Nofollow Dofollowdan Daha Yararlıdır

Nofollow, Google tarafından geliştirilmiş link aktarım şeklini belirten değişkendir. Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan Google algoritmaları nedeniyle Nofollow değeri de zaman içerisinde değişmiştir. Nofollow link; Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller.

Bütün Yönleri İle Dofollow Ve Nofollow Link Nedir Nasıl Verilir. Bu makalemizde backlink Seo çalışmalarımızda çok kullanılan iki tabir olan dofollow ve nofollow link nedir konusuna değineceğim.

Nofollow kavramı oluştuğu andan itibaren pek çok farklı açıklama yapıldı ve çoğu da yanlış açıklamalardı. Okuduğum bazı yazılarda “Bu sayfadaki linkleri gezme, görmemezlikten gel”, “Bu linki takip etme” ve “üst sıraya çıkmanıza fayda sağlamaz” gibi açıklamalarda da bulunuyor. Bunlar tamamiyle yanlıştır. Şimdi nofollow ve SEO ilişkisini detaylıca açıklayalım.

Nofollow, Google’ın yorumlara eklenen linklerden, ve hızlı spam linklerin artışından rahatsız olarak ortaya çıkardığı yeni bir koddur. Biliyoruz ki, pagerank , sitelerin birbiri ile yaptıkları link çıkışı sonrasında oluşmaktadır. Bir site ne kadar çok öneriliyorsa, o kadar değerlidir, o kadar pagerankı fazla olur. Ama nofollow ile öneriliyorsa durum başka.

Nofollow ve dofollow arasındaki farkı örneklerle görelim.

Nofollow : Nofollow ile verilen linkler hiç bir şekilde link alanın pagerankından fayda sağlayamaz demektir. Yani google da üst sıraya çıkmasına engel değildir. Sadece wordpress sitelerin nofollow linkli yorumlarına yorum ekleseniz bile, yani dofollow backlinkiniz olmasa bile hedeflediğiniz konumlara mutlaka gelirsiniz.

Çoğu kişi nofollowu noindex ile karıştırıyor. Bu sayfayı ziyaret etme, bu linki görmezden gel diyen noindextir. Nofollow sadece pagerank olarak bir görmezden gelmedir.

Örneğin,

Link çöplüğüne dönmüş dofollow çıkışlı, pr 5 “abc” domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor :

<a href=”xyz.com”>xyz</a>

Açıklama : Yukarıdaki örnekte, xyz sitesi pr 5 pageranktan link çıkış oranına göre payına düşeni alır. Google’da üst sıralara çıkmasında da katkı sağlar.

Az link çıkışı olan, nofollow çıkışlı, pr 5 “efg” domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor.

<a href=”xyz.com” rel=”nofollow”>xyz</a>

Açıklama : Bu örnekte, nofollow olduğu için xyz sitesi efg sitesinin pagerankından faydalanamıyor. Ancak pagerank 5’in google dan gördüğü itibar ve az link çıkışı ile google da daha üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.

Tabi son örnekte nofollow olmasaydı az link çıkışı olduğu için ilk örneğe göre daha fazla katkı sağlayacaktı. Konu başlığını verdiğim örneklere göre belirlediğim için çarpıcı bir başlık oldu, ancak gerçekçi bir başlıktır.

Nofollow Özellikleri
– Google backlink saymaz
– Yahoo backlink olarak görür
– Pr ye etki etmez (ne verene ne alana)
– Hite niye etki etmesin, site ziyareti olursa hit olur. Kullanıcılar tarafından tabiki
– SEO çalışmasından mutlaka kullanılmalıdır. SEOya etkisi kesindir.
– Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.
– Google nofollowu sever
– Nofollowu çıkaran google dır.
– Google der ki, senin sayfanda gereksiz olduğunu düşündüğün link varsa nofollow yap gözüme girersin der.
– <a href=”http://autocadhocasi.com” title=”AutoCAD Kursu” rel=”nofollow”>AutoCAD</a>
– Yukarıdaki örnekte, hem AutoCAD kelimesinde hem de AutoCAD Kursu kelimesinde autocadhocasi.com yükselir. AutoCADhocasi.com bu kelimelerde yükselmesini buna borçlu.

1. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Az çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı dofollowu tercih ederim
Sonuç : Pagerank artar, Google’da yükselir

2. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Çok çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı nofollowu tercih ederim.
Sonuç : Pagerank değişmez, Google’da yükselir.

3. Aynı içerikli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Farklı içerikli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Aynı içerikli nofollow
Sonuç : Pagerank değişmez, Google’da daha hızlı yükselir.

Buraya kadar anlaşıldıysa konuya başka bir açıdan bakalım. Şimdi siz değerlendirin. Alakasız içerikteki dofollow bloga mı link eklemek daha faydalı, yoksa aynı içerikte bir bloga nofollow eklemek mi. Benim tercihim tabi ki nofollow 🙂

Bir önceki yazımız olan Google Yazılarınızı Hızlı Bir Şekilde Görsün başlıklı makalemizde pin servisleri, ping çekme siteleri ve ping server hakkında bilgiler verilmektedir.

Nofollow Dofollowdan Daha Yararlıdır için yorum yapabilirsiniz. (49)

 • behram xyber

  Google sürekli algı politikası uygulayarak değiştiriyor. Nofollow çıkarır millet nofollow’a abanır tekrar dofollow getirir birdahaki güncellemede, linkin iyisi kötüsü olmaz bence kaliteli ve konuyla alakalı link çıkışı sağlandığı sürece google pozitif link olarak kayda alır ve ilerlemenize vesile olur. son zamanlarda pingback olayını anlamadım ama çok fazla spam kasıyorlar böyle ve yükseliyorlarda nofollow olmasına rağmen ama bunuda farkedip bir sonraki aşamada tersini uyguluyor.
  bu pingback ile yorumu kapalı olan siteler olmasına ragmen link çıkma olayını bilen varsa söylesin bu arada 🙂

 • Karanalp Bilgen

  iki adet ilahi dinleme sitemiz var bunlar daha önce dofollow olan sitelere ekli idi ama hit düşüşü yaşadık sizin bu yazınızı okuyunca fikrim değişti ama sormak istediğim ip adresimiz üzerinde yüzlerce site var acaba bunlardan mı link almalıyız yoksa ilahi sitesi değilde pagerank yüksek sitelere yorum yazarak link almak nofollow yani dahamı iyi SEO ya etki etmektedir tşkler makaleniz benim SEO yapma yönümü değiştirmiş olacak takipteyim her daim sizi.

 • Erhan Kadı

  ahrefsden sitenin aldıgı backlinklere baktım 1Milyon dofollow linkin var nofollow sayın yok denecek kadar azdı, buna bi mantık yürüt hocam? yazıdaki amaç ne bilmiyorum ama çok mantıksız geldi bana

 • can duad

  Cok yanlis biliyormusum bu dofollow ve nofollow olayini. Noindexle karistiriyormusum. tesekkur ederim bu yaziniz icin

 • Kubilay Barış Taçgın

  Hocam harika bir makale olmuş. Doğrusu bu makale bana kafamda ki soruyu aydınlattı ama sizden alacağım cevap en doğrusu olur diye düşündüm. Twitter da takipçilerimden profillerinde sitemin linkini paylaşmalarını istedim ve şu an yirmi hesapta, tamamen kullanıcının kendi inisiyatifi ile eklenmiş doğal nofollow linklerim olmuş durumda. Site twitter olunca ve linklerinde doğal yolla eklenmiş oluşu sanki az çıkışlı kaliteli bir siteden dofollow link almışım gibi hissettirdi. Sizce bir faydası olur ve ya olmaz mı?

 • murat kaya

  hocam paylaşımızın için teşekkür ederim faydalı bir bilgi yazı içerisinde ”Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.” diye belirtmişsiniz nofollofu ben bu linki takip etme olarak biliyordum yanlış mı acaba cevap verirseniz sevinirim.

 • Muhammed Kutay Akca

  Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş. Sıkılmadan sonuna kadar okudum. İnsanların aklında olan soru işaretlerinin kalkmasına çok faydası olacak. Teşekkürler.

 • İbrahim Candaş Çintan

  Merhaba wikipedyadan sonunda elektrikci kelimesinden backlink almayi basardim lakin faydasi olmadi gibi :/

 • Şükrü Özümcan Aktuna

  Tesekkurler blogunuzu ilgiyle takip ediyorum keske kitaplarinizi elden alabilsek kredi karti kullanmayanlar icin

 • Bayülken Mumcu

  Teknik olarak çok fazla bilgim yok ama bende nofollow linklerin faydalı olduğunu düşünenlerdenim.

