Google tarafından 17 Ocak 2018’de yayınlanan son duyuruda, mobil öncelikli indekslemede mobil site hızı Temmuz 2018’de yapılan güncelleme ile daha da önem kazandı. Dolayısıyla hız Google için önemli bir parametre ve hem mobilde hem desktop tarafında sitenizin performansını artırmalısınız. Ayrıca sitenize gelen ziyaretçilerin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlaması için site hızı önem arz ediyor.

SEO çalışmalarında site hızı optimizasyonu önemlidir. Sitenizin performansının kullanıcılar üzerindeki etkilerini gözler önüne seren bazı istatistiklere göz atalım.

  • Sitenizde olabilecek 1 saniyelik gecikme ziyaretçi memnuniyetini %16 düşürüyor.
  • Kullanıcıların %53’ü 3 saniye içerisinde açılmayan sitelerden çıkıyor.
  • Sitenizde yaşanabilecek 1 saniyelik gecikme dönüşüm oranlarını %7 düşürebiliyor.
  • Tüketicilerin %47’si sitenizde yer alan sayfanın açılmasını 2 saniyeden daha az bekliyor.
  • Online alışveriş yaparak kötü bir deneyim yaşayan ziyaretçilerin %44’ü çevresindeki insanlara bu durumu aktarıyor.

Bu durumda site hız testi araçları yardımıyla sitenizin genel performansını ölçümlemelisiniz. Site hız testi araçları size zayıf noktalarınıza dair bilgilendirme yapar ve bu sayede iyileştirme gerçekleştirebilirsiniz. Site hız testi araçlarını ele alalım. İlk olarak PageSpeed Insights aracı ile başlayalım.

PageSpeed Insights

Site hız testi araçlarından PageSpeed Insights, hem mobil hem de masaüstü olarak sayfanızın site hızı performansı hakkında raporlama gerçekleştirir. İlgili sayfanın site hızının daha iyi hale getirilmesi konusunda sitede ki hataları belirtir ve hataların ortadan kaldırılması için öneriler sunar.

pagespeed insights 1

PageSpeed Insights aracında mobil ve masaüstü için iki ana sekme site hızınızı görebilirsiniz. İlk zengin içerikli boya, ilk anlamlı boya, hız indeksi, etkileşim süresi gibi kriterlerden elde edilen verileri görebilirsiniz. Burada yer alan veriler aslında site hız testi aracının ilk sunduğu anlamlı verilerdir. PageSpeed Insights aracı site hızı durumunuzu 100 üzerinden puanlayarak yavaş, orta veya hızlı şeklinde belirtiyor. Ayrıca buradaki puanınızı artırmak için size özel yapılması gerekenleri gösterir.

pagespeed insights mobil

Fırsatlar, teşhis ve başarılı denetimler başlıkları altında sitenizin elde edebileceği, hızlanmasını sağlayacak önerileri görebilirsiniz. PageSpeed Insights aracında çok sayıda üçüncü taraf isteğini, önbellek politikası eksikliğini veya aşırı DOM yapılarını belirler ve sorunlu kısımlara dair çeşitli ipuçları alırsınız. Yazılım ekibiniz ile işbirliği içerisinde çalışarak belirtilen hataları çözümüne kavuşturmanız gerekmektedir. Site hızı performansınızı ölçümleyebilmeniz ve hızlandırmanız adına hazırlamış olduğumuz kapsamlı rehber içeriği buradan inceleyebilirsiniz. PageSpeed Insights site hızı test aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Test My Site

Site hız testi aracı olan Test My Site, mobil, masaüstü cihazların performansını ölçen, veriler ışığında sunan bir araçtır. Saniyeler içerisinde Test My Site aracının sitenize verdiği puanı görebilir ve rapora ulaşabilirsiniz.

test my site

Sitenizi Test My Site aracı ile taradığınızda karşınıza gelen ekranda yüklenme hızı 2,5 saniyenin üzerinde ise Google sitenizi yavaş olarak nitelendiriyor. Aşağıya doğru indiğinizde Site hız testi sonucu olarak performansınızı iyileştirecek önerileri göreceksiniz. Ayrıca rapor oluştur butonuna tıklayarak mail adresinize kapsamlı raporu gönderebilirsiniz. En anlamlı özelliği rakip sitelerinizin adreslerini belirterek site hızı karşılaştırması gerçekleştirebiliyorsunuz. Web sitenizin hızını 4 bölüme alarak değerlendiriyor. Burada sitenizin hangi bölümde yer aldığını site hızı test aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Test My Site aracı sitenizin durumunu mükemmel olarak nitelendiriyorsa mobilde sitenizin 3 saniyeden kısa bir sürede açıldığını düşünebilirsiniz. İyi olarak nitelendiriyorsa siteniz 3 ile 5 san, ye arasında kullanıcıların karşısında yüklenmektedir. Makul yani orta değerlendirmesi yapıyorsa mobilde 5 ile 8 saniye arasında bir yüklenme hızına sahipsiniz demektir. Eğer Test My Site aracı sitenizin durumunu kötü olarak nitelendiriyorsa 8 saniye ve üzerinde siteniz yükleniyor demektir. Aksiyon planınızı hazırlayarak sitenizi hızlandırmalısınız. WordPress siteniz için hız optimizasyonu gerçekleştirmeniz için oluşturulmuş kaynağı incelemelisiniz. Ayrıca Test My Site aracına buradan ulaşabilirsiniz.

GTmetrix

Bilinen site hız testi araçlarından olan GTmetrix, sitenizin performansı hakkında rapor sunan ücretsiz bir araçtır. GTmetrix site hızı durumunuzu 100 üzerinden puanlayarak belirtiyor. Ayrıca GTMetrix, WordPress eklentisini sitenizde kullanabilirsiniz. GTmetrix, sitenizin performansını iyileştirmenizi sağlayan birçok özelliği bulunmaktadır. Sitenizin durumunu üç ana metrik ile özetlemektedir. Bunlar; sayfa yükleme süresi, toplam sayfa boyutu ve toplam istek sayısı. Bu değerlerin GTmetrix'te test yapılan ortalama sitelerin karşılaştırılmasını görebilirsiniz. Bunun için ilgili kısmında ki okların üzerine mouse ile gelmeniz yeterlidir. PageSpeed ve YSlow metrikleri, çıktıları değerlendirmeniz gereken en kritik verileri size gösterir.

gtmetrix

GTmetrix aracı sitenizi PageSpeed, YSlow, Waterfall, Timings, Video ve History olarak ana başlıkların altında maddeler halinde ele alıyor. Bu kısımlardaki hataları detaylıca inceleyerek yazılım ekibiniz ile çözüme kavuşturmalısınız. GTmetrix site hızı test aracına buradan ulaşabilirsiniz.

gtmetrix hizi

Pingdom

En popüler özelliği site hız testi aracı olan Pingdom, sitenizin performans eksikliklerini görsel anlamda destekleyerek kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor. WordPress alt yapısını kullanan siteler için eklentisi de bulunmaktadır.

pingdom

Sitenizi tamamen analiz eden Pingdom, JS dosyaları, css dosyaları gibi teknik kısımlarda veriler sunuyor. Sunulan raporlarda yer alan uyarıları inceleyerek yazılım ekibiniz ile çözüme kavuşturursanız site hızı puanınızı yükseltebilirsiniz. Pingdom site hızı test aracına buradan ulaşabilirsiniz.