2015 SEO Öngörüleri

Başta Google olmak üzere bütün arama motorlarının temel işlevi kullanıcılarına her zaman en doğru ve en kullanışlı sonucu sunmaktır. Bunun için kendilerini sürekli değiştiren ve geliştiren arama motorları 2015 'te de gelişmeye devam edecek. 2015 'te SEO ile ilgili en önemli unsur ve gelişmelerin neler olabileceğine dair öngörülerde bulunalım.

İÇERİK

Son yıllarda olduğu gibi arama motorları için en değerli unsur içerik olacak. İçeriğin özgün olmasına çok önem veren, özgün içerikli siteleri üst sıralara çıkaran arama motorları 2015 yılında da aynı şeyi yapmaya devam edecek.

Tabi sırf özgün olması adına, hazır metni alıp, cümledeki kelimelerin çeşitli programlar ile yerlerini değiştiren ve bu sayede özgünmüş gibi yayınlayan siteler içinde bir çözüm getireceğini düşünüyoruz. Özellikle hem bu soruna hemde yanıltıcı başlıklar atarak kullanıcıların sayfayı görüntülemesini sağlayan, bu sayede sayfa gösterim sayısını arttıran siteler içinde, sayfada kalma süresine daha fazla dikkat edecektir. Yani bir kullanıcı yanıltıcı başlık nedeniyle o sayfayı görüntüler ve görüntüledikten kısa bir süre sonra çıkar ise o site arama sonuçlarında geriye düşecek.

SOSYAL MEDYA

Google 'ın arama sonuçlarının bu kadar kaliteli olmasının en büyük nedeni hiç şüphesiz insan davranışlarını incelemesidir. Bir kişinin o sayfada ne kadar kaldığı, kaç kere ziyaret edildiği gibi veriler Google için önemlidir. Dolayısıyla günümüzde insanların en çok bulunduğu mecranın sosyal medya olduğunu düşünürsek, web sitelerinin sosyal medya ile ilişkileri çok daha fazla önemli hale gelecek.

Örneğin bir siteye ait konunun sosyal medyada ne kadar paylaşıldığı, o siteye ait hesapların ne kadar beğeniye sahip olduğu, paylaşılan konunun ne kadar beğenildiği gibi unsurlar Google 'ın önem vereceği kriterler olacak. Tabi bu noktada sayfa beğeni sayınızı ücret karşılığında arttırmanız da fark edilecek ve dikkate alınacaktır.

Zaten genel olarak bu ücret karşılığında arttırılan beğeni sayıları, gerçek kişilerden değilde botlardan oluştuğundan, sayfada paylaşılan bir konuyu beğenen ve paylaşan kişi sayısı da az olur. Google 'ın buna çok basit bir algoritma ile çözüm bulması mümkün. Örneğin 100 bin beğenili bir sayfanın beğenenlerinin tamamı organik olması durumunda, paylaşılan bir konuyu bir kaç yüz yada bin kişi beğenir ve paylaşırken, botlardan oluşan 100 bin beğenili bir sayfanın paylaşımını sadece bir kaç kişi paylaşır ve beğenir. Google buna bakarak o sayfayı ciddiye alacak yada almayacaktır.

Belirtmeden geçemeyeceğimiz bir şey var, o da Google Plus. Google 'ın sosyal platformu Google Plus 'ın daha değerli hale gelmesi için, Google Plus sayfası olan ve Google Plus 'ta kullanıcılar tarafından paylaşılan sitelere de artı bir değer katacağını düşünmek gerek.

GÜNCELLİK

Google 'ın zaten değer verdiği unsurlar arasında güncellik geliyorken bu konuya daha fazla dikkat edecek. Eskiden bir site belli bir seviyeye geldikten sonra bir kaç haftada bir içerik üretmesine rağmen üst sıralarda kalıyorken artık sık sık güncellenen siteler değerli olacak. Bu koşullarda iki durum meydana gelecek; Ya güncel olacaksınız yada aranılan kelime için en yararlı ve kayda değer konu sizin konunuz olacak.

MOBİL

2015 'in en önemli öngörüsünü sona sakladık. Son yıllarda hızla yükselen mobil sektörü elbette Google içinde değerli bir yere sahip. Özellikle Google 'ın mobile yaptığı yatırımlar arama sonuçlarına da yansıyacak.

Dolayısıyla mobile önem veren sitelere Google 'da önem verecek.Yani sitenize girildiğinde, sitenizin görselliği ve özellikleri mobile uygun bir hal alması durumunda Google için daha değerli olacaksınız. Bu anlamda 2015 'te SEO için yapılması gereken en önemli şey mobil cihaz uyumlu olmayan sitelerin, mobil cihazlar için uygun ve kullanışlı hale getirilmesi.

SONUÇ

2015 için SEO öngörülerimiz bu şekilde. Asla unutulmaması gereken bir şey var ki her daim Google 'a yönelik hareket etmek istiyorsanız, kullanıcıya yönelik hareket etmelisiniz. Çünkü Google her daim kullanıcıya önem verir ve kendisi için kullanıcıya önem veren siteler değerlidir. Eğer bugün kullanıcının sitenizden daha kolay ve verimli yararlanmasını sağlayacak bir şey yapmanız durumunda Google size değer vermiyorsa, emin olun ileride yapacağı değişiklik ve güncellemeler vesilesiyle bu yaptığınızın ilk faydasını göreceklerden biri siz olacaksınız.

Kolay yoldan, hızlı ve hile yaparak kısa sürede yükselenlerin aynı şekilde kolay ve hızlı düşeceğini de unutmamak gereklidir. Herkesin 2015 'te ki SEO çalışmalarının karşılığını fazlasıyla almasını umut ederek, mutlu seneler diliyorum ...

SEO Hocası
SEO Hocası
11 Aralık 2014, 16:32