Google spam şikâyeti nasıl yapılabilir soruları bizlere en fazla yöneltilen sorulardan birisi. Google Kopya İçerik Şikayet Etme Servisi sayesinde kopya içerik sorununa çözüm getirilebilir. Bir web sitesi sahibi kendi sitesi için özgün olarak hazırladığı ve sitesinde kullanıcılarına sunduğu içeriklerin kopyalanarak başka yerlerde paylaşıldığını görürse, Google spam şikayet hizmeti ile bu web sitesini ilgili yerlere bildirerek şikayette bulunabilir. Böylece Google arama motoru tarafından bu web sitesi en kısa sürede cezalandıracaktır.

Çok yaygın bir problem olarak karşımıza çıkan kopya içerik sorunu, bu tür şikayet servislerinin sunduğu hizmetler ile azalır ve bin bir özenle hazırlanan içeriklerin çalınması engellenir.

Google Kopya İçerik Spam Şikayeti Nasıl Yapılır?

web spam

 

Web sitesinde yer alan özgün içeriklerin başka bir web sitesi tarafından kopyalandığını fark eden kişiler Google spam şikayet hizmetinden kolaylıkla faydalanabilir ve karşı tarafın kopya içerik nedeniyle ceza almasını sağlayabilir. Bu tür durumlarda öncelikle Google’ın bu adresine giriş yapılmalıdır. Ardından sayfanın en altında yer alan “Webspam bildir” butonuna tıklanmalı ve bu sayfa ziyaret edilmelidir. Burada öncelikle ilk boşluğa içerikleri çalan ve sayfasında paylaşan web sitesinin adresi yazılır. İkinci boşluğa ise kopyalanan içeriğin sorgusu eklenir. Ardından en son boşluğa ek bilgi de eklenebilir. Web sitesinin adresi dışındaki bilgiler isteğe bağlıdır. Son olarak “Webspam bildir” butonuna tıklanır. Böylece şikayet talebi Google spam şikayet servisine belirtilmiş olur.

Ek açıklama bölümüne kısaca şikayet sebebi belirtilmeli ve içeriğin çalındığı ifade edilmelidir. Bu sayede en kısa sürede şikayet edilen web sitesi Google arama motoru tarafından cezalandırılır.

Google Spam Şikayet Bildirimi Yapılmazsa Ne Olur?

Web sitesi içeriklerinin çalındığını fark eder etmez Google spam şikayet bildirimi yapılmalıdır. Aksi takdirde kopya içerik yapan web sitesinin içeriği daha önce index alırsa, içeriğin asıl sahibi emek hırsızlığından suçlanır ve kopya içerikten ceza alır. Bu nedenle bu tür konularda dikkatli olunmalı ve düzenli olarak içeriklerin kontrolü yapılmalıdır.

Google Spam Şikayet İle Emek Hırsızlığına Son

google spam sikayet

Emek hırsızlığı olarak bilinen kopya içerik, web sitesi sahipleri tarafından fark edildiği anda Google spam olarak şikayet edilmelidir. Aksi takdirde bu tür çirkin davranışların artması kaçınılmaz hale gelir.

Günümüzde Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak amacıyla birçok web sitesi SEO çalışmalarını düzenli olarak gerçekleştirir. Bu süreçte kapsamlı içeriklerin kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca çeşitli anahtar kelime çalışmalarına da özen gösteren web sitesi sahipleri, zorlu ve zahmetli bir çalışma ile içeriklerini arama motoruna optimize ederler. Bununla birlikte bazı emek hırsızları kendisi içerik üretmek yerine, hâlihazırda bulunan diğer web sitelerinin içeriklerine göz dikerler. Bu durum ise onca zahmeti gösteren kişilere yapılan büyük haksızlıktır. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin bu tür kopya içeriklerle karşı karşıya geldiklerinde Google spam şikayet hizmetinden yararlanmaları önemlidir.

Google Spam Şikayet Almamak İçin İçeriklerin Özgün Olmasına Dikkat Edilmeli

Web sitesi sahipleri benzeri sorunlarla karşılaşmamak ve birileri tarafından Google spam şikayet servisine bildirilmemek için, içeriklerinin özgün olmasına dikkat etmelidir. Bu tür kontroller için internet üzerinde çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlar üzerinden hazırlanan içeriklerde herhangi bir kopya içerik olmamasına özen gösterilmelidir. İstemeden de olsa emek hırsızı olarak görünmemek ve Google tarafından cezalandırılmamak için özgünlük konusunda detaylı çalışma yapılmalıdır.

Google Spam Skoru (Spam Score) Nedir?

Her web sitesinin Google spam skoru (Spam Score) vardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgilenen herkesin sıklıkla kullandığı spam skor sistemi, web sitelerinin güvenliği için oldukça önemlidir. MOZ tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde Google spam sikayet alan web sitelerinin skoru net olarak görünür. Bu da istenilen herhangi bir sitenin kalitesinin ve saygınlığının anlaşılmasına yardımcı olur. Eğer web sitesi sahibi en güvenilir platformlardan birine sahip olmak istiyorsa, Google spam şikayet almamaya özen göstermeli ve kopya içerik gibi problemlerle ceza almamalıdır.