Google tarafından internet sitelerine verilen cezalar ve ne ölçüde oldukları kimse tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu sebeple yazımızda bahsedeceğimiz Google Ceza Çeşitleri, sıkça rastladığımız, birçok webmasterın başına gelen ve çeşitli platformlarda çözümler aranan cezalar hakkında olacak. Bu cezaların genel olarak nelerden kaynaklandığından ve yine genel anlamdan çözümlerinden bahsedeceğim. Genel olarak diyorum çünkü ceza nedenleri ve çıkış yolları kesin olarak bilinmemekte. Yani Google'ın bu konuda ağzını bıçak açmıyor.

İlk olarak hepimizin az da olsa bir şeyler bildiği Sandbox‘dan bahsedelim.

Sandbox

Sandbox Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sandbox 'a düşen sitelerde ani hit ve index kaybı, aramalarda çok gerilere düşme hatta hiç görünmeme olabilir.

Sandbox'a Neden Düşülür?

Eğer bir site açılır açılmaz aşırı backlink almış, kopya içerik paylaşmış,  çok fazla kelimeyi etiket yapmış,  site ile ilgisi olmayan sözcükleri anahtar kelime olarak eklemiş ve aynı içeriği birçok kez paylaşmışsa Sandbox‘a düşebilir. Sandbox girmesi kolay ancak çıkması oldukça zor bir filtredir. Sandbox‘a, sitenizi açtıktan bir ay sonra girebilirsiniz ancak bir ay içinde çıkmanız çok zor. Sanbox‘dan çıkmak sabır işidir. Önce neden Sandbox‘a neden düştüğünüzü bulmalı ve düzeltmelisiniz. SEO adına yaptığınız her şeyi gözden geçirmeli, hataları gidermelisiniz. Aşırı backlink aldıysanız elinizden geldiğince temizlemelisiniz. Backlink temizliğinde dikkat etmemiz gereken bir nokta ise PR değeri düşük ve sıfır olan siteler. Böyle sitelerden gelen backlinkleri silmekte fayda var. Sandox'a dair detaylı bilgileri incelemek isterseniz https://www.seohocasi.com/sandbox/ adresinde yer alan içeriğimizi göz atabilirsiniz.

-30, -60, -90 … Cezası

İnternette böyle bir isim verilmiş bu cezanın anlaşılması için, bu cezayı aldığınızda siteniz aramalarda 30 ile 90 arası bir sıralama düşüşü yaşayabilir. Bunun sebebi kalitesiz backlink ve site içi optimizasyona önem verilmemesi olarak biliniyor. Benim düşüncemse, şu sıralar birçok site sahte hit alarak bazı kelimelerde yükseliş sağlıyorlar. Ancak bu sahte hitler kesilince tabi direkt bir düşüş gerçekleşiyor. Örn : hitcanavari vs  gibi sitelerden gelen hitler. Bu tip sitelerden gelen hit kalitesiz ve ziyaretçi sadık olmadığından birden yükselip birden düşebilirsiniz. Yani sahte hit alıp yükseldiğinizde bu olaya çok sevinmeyin sonra fazla üzülürsünüz. Google'ın son güncellemeleriyle birlikte bu duruma önlem alarak kullanıcıların arama sonuçlar sayfasında listelenirken

-900+ Cezası

Bu cezayı aldığınızda siteniz bir kelimede üst sıralardayken birden arayıp da bulamayacağınız kadar gerilere düşebilir. Bu ceza ile Google sizi uyarıyor demektir. Çünkü eğer sitenize ve SEO çalışmalarınıza çekin düzen vermezseniz Sandbox'a girebilirsiniz. -900+ cezasında sitenizin indexleri silinmez ancak çok gerileyebilir. Sebebi ise Google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyon yöntemleridir. Bu cezada sorun genelde linklerden kaynaklanmaktadır. Optimizasyon düzeltildiğinde  tekrar eski yerinizi veya birkaç sıra altını alabilirsiniz. Bunun devamında yükselmeye devam etmek için istikrarlı bir çalışma göstermelisiniz.

Kopya İçerik Cezası

Birçok site Google tarafından fazla kopya çektiği için cezalandırılmış gerilere itilmiş durumdadır. Bir site kurulumundan itibaren özgün bir içerik yerine kopya içerik ( ctrl+v > ctlr+c) yayınlamayı seçerse kısa süre içinde gözle görülemeyecek kadar gerilere gönderecektir. Google kopya içeriğe sahip siteyi bir kelimede 1. sayfada gösterse dahi en üste yükselmesine izin vermez. Biliyorsunuz ki Trustrank denen bir ölçüm var artık. Kopya içeriğe sahip siteler Trustrank değerine sahip olamayacağından, hiçbir zaman yukarılarda yer alamazlar. Bazı siteler ise ilk zamanlarında özgün ve kaliteli içerik paylaşmış ve hedeflediği kelimede en üste yükseldiği halde eğer sonradan kopya içerik ekleme gafletinde bulunursa hedef kelimerinde alt sıralara kayabilirler. Bunun sebebi de yine Trustrank değerinin düşmesidir. Kopya içerik cezası hakkında detaylı bilgileri incelemek isterseniz https://www.seohocasi.com/kopya-icerik-seo-iliskisi/ adresinde yer alan içeriğimizi göz atabilirsiniz.

Bomb Cezası

Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bu ceza Sandbox kadar korkunç değildir. Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanızdan kaynaklanır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya abanmamaktan geçer. Bomb cezasından kurtulmak için (Kaan Gülten'in yaptıkları, tecrübeyle sabit ) : Kalitesi düşük link çıkışlarını silin. Gerilediğiniz kelime neyse, hem dışarıda hem site içinde o kelimeye verdiğiniz linkleri azaltın. Sitenizin yayın periyodunu sekteye uğratmayın. Hergün bir makale yayınlıyorsanız. Yine günde bir makale ile devam edin, tabi özgün içeriğe sahip olacak. Sitenizin yeni halini Google'a hızlı bir şekilde farkettirmek için, bolca ziyaretçiye çekmeye çalışın ( Kaan Gülten bunu ilan vererek yaptı, farklı şekillerde de olabilir. )

Cloaking veya Sneaky Yönlendirmeleri

Cloaking(gizleme) son zamanlarda çok gördüğümüz tek amacı SEO'ya dadanıp üst sıralarda çıkan sitelere verilir. Aslında böyle sitelere birçok örnek verebilirim ama neyse…  Bu siteler doğru düzgün içeriği ve hizmeti olmadığı halde sürekli SEO optimizasyonları ile üst sıralarda çıkmayı başaran haşerelerdir. Böyle sitelerin hedefi ziyaretçiye değil de arama motorlarına iyi  görünmektir. Sneaky(Sinsi) yönlendirmeler ise kullanıcıları arama sonuçlar sayfasında yer alan URL’e değil de farklı bir sayfaya yönlendirir. Ama Google böyle siteleri bildirmemiz için bize bir Şikayet Sayfası oluşturmayı ihmal etmemiş. Google sitenize bu cezaları uygularken sayfaların bir kısmını veya tamamını etkileyen bir ceza uygulayabilir.

Sorunumu Nasıl Çözerim?

Google Search Console’un tara kısmında yer alan Google olarak al aşamalarını uygulayarak etkilenen sayfaları görebilirsiniz. Bu sayfalarda yer alan içeriğiniz ile kendi içeriğinizi karşılaştırın. Burada Google indekslediği içerik ile sizin kullanıcılara sunmuş olduğunuz içerik farklı olacaktır. Bu karşılaştırma sonucunda farklılıkları düzeltin. Kullanıcıyı karşılaşmak istemediği bir adrese göndermeyin. Masaüstü ile giriş yapan kullanıcıya farklı bir sayfa, mobil ile giriş yapan kullanıcıya farklı bir sayfa sunmadığınızı da kontrol etmenizde ve sayfanın yönlendirme süreçlerini de kontrol etmekte fayda var. Son olarak Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderin.