 • Hamit Göreke

  selam siteme SEO yaptırmak istiyorum incelermisiniz nasıl bir çalışma yapabiliriz skype eklerseniz sevinirim

 • İbrahim Alp Tekin Çelenlioğlu

  valal bir yer diyor dofoolow iyidir siz diyorsunuz nofollow iyidir kafam karıştı açıkcası

 • Tunç Usanmaz

  Yazı gerçekten açıklayıcı olmuş. Google ın nofollow görüşü aslında oldukça net. Kendi sitenden başka bir siteye link vermen gerekiyorsa kesinlikle nofollow ver diyor. Aslında bir yerde dofollow link verdiğin zaman veya aldığın zaman kefil olmuş oluyorsun. Buda eğer sitelerin ikiside kaliteliyse problem yok. Ama sitelerden birisi kalitesizse yada spam vb patlarsa, o siteyle dofollow bağlı siteleri de etkiler gibi bir anlam çıkıyor.

  Tabiki nofollow da bu durum biraz farklı. Siteye kefil olmuyor ama tavsiye ediyor googlea, gir bir bak siteye eğer senin kalite değerlerine uyarsa güzel bir sitedir gerisine de ben karışmam diyor nofollow link veren site.

 • Kerem Cahit Karabıyıklı

  Aklıma takılan bir sorunu sayenizde çözmüş ve çok net anlamış oldum çok teşekkür ederim.

 • Çağatay Tuğmen

  Gerçekten çok faydalı olmuş kitabınızdada okumuştum o günden beri nofallow linklere önem veriyorum

 • Mahmut Onur Tabir

  O kadar siteden dofollow aldım ama pek bir etkisini görmedim. google kafasına göre sıra düşürüyor. aldığım linklerde kaliteliydi. Pr bakımından da yüksek sitelerdi ama neden sıra düşürdüğünü anlamadım. Backlink sayılarında da dengesizlik yoktu, günlere yaymıştım.

 • volkan

  Nofolow link siteye zararlıdır.Nofollow itibar edilmeyen sitelere verilen linktir.Dofollow ile mukayese edilemez ve alakasız dahi olsa dofollow pr3 ve üzeri sitelerden alınan link yükseltir.2000 backlinki olan siteleri geçen 100 backlinkli siteler vardır.Nofollow un yararlı olduğunu idda eden lütfen ispatını göstersin.Deliller üzerine karar verelim.

 • Hasan

  @WecomeLack hala ne soruyorsun arkadaşım ya? Adam yazmış işte okuduğunuzu da anlamıyorsunuz ki…

 • Mehmet Tarık Tüfekci

  Peki Birşey Soracagım Nofollow Link Çıkışı Zararlımıdır?? Normalde bildiğim kadarı çok fazla link çıkışı olursa site için zararlı,Peki bu linkler nofollow olursa yinede zararlımı?

 • Ramazan Tarık Çınar

  Güzel açıklama olmuş, detaylı ve anlaşılır örnekler ile kendinizinde nasıl tercihte bulunacağınızı belirtmeniz daha aydınlatıcı olmuş.

 • Örsel Söylemez

  Merhabalar,

  Konuyu bu şekilde ele aldığınıza gerçekten çok sevindim. Bir çok kişiye bunu anlatamıyoruz. İnsanlarda ki kanı NOFOLLOW olursa siteme zarar verir gibi oluyor. Bilinçsiz kişilere mutlaka bu yazınızı tavsiye edeceğim. Çok sağolun.

 • Adem Eshaqzada

  ben eskiden bir siteme kullanmıştım bu nofollow linklerden hit 5 k den 17 k ya kadar çıkmıştı o eski günlerimi arar oldum şimdi nofollow linklerin değerini çok iyi anlıyorum inşallah bulabilirim bu linklerden teşekkürler hocam verdiğiniz değerli bilgiler için saygılar

 • Uğur İmre

  Yalnızca bu konu ile ilgili değil bir çok merak edilen mesele ile ilgili gerçekten kullanışlı dökümanlar sunan bir siteye sahipsiniz. Önceden ara sıra bulduğumuz, sadece arama yaptığımız konu alakalı bilgi almak için ziyaret ettiğimiz bir web sitesi iken bu günlerde siteniz daha çok görmeteyiz. Tabiki bu emek ve sabır gerektirir ama mutlaka işini seven bir ekibiniz var diye düşünüyorum. Emeği geçmiş ekibinize saygılarımı sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Sarper Yumurtacı

  Nofollow ile ilgili kafamı kucalayan birkaç şey vardı. Fakat bu makale çok yardımcı oldu..

