Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1892 Görüntülenme

Google'a bizim hangi anahtar kelimelerde çıkmak istediğimizi nasıl bildiririz?

Yani örnek veriyorum; "x haberleri", "x türkiye" gibi kelimelerde Google'da nasıl index alıp üst sıralara çıkarız? Bir önceki soruma benzer ama bu biraz daha teorik. Yani bu durumu Google'a nasıl bildireceğiz.

"siteadı.com/x-haberleri", "siteadı.com/x-türkiye" şeklinde sayfamı açmak lazım? Yada "siteadı.com/tag/x-haberleri", "siteadı.com/tag/x-türkiye" gibi etiket olarak mı kullanmak lazım? Farklı siteden tanıtım yazısı yayınlayıp bu kelimelere anasayfayı link vermek etkili olur mu?

 • 1
 • 1
 • Google'a Hangi Anahtar Kelimeleri Hedeflediğimizi Nasıl Bildiririz? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   14 Temmuz 2015, 22:29

   1

   Merhabalar Emir Bey;

   Google siteleri tarayarak sitede yer alan sayfaları indexlemektedir. Sitenizin hangi sayfalarının indexlendiğini kontrol etmek için ise Google arama çubuğuna site:ornekdomain.com şeklinde yazarak kontrol edebilirsiniz. Eğer siteniz yeni bir siteyse Google siteniz hakkında geç haberdar olacak ve geç indexleyecektir. Bu indexleme hızını arttırmak için aşağıdaki makalemizi okumanızı öneririm.

   https://www.seohocasi.com/hizli-indexlenme-icin-inanilmaz-ipuclari/

   Google doğal yapılan ve kullanıcı ya bilgi veren site dışı çalışmalara daha önem vermektedir. Site dışı çalışmaların sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için temeli oluşturan doğallık kuralı gereğince çalışmak istediğiniz bir anahtar kelime için bir sayfaya çalışma yapmalısınız. Bir sayfaya birden fazla anahtar kelime ile çalışmak doğal olmayacak ve sıralamalarda görmek istediğiniz verim oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle hedeflediğiniz anahtar kelimeler için ayrı sayfa açmanızı önermekteyiz.

   SEO çalışmaları temelde site içi ve site dışı olmak üzere 2 ye ayrılır. Anahtar kelime rekabeti çok düşük kelimeleriniz varsa düzgün bir site içi yapı kurmanız halinde site dışı SEO çalışması yapmadan belirli konumlara geleceğini göreceksiniz. Bunu yanında yapacağınız site dışı çalışmalar ile sitenizin Google'da yükselmesini sağlayabilirsiniz. Yapacağınız bu site dışı çalışmalar backlink çalışmaları olacağı için Google bu kelimelere çalışma yaptığınızdan haberdar olacaktır. Çalışmalarda doğallık ön plandaysa bu durum sıralamalara yansıyacak ve yavaş yavaş yükselmeye başlayacaksınız.

   En doğal çalışma yöntemi olan tanıtım yazısı çalışmaları ise oldukça doğal ve en faydalı çalışma türüdür. Google tarafından değerli görülen yani Trustrank değeri yüksek sitelerden alacağınız tanıtım yazılarındaki backlink çalışmaları ile siteniz için çok sağlıklı ve faydalı bir çalışma yürütmüş olacaksınız. Tanıtım yazısı aldığınız site eğer haber sitesi ise sık sık haberler girildiği için Googlebotlarının neredeyse hiç çıkmadığı sitelerdir. Bu tür sitelerde tanıtım yazınız anında index alarak sitenizi beslemeye başlayacaktır. Bu durum bir haber sitesi kadar güncel olmayan diğer siteler için index süresi biraz daha uzun sürebilmektedir. Bunun için ise çeşitli ping sitelerinden bu linkleri pingleyerek arama motorlarının eklediğiniz tanıtım yazılarını hemen taramasını sağlayabilirsiniz.

  Cevapla

  Google'a Hangi Anahtar Kelimeleri Hedeflediğimizi Nasıl Bildiririz? Sorusunu Cevapla