Gizli Metin veya Bağlantılar ile Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı: Google sitenizde yer alan gizli metinler veya alakasız anahtar kelime kullanan sitelerin ceza alabileceğini belirtiyor. Bu aşamada dikkat ediyoruz. Arama sonuçlar sayfasındaki sıralamasını değiştirmek isteyen site sahiplerinin içeriğini çeşitli yollarla gizleyebilir. Burada beyaz bir arka planda beyaz bir metin, resmin arkasına metni gizleme, metini ekran dışında konumlandırma, yazı boyutunu okunmayacak kadar küçük hatta sıfır olarak belirtme veya bağlantıları tek bir harf ile belirtme gibi işlemler gerçekleştirebilirler.

Alakasız anahtar kelime kullanımı ise site sahibi tarafından tamamen SEO odağında anahtar kelimelere yer verip üst sıralarda listelenme isteğidir. Bu durum kullanıcı tarafında olumsuz bir etki yaratacağından Google için kabul edilmeyen bir çalışmadır. Çok fazla anahtar kelimeye yer vermektense kullanıcıya faydalı ve zengin içerikli bir yapıya odaklanın.

Çözüm Yolu: Sitenizde yer alan gizli metinler veya bağlantılar için benzer şekilde yer verdiğiniz içerikleri listeleyin. Css kullanımında bu hataya yer vermiş olabileceğinizden kod kısmına göz atın. Sürekli tekrarlanan kelimelerin yer aldığı ilgili paragrafları düzeltin. Son olarak Google! Yeniden değerlendirme isteği gönderin.

Alakasız Yapısal Veri İşaretlemesi: Yapısal veri işaretlemelerinizde içerik görünmez veya alakasız içeriğe yer verirseniz Google tarafından ceza alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Burada yapısal verinin kullanım amacı, Google'a sayfanın içeriğiyle ilgili kısa bilgilere yer veriyor olmanızdır. Bu cezayla karşılaşmanız durumunda Google sayfalarınızın kısmen veya tamamına filtre uygulayabilir. Yapılandırılmış veriye dair bilgilere yer verdiğimiz rehberimizi incelemek isterseniz https://www.seohocasi.com/yapilandirilmis-veri-structured-data-nedir-mini-rehber/ adresinde yer alan içeriğimizi göz atabilirsiniz.

Çözüm Yolu: Mevcutta kullandığınız yapısal veri işaretlemenizin doğru ise işaretlemenizi güncellemenizi tavsiye ediyoruz. Yanlış bir yapısal veri işaretlemesi veya kurallarının dışında kullanım varsa yapısal veri işaretlemesini kaldırın ve Google’a yeniden değerlendirme isteğinde bulunun.

Doğal Olmayan Bağlantılar veya Linkler: Arama motoru sonuçlarına etki etmesi hedefleyen site sahibi link satın almak isteyebilir. Bu aşamada Google sitenizin doğal olmayan bağlantılara sahip olduğunu tespit ederse ceza uygulayacaktır. Bağlantılar veya linklerin manipüle bir şekilde aldatıcı şekilde yer alması sitemizin bazı sayfalarını veya tamamının Google tarafında ceza işlemine tabii tutulabilir.

Çözüm Yolu: Sitenizde ye alan bağlantıları ve linkleri Search Console’dan indirin. Güven vermeyen linkleri belirlemek için tüm bağlantıları inceleyin. Bu bağlantılara rel = ”nofollow” etiketi ekleyin. Bu işlem Google tarafında sizin ilgili sayfaya güvenmediğinizi belirtir. Bağlantılarınızı düzenledikten sonra Google’a yeniden değerlendirme istediğinde bulunabilirsiniz.

Google SEO Cezaları İle İlgili Sorular

  • Cache eklentisi. Şöyle ki: bu eklenti yeni yazı yayınlandığında ön belleği silmiyor. Yani yeni yazıyı ziyaretçiler göremiyor ama Google görüyor. Ancak ben manuel sildikten sonra ziyaretçiler görebiliyor. Haliyle hiç kimse tıklamadığı için Google bu içeriği kalitesi içerik olarak algılayıp ceza verir mi?

Cache eklentisi yeni bir yazı yazıldığında normalde otomatik olarak yenilenmesi gereken bir yazılım olmalıdır. Bu içeriği Google gördüğü zaman “taslak” yada “önemsiz yazı” olarak algılayabilir. Bu işlemleri otomatikleştirmeniz daha sağlıklı olur ve Google açısından herhangi bir cezai durum olmayacaktır.

  • Sitedeki tüm resimleri (url’ler sabit kalcak şekilde) değiştirmek (ftp’den) zararlı mıdır? Google görsellerde hala eski resimler ön izlemede gözüküyor. Ama tıklayıp siteye girdiğimde yeni resim (değiştirilmiş resim gözüküyor). Bundan dolayı Google büyük bir ceza verir mi?

Sitedeki tüm resimleri URL ve görsel boyutları ve adı dahil değişmeyecekse istediğiniz gibi değiştirebilir ve revize edebilirsiniz. Eğer Google’de eski resimleriniz gösteriliyorsa resim haritası kullanabilirsiniz.

  • Daha önce ornekdomain.com/icerik.html/1 ve icerik.html/2 şeklinde olan sitemin birçok sayfasını ajax tab şeklinde değiştirdim. Eski indexler hala duruyor. Bu siteye zarar verir mi?

Eğer aynı bağlantılı sayfalar yada değişken bir sayfa varsa, sayfalar da birbiriyle farklı URL adresindeyse bu içerik sorunludur. Haricen herhangi bir sorun olmayacaktır.

  • Pop-up reklamlar algoritmik ceza sebebi midir?

Pop-up reklamlar ceza sebebi değildir, eğer siteden çıkış oranlarını fazlaca arttırıyorsa bu mantıken sitenizin girişlerinin düşmesine işarettir.

SEO Hocası'na Sıkça Sorulan Sorular

Doğal Olmayan Giden Bağlantılar ve Manuel SPAM İşleminde Nasıl Aksiyon Almalıyım?

Sitenize gelen ve doğal olmayan bağlantılar işlemi tam olarak satın alınan linkler veya anti-SEO işlemlerini hedeflemiştir. Google istenmeyen bağlantı aracı olan disavow links aracını kullanmalısınız. Bu konuda da hangi sitelerden kalitesiz linklerin geldiğini görmeli ve mantık olarak ise sitenizde yapacağınız çalışmalarda da zarar veren siteleri doğru tespit etmelisiniz. Bu konuda da  https://www.seohocasi.com/backlink-nedir/  adresindeki backlink sorgulama araçları makalesini önermekteyiz faka domainleri de iyi ayırım yapmanızın önemli olduğunu tekrar vurgulamak gerekiyor. Konu önerisi olarak sizlere Filtre Tespit ve Analiz hizmetini de sağlayabiliriz. Bu hizmet ile ilgili bilgilere  https://www.seohocasi.com/google-cezalari-ve-nedenleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Manuel Spam Cezasından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle manuel SPAM cezası hakkında bilgi verelim. Manuel SPAM cezaları elle yapılan, kontrol edildiğinde inorganik yada etik olmayan bir yönlendirme/çalışma/bağlantı/içerik bir site içerisinde söz konusuysa bu tür durumlar site dışı ve site içi olacak şekilde ayrı değerlendirerek sitenin belli kriterlerde filtrelenmesi anlamına gelmektedir. Sitenizde de anlatılmak istenen “SİTE İÇİ” kodsal yapılarınızda inorganik olan bir yönlendirme varsa, bu bağlantılar site dışına düzensiz bir şekilde çıkıyorsa yada zorla tık’a maruz bırakıyorsa, site içerisindeki sayfalar başka sitenin sayfalarıyla 1:1 ölçüsünde kopya ise bu tür hataların sitenizde gösterilmesi gayet normal olarak görünmektedir. Bunun için sitenizin öncelikle iç yapısını incelemeli, dışarıya çıkan gizli bağlantıların olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca hatalı bir kod veya link döngüsü (iframe, değişken kodlar, değişken link ve gizli bağlantılar) var ise sitenizi ilk olarak bu şekilde toparlamanız gerekmektedir. Sağlıklı bir siteye sahip olmak için öncelikle site içi optimizasyon işlemlerini tamamlamalısınız. Eğer site dışı bir sorun söz konusuysa anchor text’leri ve Google Search Console üzerinden sitenize gelen bağlantıları kontrol etmelisiniz.

