1990’lardan bu yana popüler olan duruş pozisyonunda zıplamak için kullanılan bir eğlence aracıdır. SEO veya pazarlama makalelerinde "pogo sticking" terimine rastlarsanız, göründüğü kadar eğlenceli olmadığını anlarsınız. Google terminolojisinde ise web sitesinden bir anda çıkma anlamında kullanılır. Pogo-sticking, bir kullanıcı sitenize bir arama motoru sonuç sayfasından girdiğinde ve ardından sayfanızdan çıkarak tekrar arama motoru sayfasına geri döndüğünde ne olacağını açıklamak için kullanılan bir terimdir. Birçok insan pogo sticking terimini bounce rate ile karıştırmakta. Aslında ilk bakışta birbirine benziyor olsa da tamamen 2 farklı terimdir.

Pogo Sticking nedir

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı): Bir internet sitesinde sadece bir sayfayı ziyaret eden kullanıcıların yüzdelik dilimi olarak tanımlanır. Kullanıcının, arama motoru sonuç sayfasından web sitesine girdikten sonra, içerisinde bulunduğu sayfadan başka herhangi bir farklı sayfaya geçiş yapmamasını ifade eder. Sayfada geçirilen sürenin bir önemi yoktur. Kullanıcı 10 saniye ya da 20 dakika kalsa da başka sayfaya geçiş sağlamaması bonuce rate’ dir.

Pogo Sticking: Kullanıcının, arama motoru sonuç sayfasından web sayfasına giriş yaptıktan hemen sonra “birkaç saniye” içerisinde tekrardan sonuç sayfasına dönmesini ifade eder. Yani, ziyaretçi ulaşmak istediği sayfaya ulaşamadığını anlayıp çok hızlı bir şekilde “aniden” o siteden çıkış yapması pogo sticking’e neden olur. Yani pogo sticking her zaman için kötü bir şeydir ve sitenin kalite metriğini doğrudan etkileyen bir faktördür.

Pogo’nun bounce rate’den farkı ise ilk 5 saniye içinde oluşmasıdır. Eğer bir kullanıcı tek oturumluk bir ziyaret gerçekleştiriyor ve aradığını bulduktan sonra siteyi terk ediyorsa bu davranış pogo sticking değil, bounce rate’dir

Pogo Sticking'in Tehlikesi Nelerdir?

Google, pogo sticking davranışını olumsuz yönde algılar. Bu durum internet sitesi için çok ciddi bir tehlike meydana getirir. Kullanıcı pogo davranışı sergiliyorsa Google sitenizin insanların sorduğu soruları yanıtlamak için yeterince iyi bir iş çıkarmadığını, sayfanın kötü olduğunu ve içeriği okumaktan bile rahatsız olduklarını algılar. Eğer sitenize gelen ziyaretlerin büyük bir kısmı bu davranışı sergiliyorsa, Google çok geçmeden sitenizi cezalandıracaktır.

Pogo Sticking Neden Oluşur?

Pogo stick, web sitenizin bazı yönlerinden ani memnuniyetsizlikten kaynaklanır. Fakat bu değerli beş saniyede ters gidebilecek pek çok şey vardır, bu nedenle herhangi bir sayfada tam olarak neyin yanlış olduğunu belirlemek zor olabilir. Pogo davranışı birçok sebepten dolayı tetiklenebilir. Bunlardan ilki içerik ile ilgi sorunlardır:

 • Meta description ya da title olarak yapılan tanımlamalar sitedeki içerik ile alakasız olduğunda,
 • Site içeriği spam ise,
 • Web sitenizin içeriği zayıfsa
 • İçerikte keyword stuffing yapılıyorsa,
 • İçerik site ile alakasız ise. Örneğin teknolojik ürünlerin tanıtıldığı bir sitede sağlık haberlerinin yer alması,
 • İçerik dil bilgisi yönünden zayıfsa ve imla hataları mevcutsa,

Tabi sadece içerik ile ilgili değil, aynı zamanda aşağıdaki etmenler de pogo davranışını tetikleyecektir:

 • Tasarımsal eksiklikler, kötü bir UX deneyimlendiren arayüzler.
 • Pop-up gibi kullanıcıyı rahatsız eden pencereler açılıyorsa,
 • Sayfanın birden farklı siteyi yeni sekmede açıp birtakım yönlendirmeler yapması,
 • Otomatik oynatılan müzik ve video dosyaları varsa,
 • Site ya da sayfanın çok yavaş açılması,
 • Sitenizin zararlı dosyalar barındırması (virüs vs.) ve yaymaya çalışması gibi durumlar varsa pogo oluşumu söz konusu olabilir.

Pogo Sticking Sorununu Nasıl Çözersiniz?

İlk olarak kullanıcıların bulmak istediği sorulara ait cevabın, web sitenizin içeriğinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Uzun bir sürenizi alacak olan bu işlem uzun vadede sitenizin içerik kalitesini ciddi anlamda yükseltecekti. Kullanıcılar tam olarak ne istiyor, web sitesinde kullanıcılara istedikleri içerikleri verebiliyor muyum sorusunu yanıtlayıp sitenizin eksiklerini tamamlayın. Eğer kullanıcılarınız ne istediği konusunda soru işaretleriniz varsa ya da bilmiyorsanız kullanıcılarınıza sorun.

Bir başka çözüm yolu ise web sitenizin tasarımı üzerinde çalışmak ve onu geliştirmek. Web sitesi tasarımı, pogo davranışını tetikleyen en önemli ikinci unsur olarak karşımıza çıkıyor. Sayfanız kullanılabilirlik açısından gerçekten yeterli mi? Görsel kullanımlar doğru mu ve yerinde mi? Özellikle rakip web sitelerine göre tasarımınız eksik mi? Tasarımınızın rakip sitelerden daha iyi olması kullanıcıları sizin sitenize yönlendirecektir. Web siteniz görsel trendleri yakalıyor mu ya da kaçırıyor mu? Web sitenizin tasarımı kullanıcıları memnun etmiyorsa yeniden tasarlatın.

Yapılan bazı araştırmalara göre özellikle e- ticaret sitelerinde kullanıcıların alışveriş yaptıkları süreçlerde yaşanan ufak tefek aksaklıklar, sitenin görsel estetiği yeteri kadar iyiyse ve kullanıcıyı tatmin ediyorsa web sitesinin ufak hatalarını tolere edebiliyor.

Son olarak teknik sorunlara göz atmanız gerekiyor. Web sitenizin yükleme hızı, mobil cihazlardaki davranışı, sitenin zararlı bir yazılım yayıp yaymadığını kontrol etmeniz pogo’yu önlemek için yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. Özellikle sayfa yükleme süresinin uzunluğu önem listesinde üçüncü sırada yer alıyor. Web sitenizin mobil cihazlar üzerindeki performansını da test etmeyi unutmayın. Mobil cihazlarda yapılan aramalarda, bir site 3 saniyede bir içerik sunmuyorsa, kullanıcıya bir şey göstermiyorsa, genellikle kullanıcılar başka siteleri kullanmayı tercih ediyorlar.

Bu nedenle web sitelerinin faaliyetleri ve fonksiyonları konusunda verimsizlik söz konusu olduğunda muhakkak gerekli bakım ve güncelleme çalışmalarının yapılması gerekir. Bir problem varsa da gerekli çalışmalar ile çözüm bulunmalıdır.

Kısaca ziyaretçi içerik sayfanıza geldiğinde ne kadar uzun süre kalıyor ise sitenizin üst sıralara yükselmesi de muhtemel oluyor. Eğer ilk sıralarda yetersiz bir içerik yer alıyorsa da zamanla alt sıralara düşmeye mahkum oluyor.

Sık Yapılan Pogo Sticking Hataları Nelerdir?

İnternet sitelerinin sık yaptığı pogo sticking hatalarından bir örnek vererek durumu daha detaylı aktaracağız. Bazı film ve dizi sitelerinde karşılaştığımız bu örnekte film siteye yüklenmeye başlamadan önce oluşturulan indexler üzerinden sıralama elde edilmesi planlanıyor. Ancak bu index süreci daha sonra unutulduğunda ziyaretçi için katlanılması zor olan bir durum meydana geliyor. Ziyaretçi izlemek istediği filme ulaşmak isterken sadece bir fragman veya boş bir içeriğe sahip bir sayfa ile karşılaşıyor. Bu gibi durumlarda sayfada kalma süresi ve hemen çıkma oranı gibi sayfanın önemli değerlerini olumsuz yönde etkiliyor.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek için web sitesini ziyaret eden kullanıcılara sunulan sayfaları belirleyerek hemen çıkma oranı yüksek, sayfada geçirilen zamanın düşük süreli olan içerikleri en ince detaylarına kadar kontrol ederek yeniden düzenleme yapabilirsiniz. Site içerisinde geçirilen süreleri arttırmak adına içerik ile ilgili yazılar, videolar ve görseller ekleyerek sayfada kalma süresini rahatça yükseltebileceğinizi de unutmayınız.