Türkçesiyle anahtar kelime yamyamlığı anlamına gelen Keyword Cannibalization, sitenizde bulunan ve benzer anlama gelen arama sorgularının fazla olması durumudur. Bu durum arama motoru özelinde benzer kelimede birden fazla sayfanızın sıralamada yer alma ihtimalini doğurarak ve sitenize olumsuz etkileri olabilir.
cannibalization

Keyword Cannibalization SEO Açısından Etkileri

Arama motoru botları sitenizin aktiflik durumuna göre değerlendirme yaparak size ayırdıkları tarama bütçesi doğrultusunda sitenizi ziyaret ederek tarar. Tarama sonuçlarında sayfalarınızı dizine ekler ve indexler. İndexlediği sayfalarınızın hangi konularla alakalı olduğunu sayfanın içeriğini tarayarak, site içi ve site dışı verilen linkleri de analiz ederek SERP’te ilgili kelime arandığında çıkmasını sağlar. Tam da bu durumda cannibalization sorunu yaşanan bir sitede hangi sayfanıza öncelik vereceğini tanımlayamayabilir.

cannibalizationrobot

Yaşanan bu sorun ile birlikte;

 • Sayfalarınızın otoriterlik durumu olumsuz etkilenir.
 • İlgili sayfalardaki bağlantılar değer kaybı yaşar.
 • İlgili kelimeye ait trafik farklı sayfalara bölünebilir.
 • Farklı sayfaların dalgalanmaya girmesi dönüşümleri büyük ölçüde etkiler.
 • Tarama bütçesi verimsizleşir.
 • Hedef sayfa harici SERP’te listelenen sayfalara gelen backlink gücünden faydalanılamaz.

vb. gibi çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir.

Keyword Cannibalization Sorununun Tespiti ve Çözümü

Sıralama, trafik ve dönüşümlerin düşüşü gibi doğrudan görünebilecek etkilerle farkına varılacağı gibi, Google’da “site:siteadi.com anahtar kelime” sorgusu ile benzer sayfalara bakılarak, Analytics ve Search Console’daki sayfalardaki ani düşüşler izlenerek ve kelime sıralama takibi yaparak ücretsiz şekilde tespit işlemleri yapılabilir.

Sitedeki sayfa ve içerik sayısı arttıkça bu sorunun tespitinin manuel olarak yapılması çok zorlaştığı için ücretli toollardan da destek alınarak sorun tespiti yapılabilir. En bilinenleri ile Ahrefs, SEO Monitor gibi SEO toolları ile sorunun tespiti yapılarak aksiyon planları hazırlanabilir.

cannibalizationrobot1

Sorunun çözümü için önerilerimizi birkaç madde ile sıralayabiliriz.

 • Sitedeki içeriklerinizi gözden geçirin. Birbiri ile benzer içerikli sayfalarınızı kontrol ederek içeriklerinizi birleştirebilir, yönlendirebilir, revize edebilir ya da bundan sonraki içerikleriniz için bir aksiyon planı oluşturabilirsiniz.
 • Yeni sayfalar oluşturarak tek bir içerik olacak şekilde kapsamlı bir rehber sayfa oluşturabilirsiniz.
 • Birkaç içeriği birleştirerek tek bir landing page oluşturabilirsiniz.
 • Yeni oluşturulacak içerikler için long tail kelimelerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede her kelime özelinde benzersiz konu başlıkları ve içeriklerinizi kurgulamış olursunuz.
 • İçeriği zayıf ya da güncelliğini yitirmiş içeriklerinizi güncel ve alakalı sayfalara 301 ile yönlendirebilirsiniz.