Tam Spam Cezası Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle tam SPAM işlemiyle ilgili bilgi verelim. Tam SPAM işlemi site genelinde yani site içerisinde sitenin tamamı yada büyük çoğunluğu kopya ise Google bu siteye tam SPAM cezası vermektedir. Bu durum gösteriyor ki sitenizin içi yada almış olduğunuz backlinkler Google’i manipüle edici yöndedir. Yeniden değerlendirme isteğinde ise sitenizdeki sorunları düzelttikten sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde geri dönüş gelmektedir. Yeni bir alan adı alıp 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz lakin aynı içerik yeniden yayınlanacak ise sitenin durumu da doğal olarak aynı cezayı farklı alan adında gösterecektir. Dolayısıyla yönlendirmeninde pek bir anlamı kalmayacaktır.

Anlamsız Çözülemeyen Google Ban Sebebi Nedir?

Sitenizle ilgili gereken incelemeleri yaptık, sitenizde indekslenmeyi engelleyen bir kaç unsur söz konusu olabilir. Araştırmalarımızda yüzeysel bir sorun yok lakin .htaccess klasörünüzde de IP engellemesi olmadığını, serverde bloklama olmadığını test etmelisiniz. Ayrıca siteniz birden farklı varyasyonda açılıyor, bu da soruna büyük bir etken. Sorun ise sitenizin; Siteadresi
siteadresi/index.php
www. siteadresi
www. siteadresi/index.php Şeklinde açılıyor olması. Bu tür varyasyonlar sitenize zarar verecektir. Backlinklerin tamamını engelleyin ve kaliteli prestijli sitelerden backlink almaya çalışın. Sitenizdeki server hatalarından sonra normale dönecektir.

Google Bomb Cezasından Nasıl Kurtulurum?

18 Haziran’da Google arama sonuçlarında dalgalanma yaşandı. Büyük ihtimalle siz de bu dalgalanma içerisinde kapıldınız. Sıralamardan düşmenin en büyük sebeplerinden birisi websitenizi güncel tutmamanızdır. İçerik paylaşmadığınız sürece Google robotları sizin websitenizi ziyaret etmez, bu nedenle ne kadar çok güncel tutarsanız Google robotları websitenizi o kadar çok ziyaret edecektir. Bir diğer olası neden;
Sürekli aynı anahtar kelime üzerinde çalışma yaptıysanız, o anahtar kelimede Google arama sonuçlarından kaybolma olasılığı yükselir. Bu yüzden Google Bomb’a yakalanmış olabilir. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken şey; bağlantı vermiş olduğunuz anahtar kelimeyi kaldırıp sadece ornekdomain.com olarak düzeltmelisiniz. Ardından biraz bekleyip site içi SEO çalışmalarınıza daha dikkatli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Sitem Google Tarafından Engellendi. Bu Engeli Nasıl Kaldırabilirim?

Google, web sitelerine birbirinden farklı türde cezalar vermektedir. Bu cezalar yapılan hatanın içeriğine göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Manuel Spam cezasına çarptırılmışsanız öncelikle backlinklerinizi kontrol etmeli, spam amaçlı yapılan veya kalitesiz olan bütün backlinkleri tespit ederek bunları Google Disawow aracı ile engellemelisiniz. Daha sonra Search Console üzerinden Yeniden değerlendirme isteği göndererek bu cezanın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Google Cezalarına örnek vermek gerekirse, 1) Google Bomb
2) Sandbox
3) Manuel Spam
4) Tam Spam ( Deindex )
5) Cloaking
6) Çeviri
7) DMCA

Google Analytics Hesabımda ki Spam Trafikleri Nasıl Engellerim?

