SEO Hocası'na Sor

SSL Sertifikası Önemli Midir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
SSL Sertifikası 2 sene önce 583 Görüntülenme

SSL sertifikası her site için sıralamalarda olumlu etki yapar mı? E-ticaret yapmayan bir site için SSL önemli midir?

SSL Sertifikası Önemli Midir? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 1 Nisan 2020, 20:01

  SSL sertifikası, son dönemlerde başta E-Ticaret siteleri olmak üzere her sitede mutlaka bulunması gereken bir etken haline geldi. Google’ın son duyurularında ise SSL’in sıralama faktörüne etki ettiği gözlemlenmişti. Ek olarak ise; SSL sertifikasına sahip olmayan bir sitenin kullanıcıya Google tarafından “bu site güvenilir değil” uyarısı da gittiği herkesçe bilinmektedir. Bu uyarı ise, sitenizin güvenli olduğunu düşünseniz bile kullanıcılar tarafında ön yargıların oluşmasına ve trafik düşüşüne neden olabilir.

  Peki, SSL sertifikası neden gereklidir?
  SSL sertifikası, kullanıcılar tarafından girilen e-posta, şifre, kredi kartı bilgileri gibi özel bilgilerin 3. Bir kişinin eline geçmesine engeller. Fakat SSL sertifikasına sahip olabilmek için server desteği sağlayan bir sunucuda bir şifre ve sertifikanızın bulunması gerekmektedir.

  SSL sertifikası nasıl alınır?
  SSL sertifikası belirli bir ücret karşılığında alınan bir sertifikadır. Bazen hosting ve domain hizmeti aldığınız firmalar tarafından size ücretsiz bir şekilde bu sertifikayı verebilmektedir. Bazen de SSL sertifikası hizmeti veren firmalardan alınmaktadır.

 • Seo Hocası
  Seo Hocası 27 Mart 2020, 19:55

  Google arama sonuçlarında SSL’siz siteleri güvenilir olmadığını, kullanıcılara yarar sağlamayacağını düşündüğü için yer vermemektedir. SSL sertifikası site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar.
  Google’un yaptığı en son güncellemelerden birinde resmen HTTPS yapılı siteleri sıralamada öne çıkardığını ve onlara pozitif baktığını duyurmuştu.

Cevapla

SSL Sertifikası Önemli Midir? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla