Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1627 Görüntülenme

Şikayetler geldiğinde çoğu zaman sitede bulunan bir sanatçının müzikleri ile bağlı olur. Ben tüm müzikleri silemem. Bu mümkün değil. Hem şikayet DMCA -da gelir. Buna göre de şikayetçiden hangi mp3 dosya silmeyin sormak olmuyor. Ben örnek için şikayeti size göndereyim bakın.

Lütfen bu soruma ilgili cevap verin. Eski soruma vermiş olduğunuz cevabınız beni anlatmadı. Ben zaten sizin eski sorumda yazdığınızı biliyorum. Ben size bana Google Search Console'a gelen mesajı yazdım. Bu konuda bilgi verin. DMCA hakkında yeterince bilgim var. Ancak ben böyle düşünüyorum ki, Google Search Console'da bana gelen bu haber mesajıdır. Bana şunu söylüyor ki, sizin sitenin bu içeriyi artık arama motorundan kaldırıldı, itiraz ediyorsanız, bizim şikayet forumunu doldurabilirsiniz. Ben böyle anlıyorum. Sizin de bu soruda bilginizi bilmek isterim.

 • 1
 • 1
 • DMCA Sitemdeki İçerikleri Kaldırma Bildirimi Gönderiyor için Yanıtlar

   admin
   Admin

   13 Ocak 2015, 07:30

   1

   Daha önce sorunuza https://www.seohocasi.com/soru-cevap/google-aramadan-dmca-kaldirma-bildirimi/ adresinde olduğu gibi cevap vermiştik fakat sorunu tam olarak anlamadığınız için daha detaylı bir şekilde anlatalım.

   DMCA kişilerin/kurumların/kuruluşların/firmaların telif haklarına sahip olduğu ürünleri İnternet dünyasında koruyan bir yasadır. Bu yasa da arama sonuçlarında telif haklarını ihlal eden sitelere ve içeriklere doğal olarak uyarıyla birlikte dizinden kaldırma işlemi yansıtılmaktadır.

   Daha detaylı bir örnek verelim. Mp3 siteniz var ve bunun dinlenip indirilmesine müsade sağlanıyor. İlk olarak;

   - Yapımcı bu klip ve müzik için onbinlerce TL para harcıyor,
   - Müzisyenler bu iş için gece gündüz müzik yapmaya uğraşıyor,
   - Sanatçı onlarca defa kayıt için bu parçayı söylüyor,
   - CD/DVD yada Youtube için para ve ödenek veriliyor,
   - Sözler, müzik ve sanatçı için telif hakkına ayrı ödenek veriliyor.

   Siz ise direkt indirip sitenize ekleyip yayınlıyorsunuz. Bu kadar maliyeti gözden çıkaran bir sanatçı/kuruluş var ve sitenizde tek tıkla indirilebilir bağlantı olduğu için DMCA'dan gelen bildirimlere "başka bir şey olabilir/yetersiz bilgi var" demeniz açıkçası doğru olmayacaktır.

   Eğer klip hakkı/sahibi/telifi sizde ise bu bildirimi DMCA ile geri gönderip arama sonuçlarından çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bir sanatçı/yönetmen/müzisyen/telif hakkı sahibi olmadığınız için bu bildirgeyi de geri bildirim halinde atmanıza gerek olmayacaktır.

   İtirazınız sadece o müziğe ait yayınlama hakkınız var ise yapabilirsiniz, yok ise telif haklarını daha fazla çiğnemeden o müziği sitenizden kaldırmalısınız...

  Cevapla

  DMCA Sitemdeki İçerikleri Kaldırma Bildirimi Gönderiyor Sorusunu Cevapla