Spam ziyaretleri engellemek için .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz. # block visitors referred from spamornekdomain.com and other referral spammer Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamornekdomain.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamornekdomain.com
RewriteRule .* – [F] Bu kodları ekleyerek sitenize gelen sahte ziyaretleri engelleyebilirsiniz. Ancak direkt olarak giriş yapılıyorsa, onu maalesef bulamazsınız. Ya siz daha önce bir yerden bağlantı aldınız ve oradan hit geliyordur ya da iframe yönlendirmesiyle sizin sitenize spam ziyaretler geliyor. Engellemek için bunları ayrıntılı bir şekilde araştırmanız gerekecektir.

Sandbox Nedir? Bu Cezadan Nasıl Kurtulurum?

Sandbox, bir web sitesinin alabileceği en büyük cezalardan bir tanesidir. Diğer cezalara göre daha ağır ve sitenin tümünü etkileyen bir cezadır. Her cezada olduğu gibi Sandbox’ın temelinde Google’ı kandırmaya ve manipüle etmeye yönelik site içi yada site dışı SEO nun belirgin bir unsur olduğunu belirtebiliriz. Bu denli büyük bir cezanın temelinde ise büyük ve etkili problemler yer alabilir. Sandbox cezasının nedeni site içerisinde ki yoğun kopya içerik kullanımı, reklam ve spam dolu içerikler, yoğun bir şekilde gelen site ile alakasız ve niteliksiz bağlantılar olarak belirtebiliriz. Peki Sitenin Sandbox Cezası Aldığını Nasıl Anlarız? Siteniz aniden arama sonuçlarından kaybolursa, anahtar kelimelerde 1-2 sıra yerine sayfalarca gerileme, site adının aramalarında sitenizin çıkmaması, sitenizin title’ı aranıldığında sonuçlarda listelenmemesi ve indexlerinizdeki yoğun artışlar yada düşüşler görüldüğünde sitenizin Sandbox cezası aldığını anlayabilirsiniz. Sandbox Cezasından Kurtulmak İçin Hangi Adımları İzlemelisiniz? Sandbox cezasından kurtulmak için bir takım site içi ve site dışı düzenlemeler yapmalısınız. Sitenizin tüm içeriğini özgünleştirmeli, Kopya içerik oluşturacak tüm içerikleri sitenizden kaldırmalı, Telif hakkı olan tüm içerikleri sitenizden kaldırmalı, Doğal, özgün ve güncel içeriklerin girişlerini sağlamalı, Site haritanızı yenilemeli ve Search Console üzerinden göndermeli, Yine Search Console üzerinde “Manuel İşlemler” içerisinde cezai durum varsa bu sorunları giderdikten sonra yeniden değerlendirme isteği göndermelisiniz. Tüm bu kriterleri eksiksiz yaptıktan sonra yapılacak kontrol dahilinde siteniz cezai işlemden kurtulacaktır. Ancak bir ceza aldığınız için Google tarafından bir takım kontroller olacaktır. Bu kontrol sürecinde olağan dışı bir etki görülmediği takdirde siteniz tam anlamıyla eski sağlığına kavuşacaktır.

Google’a Filtreye Girmiş Sitem İle İlgili Ulaşma Şansımız Var Mı?

Filtreye girmiş olan web siteniz için Google’a direkt olarak ulaşma şansınız yoktur. Herhangi bir adrese mail atsanız bile bu kimsenin umrunda olmayacak ve size geri dönüş yapılmayacaktır. Böyle bir durumda Google ile haberleşmenin en sağlıklı yani Search Console üzerinden yeniden değerlendirme isteği göndermektir. Tabi bunun öncesinde yemiş olduğunuz ceza türüne göre gerekli işlemleri yapmanız, içerik konusunda bir sıkıntınız varsa ve bu yönde ceza yemişseniz içeriklerinizi değiştirmeniz, backlinkleriniz ile ilgili bir problem varsa gereksiz veya spama yönelik olan backlinkleri engellemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde istediğiniz kadar değerlendirme isteği gönderin yine Google tarafından bir cevap alamazsınız. Google’ın size yapmış olduğu yönlendirmeler doğrultusunda gerekli iyileştirmeleri yaptıktan sonra yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz. Eğer yemiş olduğunuz cezayı iyileştirme yönünde işlemler yaptıysanız Google size bu cezanın kaldırıldığına dair bir mail gönderecektir.

