SEO Hocası'na Sor

AMP Indexini Kaldırma

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Index Kontrolü 2 sene önce 863 Görüntülenme

websitemizde AMP kuruluydu. Kurulumu 2 ay önce kaldırdık ve AMP sayfalarımız yavaş yavaş indexten kalktı. Fakat indexten kalkmamış 21 AMP sayfası gözüküyor. Arama sonuçlarında halen gözüken AMP sayfalarına tıklandığında Google önbellek hatası 404 yanıt kodu alıyoruz. 1-2 saniye sonra sayfanın orjinaline yönlendiriyor.

Garip olan bir olay şu ki;
/yurtdisinda-lise/ şeklinde bir sayfamız var. İçinde Kanada lise ile alakalı bir bölüm geçiyor. Bu yazının URL’si 1 ay önce /yurtdisinda-lise-egitimi/ şeklinde değiştirildi.
2-3 hafta önce de /kanada-lise/ yazısı paylaşıldı ve Google bu sayfayı da indexledi. Şu an “Kanada Lise” anahtar kelimesi ile arattığımızda arama sonuçlarında görüntülenen URL /yurtdisinda-lise/amp/ şeklinde. Kanada lise yazısı ile alakalı bir çok anahtar kelime için bu eski amp URLsini veriyor.

Google’a artık AMP kullanmıyoruz, AMP sonuçlar sunma veya önbelleğe alınan AMP sayfalarını sil dememizin bir yolu yok mu?

AMP Indexini Kaldırma için Yanıtlar

 • Mustafa Uzun
  Mustafa Uzun 11 Mayıs 2020, 17:40

  Bir website URL değişikliği yapıldığında 301 veya 302 ile yönlendirilmesi gerekmektedir. Eğer sayfa tekrar açılmayacak ise 301 ile yönlendirilmesini daha sağlıklı olacaktır.

  Eğer bu işlemleri yaptığınız halde Google üzerinde cache sorunu yaşıyorsanız “https://developers.google.com/amp/cache/update-cache?hl=tr” burada bulunan adımları izleyebilirsiniz.

  AMP ile alakalı farklı şekilde yapılan yönlendirmeler için aşağıdaki Google kaynağını da inceleyebilirsiniz.
  https://developers.google.com/search/docs/guides/remove-amp?hl=tr

Cevapla

AMP Indexini Kaldırma Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla