Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1556 Görüntülenme

şu an aktif olan ve Google'da bölgesel sıralamalarda 1. ve 2. sırada çıkan bir kaç websitem mevcut. Fakat bu sitelere SSL sertifikası almadan yaptım ve Google'da sayfaları indexlendi ve 1 seneden fazla bir zaman geçti siteler aktif olalı. Sitedeki linkleri değiştirmeyi ve SSL sertifikasını aktif etmeyi düşünüyorum fakat bunu yaparken sıralamada ve indexlenmede herhangi bir sorun yaşar mıyım? Sıralamadaki yerleri değişir mi? Bir sakıncası olur mu? Https'ye döndürmek istediğimde ya da bu işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyim? Veya yapmasam sorun olur mu? Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

 • 1
 • 1
 • Http Olan Siteyi Https Çevirmek için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   2 Temmuz 2021, 10:14

   1

   Merhaba,

   SSL sertifikası Google ve kullanıcı gözüyle artık web sitelerin olmazsa olmazıdır.
   SSL sertifikası, bir web sitenin güvenirliği açısından kullanıcılara mesaj verir ve web sitenin (özellike de e-ticaret sitesiyse) tercih edilme oranını artırır. Bu nedenle web sitenize mutlaka bir SSL sertifikası tanımlamalısınız.

   Bu aşamada, 301 yönlendirmesiyle http olan sayfaların tümünün https olana dönüştürülmesi gerekir. Bu işlem sırasında web siteniz büyük ölçüde negatif bir etki yaşamazken, dönüşüm olarak uzun vadede pozitif etkisi yüksek olacaktır.

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   7 Nisan 2020, 17:29

   1

   Google geçtiğimiz aylarda SSL sertifikasına sahip olmayan siteleri güvenli değil ibaresiyle kullanıcılara sundu. Bu durum sitenize gelen kullanıcılarda güven sorunu yaşamasına sebep olabilir. Özellikle E-Ticaret alt yapısıyla ürün satışı gerçekleştiren işletmelerin bu durumdan oldukça etkilendiğini belirtmek isteriz. SSL geçişi sırasında sitenizde yer alan SSL’siz URL’lerin SSL karşılıklarına 301 kalıcı yönlendirme işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sitenizde yer alan resimler de bu işleme tabii tututarak tam anlamıyla bir geçiş işlemi gerçekleştirmelisiniz. SSL geçişi sonrasında ufakta olsa düşüş yaşayarak bir süre sonra eski halinden çok daha güçlü bir şekilde SERP’te listeleneceksiniz.

  Cevapla

  Http Olan Siteyi Https Çevirmek Sorusunu Cevapla