Sitemin Backlink Yüzünden Spama Girdiğini Nasıl Anlarım?

Alacağınız her bir backlink ardından sıralamayı kontrol ederek hangisinin ne kadar kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer ki düşüş yaşadığınızı görürseniz o backlink’i derhal kaldırıp engellemeniz gerekmektedir. Ne yazık ki Google Search Console’tan zararlı backlink tespiti diye bir araç yok. Bunu sadece gerekli araçlardan analiz ederek öğrenebilirsiniz. Buna en iyi örnek olarak Ahrefs’i örnek verebiliriz. Ücretli bir hesap açarak tüm backlinklerinizi kontrol edebilirsiniz. Malum ücretsiz hesap açtığınızda en fazla 30 adet site dışı backlinkleri inceleyebilirsiniz. En iyi ücretsiz backlink analizi olarak size RankSignals’ı önerebiliriz.

Bugün Sitemi Kontrol Ettiğimde 5. ve 6. Sayfaya Gerilediğini Gördüm. Bunun Sebebi Sizce Ne Olabilir?

Ani sıralama kayıplarının birden çok sebebi olabilir. Genel olarak değerlendirmek gerekirse otorite sahibi backlinkleriniz varsa bunları kaybetmiş olabilirsiniz. Yada son dönemde aldığınız backlinkler ile kaybettiğiniz backlinkleri kıyasladığımızda kayıp olan backlinkleriniz daha fazla olabilir. Bu kayıplar sizin mevcut konumunuzda daha gerilere gitmenize sebep olabilmektedir. Bunun dışında Google filtrelerinden herhangi birisine takılmış olabilirsiniz. Backlinkler üzerinden yaptığınız kontrollerde herhangi bir kayıp yada spam backlink yoksa site içeriği ile ilgili bir durum söz konusu olabilir. Eğer sayfa düzeninde spama yönelik içerikleriniz mevcutsa bunları kaldırmanızı öneririm. Search Console üzerinden manuel spam kısmında herhangi bir ceza alıp almadığınızı kontrol ediniz.

Web Sitemin Alt Sayfaları Google'da Sorunsuz Listeleniyor. Yalnız Ana Sayfam Anahtar Kelimesinde Hiç Gelmiyor Acaba Sebebi Ne Olabilir?

Ana kelimeniz Google’da arama sonuçlarında çıkmıyorsa bu anasayfanızın bu anahtar kelime için yeterince optimize edilmemesinden kaynaklanmış olabilir. Alt sayfalarınız diğer anahtar kelimeler için sıralamada çıkıyorsa ve sadece ana kelimeniz sıralamalarda yoksa bu siteniz için herhangi cezai bir işlem olmadığının kanıtıdır. Bu noktada anasayfanızı mevcut anahtar kelimeniz için daha da güçlü hale getirmek için site içi SEO optimizasyon ayarlarına göre değerlendirip eksik olan noktaları tamamlamalısınız. Ana domaininizi daha da güçlendirmek adına site dışı SEO çalışmaları ile bunu desteklemelisiniz. Ana anahtar kelimenizde yer alan ilk sayfadaki siteleri inceleyip onların aldığı backlinklere göre sizde bu sitelerden backlink almaya çalışabilirsiniz.

Eskiden Ceza Almış Site, Nasıl Belli Olur?

Daha önce ceza almış bir site ile yola çıkmak riskli bir süreç çünkü daha önce ceza almış siteler en ufak hatalı işlemde tekrar cezai işlem uygulanabilir. Sitenin neden ceza aldığını öncelikle tespit edilmesi gerekir. Eğer alınan hatalı ve spam linklerden dolayı ceza almış ise webmaster tools araçlarına siteniz ekli ise burada manuel işlem cezası almış olarak gözükecektir. Eğer böyle bir cezai durum mevcut ise sitenizin ceza almasına neden olan bağlantıları tespit edip yine webmaster tools araçları altında bulunan Google disavow aracı ile zararlı bağlantıları engelleyip sitenizin yeniden incelenmesini talep ediniz. 

Tam Spam Siteden Link Geliyor? Bu Benim Sitemin Gerilemesine Neden Olur Mu?

Zararlı gördüğünüz sayfadan link çıkışı varsa, siteniz için zararlı olabilir. Bu sebeple Disallow yapmanızı tavsiye ediyorum. Search Console Bağlantı Kaldırma kısmından engelleyebilirsiniz.

Bu Sayfanın Çevirisini Yap Uyarısı Alıyorum. Bu Yazının Çıkmasının SEO Açısından Herhangi Bir Olumlu veya Olumsuz Etkisi Olur Mu?

Bu yazının SEO açısından olumsuz etkisi olacaktır çünkü arama motoru botları sitenize girdiği zaman dil konusunda kararsız kalmış olduğunu göstermekte aslında şöyle ki, Ekstra özel dil sayfası kullanmadan, Türkçe veya Diğer diller ile içeriğiniz karışmış durumda ise bu hatayı verecektir. Sitenizde yabancı kaynaklı içerik varsa bunu azaltın veya komple Türkçe olarak revize ediniz. Diğer yandan eğer siteniz çok bölgeye hitap ediyor ve dillere sahip ise Hreflang uluslararası dil etiketinde sorun olabilir sorun olup olmadığını en iyi yöntem olarak Search Console > Arama Trafiği > Uluslararası Hedefleme > Dil kısmından kontrol edebilirsiniz.

Filtre Analiz ve Tespit İşlemi Nasıl Yapılır?

Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre: 400.000 in üzerinde website her ay filtreye giriyor. Hatta Panda ve Penguen algoritması gibi önemli güncellemeler ile bu sayı artıyor, 400.000 cezaya karşılık, her ay sadece 20.000 yeniden inceleme talep ediliyor. Siteler filtre ile karşı kaldığında sadece %5’i bu cezadan kurtulmanın yollarını arıyor.
Sorunuzda bahsettiğiniz gibi organik trafiğiniz bir anda düşmeye başlarsa, yüksek ihtimalle başınıza iki Google cezasından bir tanesi gelmiştir. Ya Google ekibi tarafından filtreye girmişsinizdir ya da Google algoritma güncellemelerinden bir tanesine takılmışsınızdır.

Sitenizin Filtreye Girme Sebepleri Nelerdir?
Algoritmalardan sonra (Penguin ve Panda) site içinde ve dışında yapılan Anti SEO çalışmaları, düzensiz link alımları, sitenin saldırıya uğraması, değersiz satın alınan backlinkler, Google’i kandıracak nitelikte linkler, SPAM oluşumundan birikmiş linkler ve site içi yapılan kritik hatalardan (kopya içerik vb.) dolayı Google siteleri filtreye almaktadır.

Sitenin filtreye girip girmemesi nasıl tespit edilir?
Search Console > Güvenlik ve Manuel İşlemler > Manuel İşlemler bölümünü ziyaret ederek cezaya maruz kalıp kalmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Sitenizi Filtreden çıkartmak için neler yapılabilir?

• İlk önce sitenin hangi tür cezaya mağruz kaldığı tespit etmek gerekir,
• Sitenin hangi sebepten bu cezaya girdiği tespit etmek gerekir,
• Maruz kalınan cezanın yoğunluğu ve etkisi değerlendirilmesi gerekir,
• Cezaya sebebiyet veren işlemlerin tespiti yapılmalı,
• Site içi – Site dışı işlemlerin incelenmesi gerekmektedir.
Filtreye girmenize sebep olan durumları tespit ederek ortadan kaldırmalısınız. Yeniden değerlendirme isteği göndermeden önce sorunun sitenizde kaldırıldığından emin olmalısınız.
Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, gönderdiğiniz değerlendirme isteğine büyük ölçüde olumlu cevap alırsınız.