Şu aralar oldukça konuşulan konu girişimlerin bir süre sonra başarısız olarak kapanması. Bir girişim projesi hayata geçirildiğinde ilk iş tabi ki reklama yüklenmek oluyor, projenin mümkün olduğunca tanınması ve marka bilinirliğinin oluşturulması adına. Gerek online gerek offline reklam mecraları elden geldiği kadar kullanılmaya çalışılıyor. Google Ads'e, Facebook’a, açık hava reklamlarına büyük bütçeler ayrılmaya başlanıyor. Fakat bu reklam mecralarında Google Ads'ten Facebook’tan çok daha önemli olan bir kısım atlanıyor. SEO!  SEO’nun en fazla verimlilik sağlayan pazarlama yapısının ana inşaası olduğunun bilincinde olmayan girişimciler, ne yazık ki SEO çalışmalarına yeterli yatırımı yapmıyor. Hal böyle olunca da özellikle karlılığı yüksek olmayan ürünlerde pazarlama giderlerini karşılayamama gibi büyük bir sorun ortaya çıkıyor ve sonu iflasa kadar gidiyor.

Organik sıralamalarda çıkamayıp kendini Google Ads gibi yüksek maliyetli mecraların kollarına bırakan firmalar zamanla yüksek CPC fiyatları ve rekabetle baş edememeye başlıyor. Artan reklam maliyetleri edilen kardan gün geçtikçe yemeye başlıyor.

Oysaki daha düşük bütçelerle daha etkili sonuçlar, sağlıklı SEO çalışmaları ile elde edilebilirdi. Günümüzde birçok firma yaptıkları SEO çalışmaları ile verimliliklerini, düşük maliyetlerle büyük ölçüde arttırmıştır. Bunun birçok başarılı örneği bulunmakta, Tchibo gibi Ekol gibi. Tchibo SEO çalışmaları ile SEO non-brand cirosunda %224 gibi bir oranla muazzam artış sağlamıştı mesela.

Şimdi konuyu daha net anlatabilmek adına görsellerle destekleyerek Tazedirekt’in SEO çalışmalarının ne kadar yetersiz olduğunu karşılaştırmalı örnekler ile açıklamak istiyorum;

Bu görüntüden de anlaşıldığı üzere Tazedirekt’e gelen arama trafiğinin %60’ı organik aramalardan gelirken %39’u ise ücretli aramalardan gelmiş. Buradan Google Ads'e bayağı bir reklam harcaması yapıldığını görebiliriz.

Bir de yine aynı sektörden farklı bir site olan memlekettengelsin.com’un arama trafiğini görelim isterseniz;

Bu grafiği incelediğimizde ise arama trafiğinin %95 gibi büyük bir oranı organik aramalardan gelmekte. Ücretli aramalar ise bu payın sadece %4’ünü oluşturmakta. Buradan kolayca görüyoruz ki bu site seo çalışmalarına oldukça önem vermiş ve organik aramalardan yüksek bir trafik sağlamış. Düşük bir bütçe ile de trafiği Google Ads reklamlarıyla desteklemiş.
Diğer SEO metriklerine de şöyle bir göz atalım isterseniz. Meta etiketleri de büyük önem taşımaktadır. Sitenizdeki sayfaların başlık ve açıklama metinlerinin de ilgili sayfaya ait olacak şekilde olması ve birebir şekilde bu açıklamaların geçmesi gerekmektedir. Tazedirekt’in bu konu birkaç sayfasını inceleyecek olursak;

Yukarıdaki görselde “İçecek” kategorisine ait title ve description içerikleri yer almaktadır. Sayfaya ait title ve description etiketleri optimize bir şekilde görünse de içerik olarak birbirinden tamamen zıt şekilde görünmektedir. İçecek kategorisinin description etiketi sayfa içerisinde yer alan içecekler ile ilgili açıklamanın yer verilmesi şeklinde olmalıdır. Ancak görselde göreceğimiz üzere description etiketi “Bebek Mamaları” ile alakalı olup tamamen alakasız durumda görünmektedir. Bu durum hem kullanıcı hem de özellikle Google nezdinde oldukça olumsuz bir durumu beraberinde getirmektedir.

Yine sitedeki bir diğer kategoriyi inceleyecek olursak “Bebek Ürünleri” kategorisine ait sayfanın title ve description etiket yapısında etiket yapıları optimize şekilde görünse de title etiket yapısı uygun ancak description etiketi “Bebek Ürünleri” ile alakalı olması gerekirken “Hazır Yemek” ile alakalı olduğu görülmektedir.

Sitenin backlinklerini inceleyelim;

Yukarıdaki grafikte görüleceği üzere sitedeki ürünler yerine alakasız anahtar kelimeler hedeflenmiş olarak görülmektedir.

Ayrıca yukarıdaki backlink grafiğinde görüleceği üzere backlinkler 18k seviyelerinden 1k seviyelerine düşüş göstermiştir. Bu denli ani ve yüksek sayıda backlink kayıplarının organik anlamda çok fazla olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu durum Google’ın ceza vermesine kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse Tazedirekt trafiğinin büyük bir kısmını ücretli trafikten sağlayıp SEO çalışmalarını göz ardı ettiği için, şirketin karlılığını her geçen gün artan reklam maliyetleri sebebiyle azalttı. Unutulmamalı ki kaliteli trafiğin sürekliliğini sağlamak ancak SEO çalışmaları ile gerçekleşmektedir. Ne yazık ki çoğu girişimci ve firma sahipleri SEO’nun pazarlamadaki öneminin farkında olmamakta ve bundan dolayı da gerekli yatırımı bu alana yapmamakta. Başarılı proje elde etmek adına önce sağlam ve sürekli SEO çalışması yapılmalı ardından destekleyici diğer reklam platformlarına başvurulmalıdır. Böylelikle hem SEO hem diğer reklam mecraları birbirlerini olumlu yönde destekleyerek daha hızlı ve daha az maliyetle verimlilik sağlayacaktır.

Siz de girişimlerinizde yatırım getirisi en yüksek pazarlama stratejisi olan SEO çalışmalarını uygulayarak karlılığınızı kalıcı olarak maksimuma çıkartabilirsiniz.