SEO Fiyat Hesaplama

Nofollow Dofollowdan Daha Yararlıdır

Nofollow, Google tarafından geliştirilmiş link aktarım şeklini belirten değişkendir. Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan Google algoritmaları nedeniyle Nofollow değeri de zaman içerisinde değişmiştir. Nofollow link; Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller.

Bütün Yönleri İle Dofollow Ve Nofollow Link Nedir Nasıl Verilir. Bu makalemizde backlink Seo çalışmalarımızda çok kullanılan iki tabir olan dofollow ve nofollow link nedir konusuna değineceğim.

Nofollow kavramı oluştuğu andan itibaren pek çok farklı açıklama yapıldı ve çoğu da yanlış açıklamalardı. Okuduğum bazı yazılarda "Bu sayfadaki linkleri gezme, görmemezlikten gel", "Bu linki takip etme" ve "üst sıraya çıkmanıza fayda sağlamaz" gibi açıklamalarda da bulunuyor. Bunlar tamamiyle yanlıştır. Şimdi nofollow ve SEO ilişkisini detaylıca açıklayalım.

Nofollow, Google'ın yorumlara eklenen linklerden, ve hızlı spam linklerin artışından rahatsız olarak ortaya çıkardığı yeni bir koddur. Biliyoruz ki, pagerank , sitelerin birbiri ile yaptıkları link çıkışı sonrasında oluşmaktadır. Bir site ne kadar çok öneriliyorsa, o kadar değerlidir, o kadar pagerankı fazla olur. Ama nofollow ile öneriliyorsa durum başka.

Nofollow ve dofollow arasındaki farkı örneklerle görelim.

Nofollow : Nofollow ile verilen linkler hiç bir şekilde link alanın pagerankından fayda sağlayamaz demektir. Yani google da üst sıraya çıkmasına engel değildir. Sadece wordpress sitelerin nofollow linkli yorumlarına yorum ekleseniz bile, yani dofollow backlinkiniz olmasa bile hedeflediğiniz konumlara mutlaka gelirsiniz.

Çoğu kişi nofollowu noindex ile karıştırıyor. Bu sayfayı ziyaret etme, bu linki görmezden gel diyen noindextir. Nofollow sadece pagerank olarak bir görmezden gelmedir.

Örneğin,

Link çöplüğüne dönmüş dofollow çıkışlı, pr 5 "abc" domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor :

<a href="xyz.com">xyz</a>

Açıklama : Yukarıdaki örnekte, xyz sitesi pr 5 pageranktan link çıkış oranına göre payına düşeni alır. Google'da üst sıralara çıkmasında da katkı sağlar.

Az link çıkışı olan, nofollow çıkışlı, pr 5 "efg" domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor.

<a href="xyz.com" rel="nofollow">xyz</a>

Açıklama : Bu örnekte, nofollow olduğu için xyz sitesi efg sitesinin pagerankından faydalanamıyor. Ancak pagerank 5'in google dan gördüğü itibar ve az link çıkışı ile google da daha üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.

Tabi son örnekte nofollow olmasaydı az link çıkışı olduğu için ilk örneğe göre daha fazla katkı sağlayacaktı. Konu başlığını verdiğim örneklere göre belirlediğim için çarpıcı bir başlık oldu, ancak gerçekçi bir başlıktır.

Nofollow Özellikleri
- Google backlink saymaz
- Yahoo backlink olarak görür
- Pr ye etki etmez (ne verene ne alana)
- Hite niye etki etmesin, site ziyareti olursa hit olur. Kullanıcılar tarafından tabiki
- SEO çalışmasından mutlaka kullanılmalıdır. SEOya etkisi kesindir.
- Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.
- Google nofollowu sever
- Nofollowu çıkaran google dır.
- Google der ki, senin sayfanda gereksiz olduğunu düşündüğün link varsa nofollow yap gözüme girersin der.
- <a href="http://autocadhocasi.com" title="AutoCAD Kursu" rel="nofollow">AutoCAD</a>
- Yukarıdaki örnekte, hem AutoCAD kelimesinde hem de AutoCAD Kursu kelimesinde autocadhocasi.com yükselir. AutoCADhocasi.com bu kelimelerde yükselmesini buna borçlu.

1. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Az çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı dofollowu tercih ederim
Sonuç : Pagerank artar, Google'da yükselir

2. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Çok çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı nofollowu tercih ederim.
Sonuç : Pagerank değişmez, Google'da yükselir.

3. Aynı içerikli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Farklı içerikli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Aynı içerikli nofollow
Sonuç : Pagerank değişmez, Google'da daha hızlı yükselir.

Buraya kadar anlaşıldıysa konuya başka bir açıdan bakalım. Şimdi siz değerlendirin. Alakasız içerikteki dofollow bloga mı link eklemek daha faydalı, yoksa aynı içerikte bir bloga nofollow eklemek mi. Benim tercihim tabi ki nofollow :)

SEO Hocası
SEO Hocası
24 Ocak 2010

Nofollow Dofollowdan Daha Yararlıdır için Yorumlar

 • Ersan
  Ersan 18 Ocak 2018, 12:11

  Ben tam tersini biliyordum.Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Mustafa Işık
  Mustafa Işık 7 Ekim 2017, 10:43

  Peki hocam şuan halen bu geçerlimi ? yani nofollow veya nofollow arasında halen farklar varmı?

 • behram xyber
  Behram Xyber 12 Mart 2017, 21:32

  Google sürekli algı politikası uygulayarak değiştiriyor. Nofollow çıkarır millet nofollow’a abanır tekrar dofollow getirir birdahaki güncellemede, linkin iyisi kötüsü olmaz bence kaliteli ve konuyla alakalı link çıkışı sağlandığı sürece google pozitif link olarak kayda alır ve ilerlemenize vesile olur. son zamanlarda pingback olayını anlamadım ama çok fazla spam kasıyorlar böyle ve yükseliyorlarda nofollow olmasına rağmen ama bunuda farkedip bir sonraki aşamada tersini uyguluyor.
  bu pingback ile yorumu kapalı olan siteler olmasına ragmen link çıkma olayını bilen varsa söylesin bu arada 🙂

 • Karanalp Bilgen
  Karanalp Bilgen 26 Ağustos 2015, 23:27

  iki adet ilahi dinleme sitemiz var bunlar daha önce dofollow olan sitelere ekli idi ama hit düşüşü yaşadık sizin bu yazınızı okuyunca fikrim değişti ama sormak istediğim ip adresimiz üzerinde yüzlerce site var acaba bunlardan mı link almalıyız yoksa ilahi sitesi değilde pagerank yüksek sitelere yorum yazarak link almak nofollow yani dahamı iyi SEO ya etki etmektedir tşkler makaleniz benim SEO yapma yönümü değiştirmiş olacak takipteyim her daim sizi.

 • Erhan Kadı
  Erhan Kadı 20 Şubat 2015, 14:56

  ahrefsden sitenin aldıgı backlinklere baktım 1Milyon dofollow linkin var nofollow sayın yok denecek kadar azdı, buna bi mantık yürüt hocam? yazıdaki amaç ne bilmiyorum ama çok mantıksız geldi bana

 • can duad
  Can Duad 19 Şubat 2015, 19:48

  Cok yanlis biliyormusum bu dofollow ve nofollow olayini. Noindexle karistiriyormusum. tesekkur ederim bu yaziniz icin

 • Kubilay Barış Taçgın
  Kubilay Barış Taçgın 19 Eylül 2014, 13:04

  Hocam harika bir makale olmuş. Doğrusu bu makale bana kafamda ki soruyu aydınlattı ama sizden alacağım cevap en doğrusu olur diye düşündüm. Twitter da takipçilerimden profillerinde sitemin linkini paylaşmalarını istedim ve şu an yirmi hesapta, tamamen kullanıcının kendi inisiyatifi ile eklenmiş doğal nofollow linklerim olmuş durumda. Site twitter olunca ve linklerinde doğal yolla eklenmiş oluşu sanki az çıkışlı kaliteli bir siteden dofollow link almışım gibi hissettirdi. Sizce bir faydası olur ve ya olmaz mı?

 • murat kaya
  Murat Kaya 9 Eylül 2014, 11:52

  hocam paylaşımızın için teşekkür ederim faydalı bir bilgi yazı içerisinde ”Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.” diye belirtmişsiniz nofollofu ben bu linki takip etme olarak biliyordum yanlış mı acaba cevap verirseniz sevinirim.

 • Muhammed Kutay Akca
  Muhammed Kutay Akca 22 Ağustos 2014, 02:56

  Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş. Sıkılmadan sonuna kadar okudum. İnsanların aklında olan soru işaretlerinin kalkmasına çok faydası olacak. Teşekkürler.

 • İbrahim Candaş Çintan
  İbrahim Candaş çintan 21 Temmuz 2014, 00:09

  Merhaba wikipedyadan sonunda elektrikci kelimesinden backlink almayi basardim lakin faydasi olmadi gibi :/

 • Şükrü Özümcan Aktuna
  şükrü özümcan Aktuna 13 Mart 2014, 12:02

  Tesekkurler blogunuzu ilgiyle takip ediyorum keske kitaplarinizi elden alabilsek kredi karti kullanmayanlar icin

 • Bayülken Mumcu
  Bayülken Mumcu 17 Ocak 2014, 19:05

  Teknik olarak çok fazla bilgim yok ama bende nofollow linklerin faydalı olduğunu düşünenlerdenim.

 • Hamit Göreke
  Hamit Göreke 9 Ocak 2014, 19:01

  selam siteme SEO yaptırmak istiyorum incelermisiniz nasıl bir çalışma yapabiliriz skype eklerseniz sevinirim

 • İbrahim Alp Tekin Çelenlioğlu
  İbrahim Alp Tekin çelenlioğlu 15 Aralık 2013, 00:00

  valal bir yer diyor dofoolow iyidir siz diyorsunuz nofollow iyidir kafam karıştı açıkcası

 • Tunç Usanmaz
  Tunç Usanmaz 14 Kasım 2013, 21:28

  Yazı gerçekten açıklayıcı olmuş. Google ın nofollow görüşü aslında oldukça net. Kendi sitenden başka bir siteye link vermen gerekiyorsa kesinlikle nofollow ver diyor. Aslında bir yerde dofollow link verdiğin zaman veya aldığın zaman kefil olmuş oluyorsun. Buda eğer sitelerin ikiside kaliteliyse problem yok. Ama sitelerden birisi kalitesizse yada spam vb patlarsa, o siteyle dofollow bağlı siteleri de etkiler gibi bir anlam çıkıyor.

  Tabiki nofollow da bu durum biraz farklı. Siteye kefil olmuyor ama tavsiye ediyor googlea, gir bir bak siteye eğer senin kalite değerlerine uyarsa güzel bir sitedir gerisine de ben karışmam diyor nofollow link veren site.

 • Kerem Cahit Karabıyıklı
  Kerem Cahit Karabıyıklı 2 Eylül 2013, 13:36

  Aklıma takılan bir sorunu sayenizde çözmüş ve çok net anlamış oldum çok teşekkür ederim.

 • Çağatay Tuğmen
  çağatay Tuğmen 11 Haziran 2013, 23:25

  Gerçekten çok faydalı olmuş kitabınızdada okumuştum o günden beri nofallow linklere önem veriyorum

 • Mahmut Onur Tabir
  Mahmut Onur Tabir 23 Mayıs 2013, 15:12

  O kadar siteden dofollow aldım ama pek bir etkisini görmedim. google kafasına göre sıra düşürüyor. aldığım linklerde kaliteliydi. Pr bakımından da yüksek sitelerdi ama neden sıra düşürdüğünü anlamadım. Backlink sayılarında da dengesizlik yoktu, günlere yaymıştım.

 • volkan
  Volkan 11 Nisan 2013, 15:25

  Nofolow link siteye zararlıdır.Nofollow itibar edilmeyen sitelere verilen linktir.Dofollow ile mukayese edilemez ve alakasız dahi olsa dofollow pr3 ve üzeri sitelerden alınan link yükseltir.2000 backlinki olan siteleri geçen 100 backlinkli siteler vardır.Nofollow un yararlı olduğunu idda eden lütfen ispatını göstersin.Deliller üzerine karar verelim.

 • Hasan
  Hasan 20 Ocak 2013, 22:17

  @WecomeLack hala ne soruyorsun arkadaşım ya? Adam yazmış işte okuduğunuzu da anlamıyorsunuz ki…

 • Mehmet Tarık Tüfekci
  Mehmet Tarık Tüfekci 22 Aralık 2012, 18:20

  Peki Birşey Soracagım Nofollow Link Çıkışı Zararlımıdır?? Normalde bildiğim kadarı çok fazla link çıkışı olursa site için zararlı,Peki bu linkler nofollow olursa yinede zararlımı?

 • Ramazan Tarık Çınar
  Ramazan Tarık çınar 6 Aralık 2012, 18:06

  Güzel açıklama olmuş, detaylı ve anlaşılır örnekler ile kendinizinde nasıl tercihte bulunacağınızı belirtmeniz daha aydınlatıcı olmuş.

 • Örsel Söylemez
  örsel Söylemez 14 Haziran 2012, 16:09

  Merhabalar,

  Konuyu bu şekilde ele aldığınıza gerçekten çok sevindim. Bir çok kişiye bunu anlatamıyoruz. İnsanlarda ki kanı NOFOLLOW olursa siteme zarar verir gibi oluyor. Bilinçsiz kişilere mutlaka bu yazınızı tavsiye edeceğim. Çok sağolun.

 • Adem Eshaqzada
  Adem Eshaqzada 3 Haziran 2012, 16:49

  ben eskiden bir siteme kullanmıştım bu nofollow linklerden hit 5 k den 17 k ya kadar çıkmıştı o eski günlerimi arar oldum şimdi nofollow linklerin değerini çok iyi anlıyorum inşallah bulabilirim bu linklerden teşekkürler hocam verdiğiniz değerli bilgiler için saygılar

 • Uğur İmre
  Uğur İmre 15 Mayıs 2012, 16:48

  Yalnızca bu konu ile ilgili değil bir çok merak edilen mesele ile ilgili gerçekten kullanışlı dökümanlar sunan bir siteye sahipsiniz. Önceden ara sıra bulduğumuz, sadece arama yaptığımız konu alakalı bilgi almak için ziyaret ettiğimiz bir web sitesi iken bu günlerde siteniz daha çok görmeteyiz. Tabiki bu emek ve sabır gerektirir ama mutlaka işini seven bir ekibiniz var diye düşünüyorum. Emeği geçmiş ekibinize saygılarımı sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Sarper Yumurtacı
  Sarper Yumurtacı 9 Mart 2012, 11:46

  Nofollow ile ilgili kafamı kucalayan birkaç şey vardı. Fakat bu makale çok yardımcı oldu..

 • Lemi Taç
  Lemi Taç 5 Aralık 2011, 18:06

  Ben de bir türlü çözemiyordum aradaki fayda zarar ilişkisini.. Bu yazı tüm sorularıma cevap verdi. Çok teşekkürler..

 • İhsan Vehbi Türkoğlu
  İhsan Vehbi Türkoğlu 18 Mayıs 2011, 18:49

  Hocam çok güzel bir noktaya değinmişiniz. Teşekkürler..
  Örneğin benim sitem bir sitem ingilizce içeriğinde rekabete sahip 100 den fazla sektörle ilgili ana kelimede googlede ilk 1 2 ve 3. sayfada listeleniyor. Ve bu siteye aldığım dofollow link sayısı toplasan 3 ü geçmez.Backlinklerin tamamı nofollow…Haliyle pagerankım sıfır :)) fakat aramalarda bariz bir yükselme var 2 ay içinde…

 • Yusuf
  Yusuf 13 Mayıs 2011, 19:47

  Nofollow ile ilgili kafamı kucalayan birkaç şey vardı. Fakat bu makale çok yardımcı oldu.
  Teşekkürler SEOHocası !

 • Simavi Saf
  Simavi Saf 21 Nisan 2011, 17:15

  öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim nofollow link bulması daha kolay gibi görünüyor ancak türkçe forum ve bloglar son derece önemli ve sıralamada yükselmemizdeki en büyük etkenlerden biri.

 • sinan
  Sinan 14 Nisan 2011, 21:33

  Bu yazı nofollow üzerindeki araştırmalarımı sona erdirdi. Kavramlar yerine tam oturdu teşekkür ederim SEO hocası

 • Kadir Anıl Kürkcü
  Kadir Anıl Kürkcü 14 Mart 2011, 01:57

  Değerli bilgiler için teşekkürler, no follow korkularımız son buldu artık 🙂

 • Adem Sar
  Adem Sar 9 Şubat 2011, 22:34

  teşekkürler çok güzel yazı olmuş. Bende nofollowun sıralamada yükselttiğini düşünüyordum ama google görmüyor diyew bildiğim için kendi düşündüğüme inanmıyordum:)

 • Serdar
  Serdar 10 Ocak 2011, 15:40

  Kendi sitemizde de yorum bantlarımız var. SEO için onları nofollow mu, dofollow mu yapmak daha iyidir?

 • Alp Dora Güllüce
  Alp Dora Güllüce 12 Kasım 2010, 14:35

  hocam bende aynı kanıda idim. özellikle denedim. fakat öğrenmek istediğim birşey daha var cevap yazarsanız sevinirim. smf forum tarzı sitelerden profil backlink faydalımıdır. bir süre önce ekledim hala backlinklerde görünmüyor. bu sistemi rakip sitenin backlinklerine bakarken görmüştüm. aradan bir süre geçti o sitenin profil backlinkleri de silindi. silinen backlinler googlede gerilemeye sebep olurmu. hacom bunları merak ediyorum. SEO forumlarında pek fazla takılmıyorum herkes farklı şeyler söylüyor. sizin gibi gerçekten doğru bilgi veren yok. herkes mantık kurmaya çalışıyor yada ezberlenmiş şeyleri tekrar edip duruyor. benim sitemde pr ö. değil. işin pr kısmı hiç ilgimi çekmiyor benim için sadece googlede üst sıralarda çıkmak önemli. yeni bir site yapıyorum ve kısa vadede bu soruların cevapları çok işime yarayacak. şimdiden sağolun hocam. iyi çalışmalar.

 • Ege Sarp Ağırağaç
  Ege Sarp Ağırağaç 16 Ekim 2010, 23:48

  bilgi için teşekkür ederim çok yararlı oldu sagolun sitenizin güncellemelerini takip ediyoruz çok yararlı bilgiler sunuyorsunuz bunun içinde ayriyetten teşekkürlerimi sunarım..

 • Günkut Göven
  Günkut Göven 8 Eylül 2010, 08:57

  @impossible03 biraz geç oldu ama 🙂 Matt Cuts zaten Google’in sahibi 🙂

 • Hüseyin Zeyd Kıryayla
  Hüseyin Zeyd Kıryayla 6 Ağustos 2010, 13:17

  Eğer tüm bunları sallamıyorsanız helal size! Bilgiler için teşekkürler.

 • Özgün Mert Kızılboğa
  özgün Mert Kızılboğa 2 Ağustos 2010, 00:00

  Link önemlidir. bir site çıkmak istediği kelimede ister nofolllow ister dofolllow link aldığı sürece, sürekli yükselişte olur…

  benzer içerikli siteler önemlidir. ama adınız gibi emin olun sizinle hiçbir alakası olmayan bir site, ama sürekli güncel, hiti yerinde yılların sitesi. burdan alacağınız 1 link tahmin bile demiyeceğiniz kadar iyi sonuç verir.

  sıradan 1000 adet içeriğinize benzer siteden alacağınız link yerine 1 adet sizinle alakası olmayan bir siteden link alın ama site hitli, yılların sitesi, sürekli güncel vs. gibi durumda 1 link ile kazanırsınız….

  en önemlisi, link aldığınız site herzaman sizin sitenizden üstün site olmalıdır !

  t. yalçın.

 • Enes Akarçay
  Enes Akarçay 29 Temmuz 2010, 12:20

  (Volera) Gerçekten başarılı bir yazı olmuş bu kavramı bilmeyen birçok arkadaşımıza fayda sağlayacağını düşünüyorum .SEO hocasına teşekür ediyoruz.