 • Lemi Taç

  Ben de bir türlü çözemiyordum aradaki fayda zarar ilişkisini.. Bu yazı tüm sorularıma cevap verdi. Çok teşekkürler..

 • İhsan Vehbi Türkoğlu

  Hocam çok güzel bir noktaya değinmişiniz. Teşekkürler..
  Örneğin benim sitem bir sitem ingilizce içeriğinde rekabete sahip 100 den fazla sektörle ilgili ana kelimede googlede ilk 1 2 ve 3. sayfada listeleniyor. Ve bu siteye aldığım dofollow link sayısı toplasan 3 ü geçmez.Backlinklerin tamamı nofollow…Haliyle pagerankım sıfır :)) fakat aramalarda bariz bir yükselme var 2 ay içinde…

 • Yusuf

  Nofollow ile ilgili kafamı kucalayan birkaç şey vardı. Fakat bu makale çok yardımcı oldu.
  Teşekkürler SEOHocası !

 • Simavi Saf

  öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim nofollow link bulması daha kolay gibi görünüyor ancak türkçe forum ve bloglar son derece önemli ve sıralamada yükselmemizdeki en büyük etkenlerden biri.

 • sinan

  Bu yazı nofollow üzerindeki araştırmalarımı sona erdirdi. Kavramlar yerine tam oturdu teşekkür ederim SEO hocası

 • Kadir Anıl Kürkcü

  Değerli bilgiler için teşekkürler, no follow korkularımız son buldu artık 🙂

 • Adem Sar

  teşekkürler çok güzel yazı olmuş. Bende nofollowun sıralamada yükselttiğini düşünüyordum ama google görmüyor diyew bildiğim için kendi düşündüğüme inanmıyordum:)

 • Serdar

  Kendi sitemizde de yorum bantlarımız var. SEO için onları nofollow mu, dofollow mu yapmak daha iyidir?

 • Alp Dora Güllüce

  hocam bende aynı kanıda idim. özellikle denedim. fakat öğrenmek istediğim birşey daha var cevap yazarsanız sevinirim. smf forum tarzı sitelerden profil backlink faydalımıdır. bir süre önce ekledim hala backlinklerde görünmüyor. bu sistemi rakip sitenin backlinklerine bakarken görmüştüm. aradan bir süre geçti o sitenin profil backlinkleri de silindi. silinen backlinler googlede gerilemeye sebep olurmu. hacom bunları merak ediyorum. SEO forumlarında pek fazla takılmıyorum herkes farklı şeyler söylüyor. sizin gibi gerçekten doğru bilgi veren yok. herkes mantık kurmaya çalışıyor yada ezberlenmiş şeyleri tekrar edip duruyor. benim sitemde pr ö. değil. işin pr kısmı hiç ilgimi çekmiyor benim için sadece googlede üst sıralarda çıkmak önemli. yeni bir site yapıyorum ve kısa vadede bu soruların cevapları çok işime yarayacak. şimdiden sağolun hocam. iyi çalışmalar.

 • Ege Sarp Ağırağaç

  bilgi için teşekkür ederim çok yararlı oldu sagolun sitenizin güncellemelerini takip ediyoruz çok yararlı bilgiler sunuyorsunuz bunun içinde ayriyetten teşekkürlerimi sunarım..

 • Günkut Göven

  @impossible03 biraz geç oldu ama 🙂 Matt Cuts zaten Google’in sahibi 🙂

 • Hüseyin Zeyd Kıryayla

  Eğer tüm bunları sallamıyorsanız helal size! Bilgiler için teşekkürler.

 • Özgün Mert Kızılboğa

  Link önemlidir. bir site çıkmak istediği kelimede ister nofolllow ister dofolllow link aldığı sürece, sürekli yükselişte olur…

  benzer içerikli siteler önemlidir. ama adınız gibi emin olun sizinle hiçbir alakası olmayan bir site, ama sürekli güncel, hiti yerinde yılların sitesi. burdan alacağınız 1 link tahmin bile demiyeceğiniz kadar iyi sonuç verir.

  sıradan 1000 adet içeriğinize benzer siteden alacağınız link yerine 1 adet sizinle alakası olmayan bir siteden link alın ama site hitli, yılların sitesi, sürekli güncel vs. gibi durumda 1 link ile kazanırsınız….

  en önemlisi, link aldığınız site herzaman sizin sitenizden üstün site olmalıdır !

  t. yalçın.

 • Enes Akarçay

  (Volera) Gerçekten başarılı bir yazı olmuş bu kavramı bilmeyen birçok arkadaşımıza fayda sağlayacağını düşünüyorum .SEO hocasına teşekür ediyoruz.

 • Emircan Dikbaş

  Çoğu Arkadaşın Merak Ettiği Bir Durumdur Bence.. Güzel Yazı olmuş, Emeği Gecenlere Teşekkürler.

 • Osman Cihan Acarkan

  Hocam güzel yazı olmuş elinize sağlık.Önceleri bende nofollow ile noindex aynı şeydir,ikisindede index alamazsın zannediyordum ve sonra öğrendim.Bu yazı ilede bilgimiz pekişmiş oldu. 🙂

 • Muhammed İkbal Arikan

  site başlıgını okudugumda tabıkı dofollow neden nofollow dedım ama güzel ve mantıklı acıklamanız tabıkı neden olasın dedım, güzel yazınız için teşekkür ederim.

 • Kaan Kubilay Güllüce

  peki ben 4 ay boyunca dofollow kasarak 5k hit yaptım nofollow kasınca neden hit yapmadım?

 • volkan

  Değerli kardeşim öncelikle makalen için teşekkür ederim.Autocad hocası dofollow linklere borçlu ilk sayfada olamasını demişsin.Fakat dmoz a kayıtlı bir site bunada borçlu aoabilir.Gelecek pagerank değeri 6 gözüküyor ama pr 2 şuan.
  Yani pr 2 ve dmoza kayıtlı site ilk sayfada çıkması çok süpriz değil diye düşünüyorum.Dofollow açıklamalarına katılıyorum.Kelime bazlı yükseltir olayında şüphelerim var.Vu konuda başka site varsa örnek verirsen sevinirim.
  Birde iç bağlantım anasayfamda 50 . bunların 40 ını dofollow yaptım ki anasayfa pr yükselsin diye.Bu konu hakkında yorumun nedir.

 • Volkan

  Bu anlatılanların %100 doğru olduğunu nerden bilelim. Herkesin kendine göre bir teorisi var bu konularda.

 • Mehmet Yekta Kırkpınar

  örnek ve açıklamalar güzel. nofollow yorum yapma sayısını artıracak bir makale olmuş. dofollow çok görülmesede nofollow benimde sık kullandıgım bir yöntemdi.

 • Kaan

  sLm düğün salonu sitem için link alacaktım, bende nofollow hiçbir işe yaramaz sanıyordum örnekler gayet başarılı teşekkürler.

 • Mehmet Gökalp Kocabıyık

  Sürekli karıştırılan bu iki kavramı gayet net bir şekilde anlattığınız için ellerinize sağlık..

 • Gökmen Seyhan

  Google kesinlikle sırrını vermez zaten. Her dediğine inanmayın. Matt Cutts diye dünya çapında ünlü bir SEOcu var. Diyorki nofollow yaramaz, link yapısı şöyle olsun, içeriği şöyle yapın şunu yapın bunu yapın vs.. gibi googlenin açıklarından bahsediyor. Eğer ortada ciddi bir açık varsa google Matt Cutts’u bloğuna yazı yazamayacak duruma getirirdi. Belkide googlenin adamıdır. Şöyle ki bana göre googlenin söyledikleri webmasterlerin aklını kurcalamaktan başka bişi değildir. Kısacası her söylenene inanmayın kendi SEOnuzu kendiniz test yaparak bulun.

 • ali

  sa yaw Nofollow ve dofollow Ornek link veririmsiin hangisi hangisidir:S


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE