Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1408 Görüntülenme

rakiplerimin hepsinin footer linklerle 1. sayfaya geldiği bir sektördeyim. Bende aynı şekilde DA ve PA sı yüksek sitelerden link aldım ve anahtar kelimem yeni açtığım domainle 33. sıraya geldi birden. Ardından en önemli anahtar kelimem sıralamadan kaybolup diğer anahtar kelimeler sıralamada yerini korudu. Size sorum nasıl ana anahtar kelimemi sıralamaya sokup yükselirim ve bu bir Google bomb cezasımıdır ileride sandbox yer miyim

 • 1
 • 1
 • Anahtar Kelimem Sıralamadan Kayboldu için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   5 Eylül 2015, 14:56

   1

   Sektördeki rekabet ile doğru orantılı olarak yeni açılan web siteleri içerik kalitelerine göre belirli bir sıradan giriş yapıp geriye doğru düşüp daha sonra sıralamadan kaybolabilmektedirler. Bu kaybolma web sitenizin dış SEO çalışmalarının rakiplerinize göre yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer agresif bir dış SEO çalışması yaptıysanız domaininiz de yeni olduğu için Google sizi herhangi bir filtre cezasına çarptırmış olabilir. Bunu anlamak için Search Console üzerinden manuel işlem bölümünü kontrol edip burada herhangi bir uyarı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Site:ornekdomain.com ve info:ornekdomain.com sorguları ile web sitenizi Google üzerinde sorgulatarak bu arama sonuçlarında olup olmadığınızı kontrol ediniz. Eğer bu sorgularda web sitenizin hiçbir sayfası yoksa veya anasayfanız yoksa daha ağır bir cezaya çarptırılmış olabilirsiniz.

   Eğer dış SEO çalışmalarını çok fazla yapmadıysanız ve sıralamadan kaybolduysanız bu durumun bir kaç farklı sebebi olabilir. Web sitenizdeki Canonical kodlarını kontrol edip aynı canonical koduna sahip olan birden fazla sayfa olup olmadığını kontrol ediniz. Bu sayfaların birbiri ile olan uyumu farklı ise bu sebepten ötürü anahtar kelimeniz sıralamadan çıkartılmış olabilir. Ek olarak Robots.txt dosyanızı da kontrol edip Google botlarının sitenizi taramasında herhangi bir sorun olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Search Console'ye giriş yaptıktan sonra soldaki menüden Tarama başlığını tıklayıp Robots.txt dosyasını kontrol edebilirsiniz.

   Bu bahsettiğim noktalar sitenizde düzgünse ve herhangi bir cezai işleme çarptırılmadıysanız sektörün rekabetine bağlı olarak kendinize bir SEO planlaması yaparak dış SEO çalışmalarına önem vermeli, düzenli backlink alımları ile anahtar kelimenizi tekrar sıralamaya sokabilirsiniz.

   Google cezaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki link üzerinde bulunan e-kitabı indirebilirsiniz.

   https://www.seohocasi.com/seo-kitaplari/

  Cevapla

  Anahtar Kelimem Sıralamadan Kayboldu Sorusunu Cevapla