SEO Hocası'na Sor

Belli Bir Seoya Gelmiş Bir Domain Ve Web Sitesinde Subdomain Açmak Sakıncalı Mı?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Subdomain 3 ay önce 46 Görüntülenme

Merhabalar. İyi günler belli bir domaine gelmiş ve seoya gelmiş domain adresine ve web sitesine subdomain açmak seoya zarar verir mi?

Bunu sormamın sebebi şu diyelim ki
sub1.x.com E-Ticaret Teması yükledik
sub2.x.com Tanıtım şablonu yükledik

Bunları yaparken normal web sitemiz bundan etkilenir mi? Bu subdomainler için ayrı bir seo kasmak gerekir mi? Sayın hocam bunu cevaplarsanız çok sevinirim.

Belli Bir Seoya Gelmiş Bir Domain Ve Web Sitesinde Subdomain Açmak Sakıncalı Mı? için Yanıtlar

  • Erhan Kolci
    Erhan Kolci 15 Mayıs 2020, 15:09

    Bu işlemi yapma konusundaki sebebinizi anlamadım. Fakat belirttiğiniz konu üzerinden yanıt vereceğim.

    Organik performansı ve teknik SEO yapısı belli bir düzeye gelmiş siteler için subdomain oluşturulması herhangi bir problem yaratmaz. Teknik gücü ve organik performansı yüksek sayfaları artık subfolder yerine subdomaine kalıcı taşırsanız bu noktada kayıplar yaşanabilir. Ancak anladığım kadarıyla e-ticaret ve tanıtım şablonu için ayrı bir subdomain oluşturmak istiyorsunuz. Mevcut subfolder yapısındaki düzenlemeleri kapsamadığı için herhangi bir etkisi olmayacaktır.

    Bu noktada önemli bir husus ise, subdomainlerin yeni bir site gibi değerlendirilmesi sebebiyle yeni açacağınız subdomainlerin belli bir pozisyon kazanması için hem site içi hem de site dışı desteklemeniz gerekebilir. Çünkü ana dizin altında yer almadığı sürece ana domainin gücünü iyi bir bağlantı kurgusu dışında sağlaması çok zor. O nedenle subdomain olarak belirttiğiniz alanları aktif hale getirecekseniz mevcut siteniz dışına ekstra çalışma yapılması gerekebilir. Tabi ki bu durum subdomain ile hedefleyeceğini kelime ve sektörün rekabetine göre de değişkenlik gösterecektir.

Cevapla

Belli Bir Seoya Gelmiş Bir Domain Ve Web Sitesinde Subdomain Açmak Sakıncalı Mı? Sorusunu Cevapla

Belli Bir Seoya Gelmiş Bir Domain Ve Web Sitesinde Subdomain Açmak Sakıncalı Mı? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla