevapla

  AMP Indexini Kaldırma Sorusunu Cevapla