 • Emircan Dikbaş
  Emircan Dikbaş 12 Temmuz 2010, 03:44

  Çoğu Arkadaşın Merak Ettiği Bir Durumdur Bence.. Güzel Yazı olmuş, Emeği Gecenlere Teşekkürler.

 • Osman Cihan Acarkan
  Osman Cihan Acarkan 27 Haziran 2010, 09:02

  Hocam güzel yazı olmuş elinize sağlık.Önceleri bende nofollow ile noindex aynı şeydir,ikisindede index alamazsın zannediyordum ve sonra öğrendim.Bu yazı ilede bilgimiz pekişmiş oldu. 🙂

 • Muhammed İkbal Arikan
  Muhammed İkbal Arikan 15 Haziran 2010, 20:02

  site başlıgını okudugumda tabıkı dofollow neden nofollow dedım ama güzel ve mantıklı acıklamanız tabıkı neden olasın dedım, güzel yazınız için teşekkür ederim.

 • Kaan Kubilay Güllüce
  Kaan Kubilay Güllüce 30 Mayıs 2010, 00:23

  peki ben 4 ay boyunca dofollow kasarak 5k hit yaptım nofollow kasınca neden hit yapmadım?

 • volkan
  Volkan 17 Nisan 2010, 15:00

  Değerli kardeşim öncelikle makalen için teşekkür ederim.Autocad hocası dofollow linklere borçlu ilk sayfada olamasını demişsin.Fakat dmoz a kayıtlı bir site bunada borçlu aoabilir.Gelecek pagerank değeri 6 gözüküyor ama pr 2 şuan.
  Yani pr 2 ve dmoza kayıtlı site ilk sayfada çıkması çok süpriz değil diye düşünüyorum.Dofollow açıklamalarına katılıyorum.Kelime bazlı yükseltir olayında şüphelerim var.Vu konuda başka site varsa örnek verirsen sevinirim.
  Birde iç bağlantım anasayfamda 50 . bunların 40 ını dofollow yaptım ki anasayfa pr yükselsin diye.Bu konu hakkında yorumun nedir.

 • Volkan
  Volkan 24 Mart 2010, 12:42

  Bu anlatılanların %100 doğru olduğunu nerden bilelim. Herkesin kendine göre bir teorisi var bu konularda.

 • Mehmet Yekta Kırkpınar
  Mehmet Yekta Kırkpınar 16 Mart 2010, 00:37

  örnek ve açıklamalar güzel. nofollow yorum yapma sayısını artıracak bir makale olmuş. dofollow çok görülmesede nofollow benimde sık kullandıgım bir yöntemdi.

 • Kaan
  Kaan 15 Mart 2010, 20:38

  sLm düğün salonu sitem için link alacaktım, bende nofollow hiçbir işe yaramaz sanıyordum örnekler gayet başarılı teşekkürler.

 • Mehmet Gökalp Kocabıyık
  Mehmet Gökalp Kocabıyık 15 Mart 2010, 17:22

  Sürekli karıştırılan bu iki kavramı gayet net bir şekilde anlattığınız için ellerinize sağlık..

 • Gökmen Seyhan
  Gökmen Seyhan 24 Ocak 2010, 16:13

  Google kesinlikle sırrını vermez zaten. Her dediğine inanmayın. Matt Cutts diye dünya çapında ünlü bir SEOcu var. Diyorki nofollow yaramaz, link yapısı şöyle olsun, içeriği şöyle yapın şunu yapın bunu yapın vs.. gibi googlenin açıklarından bahsediyor. Eğer ortada ciddi bir açık varsa google Matt Cutts’u bloğuna yazı yazamayacak duruma getirirdi. Belkide googlenin adamıdır. Şöyle ki bana göre googlenin söyledikleri webmasterlerin aklını kurcalamaktan başka bişi değildir. Kısacası her söylenene inanmayın kendi SEOnuzu kendiniz test yaparak bulun.

 • ali
  Ali 24 Ocak 2010, 01:27

  sa yaw Nofollow ve dofollow Ornek link veririmsiin hangisi hangisidir:S

Nofollow Dofollowdan Daha Yararlıdır için Cevap Yaz