Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  716 Görüntülenme

İyi günler belli bir domaine gelmiş ve SEO'ya gelmiş domain adresine ve web sitesine subdomain açmak SEO'ya zarar verir mi?

Bunu sormamın sebebi şu diyelim ki
sub1.x.com E-Ticaret Teması yükledik
sub2.x.com Tanıtım şablonu yükledik

Bunları yaparken normal web sitemiz bundan etkilenir mi? Bu subdomainler için ayrı bir seo kasmak gerekir mi? Sayın hocam bunu cevaplarsanız çok sevinirim.

 • 1
 • 1
 • SEO'su İyi Sitede Subdomain Açmak Sakıncalı Mı? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   15 Mayıs 2020, 15:09

   1

   Bu işlemi yapma konusundaki sebebinizi anlamadım. Fakat belirttiğiniz konu üzerinden yanıt vereceğim.

   Organik performansı ve teknik SEO yapısı belli bir düzeye gelmiş siteler için subdomain oluşturulması herhangi bir problem yaratmaz. Teknik gücü ve organik performansı yüksek sayfaları artık subfolder yerine subdomaine kalıcı taşırsanız bu noktada kayıplar yaşanabilir. Ancak anladığım kadarıyla E-Ticaret ve tanıtım şablonu için ayrı bir subdomain oluşturmak istiyorsunuz. Mevcut subfolder yapısındaki düzenlemeleri kapsamadığı için herhangi bir etkisi olmayacaktır.

   Bu noktada önemli bir husus ise, subdomainlerin yeni bir site gibi değerlendirilmesi sebebiyle yeni açacağınız subdomainlerin belli bir pozisyon kazanması için hem site içi hem de site dışı desteklemeniz gerekebilir. Çünkü ana dizin altında yer almadığı sürece ana domainin gücünü iyi bir bağlantı kurgusu dışında sağlaması çok zor. O nedenle subdomain olarak belirttiğiniz alanları aktif hale getirecekseniz mevcut siteniz dışına ekstra çalışma yapılması gerekebilir. Tabi ki bu durum subdomain ile hedefleyeceğini kelime ve sektörün rekabetine göre de değişkenlik gösterecektir.

  Cevapla

  SEO'su İyi Sitede Subdomain Açmak Sakıncalı Mı? Sorusunu Cevapla