İçerik üretme habitatında başarıya ulaşmanın iki yolu bulunuyor. Bunlardan birisi bir içeriği üretirken ilk olmanız veya bu içerikte bahsettiğiniz konuyu en iyi biçimde anlatmanız olacaktır. Geriye kalan ikinci yol ise 10x Content yani “10 Kat Daha Faydalı İçerik” üretimidir. Bu yazımızda içerik stratejinizi oluştururken oldukça yararını göreceğiniz 10x Content konseptini sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Günümüzde SEO uyumlu makale ilanları veya  “anahtar kelime içerik içerisinde 3 defa 5 defa geçmeli” şeklinde ifadeler halen ortalıkta cirit atmakta fakat artık işler bu şekilde yürümüyor
Google nezdinde. Zaman geçtikçe gelişen teknoloji aynı şekilde Google ve Google algoritmalarının da gelişmesini sağladı. Google artık açık ve net bir şekilde kullanıcıya fayda sağlayan ve kullanıcının ihtiyacını direkt olarak gideren içerikleri desteklediğini ifade ediyor.

İşte bu noktada 10 kat daha fazla yarar sağlayan tek bir içerik yani 10x Content karşımıza çıkıyor. SEO dünyasının yakından tanıdığı Moz’un kurucusu Rand Fishkin tarafından ortaya atılan ve geliştirilen bir konsept olan 10X Content’in detaylı anlatımına ve örneklerine yazımın ilerleyen bölümlerinde yer vereceğim.

dsada

10x Content Nedir?

10x Content;  belirli bir anahtar kelime ve kelime öbekleri  ya da konusunun arama sonuçlarında yer alan en iyi sıralamaya sahip sonuçtan 10 kat daha faydalı olan içerik veya direkt olarak 10 kat daha faydalı içerik olarak tanımlayabileceğimiz bir içerik konseptidir.

Kaliteli içeriğin anahtar kelimenin kaç defa kullanılmış olduğuna bağlı olmadığını, hatta içeriğin tek başına metinden ibaret olmadığını ve olamayacağını kaliteli içerik için kullanıcı deneyiminin unutulmaması gereken en önemli maddelerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İşte aslında bu noktada içerik oluşturma ve planlama aşamasındayken 10x Content ve onun kriterlerini kendinize rehber edinebilirsiniz.

Peki nedir bu kriterler? 10x Content konseptinin temel aldığı mantık, kendisine has kuralları ve uyandırmak istediği his nedir?

10x Content Kalitesini Yükselten Faktörler

dasdsadad

 • Uzun içerik,
 • Navigasyon,
 • İyi araştırma,
 • Kolay ve açıklayıcı anlatım,
 • Maddeleme, ara başlık kullanımı

10x Content İçin Bazı Kriterler

dasdadadad

10x Content kriterleri şunlardır:

 • İçerik benzersiz ve olağanüstü olarak beklenmedik bir şekilde şaşırtıcı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Aynı ziyaretçi veya aynı fikirdeki kullanıcılara hizmet eden diğer çalışmalardan ayrıntılı ve farklı olması gerekir.
 • İçerik genellikle yüksek kaliteli, güvenilir, kullanışlı, ilginç ve dikkat çekici olmalıdır. Bu kriterlerin hepsi değil de bir kombinasyonun olması gerekir.
 • İçerikleriniz duygusal bir etki yaratmak zorundadır. Bir içeriğin 10x content kabul edilebilmesi için içerik sevinç, beklenti ve hayranlık uyandırmalıdır.
 • Bir sorunu çözmek veya doğru ve kapsamlı bir şekilde soruyu cevaplamalıdır. Her cihazda harika bir UI ve UX’e sahip olmalıdır.

Eğer yukarıda yer alan kriterlerin hepsini yerine getirebilirseniz 10x Content’e sahip olabilirsiniz. Zira bu Rand Fishkin’in söz ettiği gibi oldukça zor ve üstünde durulması gereken bir konudur.

Kullanıcılarda Etkileşim Yaratmalı!

etkilesim

İçeriğinizi tüketen kullanıcılar faydasını gördüklerini simgeleyen en önemli reaksiyonu yani içlerinde ki “Paylaşmalıyım Bunu” eylemini gerçekleştirmeli. Bu reaksiyon içeriğin kullanıcı açısından fayda sağladığını ve aynı zamanda heyecan duyduğunu size net bir biçimde gösteriyor olacaktır.

İçeriğiniz Kullanıcıyı Etkilemeli!

Oluşturduğunuz içeriğin türü ne olursa olsun, her şeyi ile alışılagelmedik bir deneyim sunmalısınız kullanıcılara. Bunu inografik barındıran içeriklerle yapabileceğiniz gibi daha sade içeriklerle de oluşturabilirsiniz. Daha önce yapılmış örnekleri yazımın devamında sizlerle paylaşacağım. Ziyaretçi Youtube üzerinden bir arama yapıp daha sonrasında çok başka videolarda kendini nasıl buluyor ve çok fazla zaman geçiriyorsa sizin içeriğiniz de de aynı duyguyu ve hissi yaşamalı.

İçeriğiniz Usain Bolt Gibi Olsun!

site hizi

İçeriğiniz tıpkı Usain Bolt gibi hızlı, güçlü ve karizmatik olmalı 🙂 Teknik olarak anlatmak gerekirse sayfa yükleme hızı, mobile uyumluluk v.b. gibi teknik sorunları ortadan kaldırmış olmalısınız.

“İşte Bu” dedirtmeli!

Kullanıcıların sorularına net ve güvenilir kaynaklar ile eveleyip gevelemeden, “İşte bu!” dedirterek cevap vermelisiniz.

Rakip İçeriklerden Farkı Olmalı!

İyi sıralama almış olan içeriklerin ve alt başlıklarının aynısına değinmek yerine farklı maddeler ekleyerek içeriğinizi farklı kılmaya özen göstermelisiniz.

rakip analizi

10x Content Faydaları Nelerdir?

Rakiplerinizden daha kaliteli yani çok daha faydalı içerik ürettiğinizde bu içeriğin kullanıcılar tarafından tüketilmesi ile beraber çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaşılması ile neredeyse sıfır maliyet ile muhteşem bir reklam çalışması yapmış olacaksınız.

Eğer 10x Content konseptini çok iyi bir biçimde kullanır ve sitenizde SEO parametrelerine aykırı çok ciddi davranışlar bulunmazsa ilk sayfada iyi bir sıralama ile yer alabilirsiniz.

10x Content içeriğin size sağlayacağı bir diğer fayda ise doğal backlink olacaktır. Hazırladığınız bu içerik kullanıcı faydası bakımından üst düzeyde olacağı için diğer kişiler ve web sitelerinin size bağlantı verme olasılığı epey yüksek olacaktır. Yani çoğu kişinin halen ücret karşılığında yaptığı bu işlemi içeriğiniz ile doğru ve doğal bir biçimde yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sayfada kalma süresini arttırması ve hemen çıkma oranının daha iyi seviyelere gelmesine de büyük bir katkısı olacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Bu İçerik Sitenize Yeni Ziyaretçilerin – Müşterilerin Gelmesini Sağlayacak Mı?

content marketing
Öncelikle şunu unutmamalıyız ki ürettiğimiz içerikler belirli bir hedef kitle oluşturmak veya bu hedef kitleyi harekete geçirmek için ortaya çıkarılıyor. Ürettiğimiz her içeriğin yeni müşteri – okuyucu çekmek, trafiği arttırmak, markalaşma veya bağlantı kurmak gibi ana hedefleri olmalıdır. Eğer belli bir otorite sağlamışsanız trafik, yeni müşteri-okuyucular ve satış gibi konularda başarı elde etmeniz kolaylaşacaktır.

Peki Tüm Bunları Kontrol Ederken Bizi Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

Tüm bu kriterleri yerine getirdiğinizi kontrol etmemiz için nasıl bir süreç izlememiz gerektiğini 5 adımda anlatmaya gayret edeceğim.

İlk Adım: Konunun Derinliklerine İnmelisiniz

Kafanızda bir konu var ise bu konuya daha derinlemesine bakmalısınız. İnsanların neden bu içerikle ilgileneceği gibi sorulara yanıt aramalısınız.

Örnek olarak:

“En yüksek protein değerine sahip yemekleri merak ediyorum.”

Aslında bu soruyu ele alacaksak bu aramayı yapan kişinin nasıl düşündüğünü anlamalı ve ona göre bir strateji belirlemeliyiz. Aslında merak ettikleri şey: “Yiyeceğim gıdayı seçmemde yardımcı olur musun?”

Bu sorunun derinine indiğimizde birçok alt dalı olduğu tahmin edebiliriz. Kullanıcının yemekte aradığı kriter; besin değeri, protein oranı, belki de yemeğin faydası olabilir. Kim bilir belkide diyetisyene gitmek yerine kendisine makro ve mikro hesabı yaparak diyet listesi yapmak gibi bir gayenin içerisindedir. İşte içeriğimizi oluştururken bu derece derin düşünmeliyiz.

İkinci Adım: Benzersiz Olmak

Bu aramayı farklı yollarla beyin fırtınası yaptığımızda “Sevilen yemeklerin besin değerleri üzerine bir değerlendirme” yapabiliriz diyebiliriz.

Fakat bu Diyetkolik gibi sitelerde zaten mevcut. Diyetkolik neredeyse tüm gıdaların besin değerlerini sitesinde barındırır ve kullancılara sunar. Aynı zamanda kalori değerlerine kadar detaylandırmaktadır. Yani bu özellik bizim için benzersiz olamaz.

Fakat kullanıcının amaçlayabileceği hedefleri belirleyip buna uygun senaryoları seçeneğine göre ona göstermek benzersizliği sağlayacaktır.

Örnek vermek gerekirse; böyle bir arama gerçekleştiren kullanıcının zayıflamak veya hacimlenmek arasında bir hedefinin var olduğu varsayalım, içeriği ziyaret eden kullanıcıya bu iki şık sunulup ardından seçtiği hedefe göre protein değeri yüksek öğünleri karşısına çıkarmak, evde nasıl yapacağını anlatmak v.b gibi durumlar bizim bu konuda benzersiz olmamızı sağlayacaktır. Çünkü bunu sunan başka bir site bulunmuyor. Ve buna yakın sitelerin ise bizim gibi 10 kat daha faydalı bir içeriği bulunmuyor.

Şimdi benzersiz bir konumuz var ve ikinci adımıda atlattık 🙂

Üçüncü Adım: Güçlü ve Güvenilir Cevaplar Bulmalısın

Kullanıcının hedefine göre karşısına çıkacak listeyi alanında uzman bir Diyetisyen veya Beslenme ve Spor uzmanı tarafından hazırlanmasını sağlamak ayrıca bunu kullanıcıya hissettirmek bizim için gayet güçlü ve güvenilir bir cevap olacaktır.

Böylelikle üçüncü adımı başarıyla tamamlamış olduk 🙂

Dördüncü Adım: İçeriği Sunmak İçin Sıradışı Bir Yol Bulmalısın

İçeriği kullanıcıya sunarken sıradışı bir yol bulmalısın. Bu kullanıcı gözünde olağanüstü bir etki yaratmalı ve içeriğine karşı güveni heyecanı tavan yapmalı. Konumuzdan gitmek gerekirse bunu daha önce Diyetkolik yaptı. Rakiplerinin çalışmalarını inceleyerek daha farklı ve sıra dışı yollar bulabilirsin.

Beşinci Adım: Her İçerikten Önce Bu Değerlendirmeyi 5-10 Defa Yapmalısın

Bu konsepte iyi olmanın tek yolu deney ve uygulamadır. Bunu tekrar tekrar yaparak böyle bir öğeyi nasıl ortaya çıkardığını, kullanıcı reaksiyonları ile alakalı hislerinizin nasıl geliştireceğinizi ve bunu nasıl sunmanız gerektiği konusunda bu adım sizin işinize yarayacaktır.

10x Content Hazırlarken Hangi SEO Araçları Kullanılır?

Aslında buraya makalenizin içeriğine ve stratejinize göre bir çok SEO aracı eklenebilir. Burada genel olarak faydalanabileceğiniz araçları sizlere sıralamak istedim.

seo araç

Alt başlık belirleme konusunda;

 • Ahrefs
 • Kwfinder
 • Google Ads Keyword Planner
 • Semrush

SEO araçları kullanılabilir. Ayrıca Ahrefs aracı üzerinden rakiplerinizin sıralama aldığı anahtar kelimelerini ve en iyi içeriklerini tespit edebilirsiniz. Böylelikle stratejinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz.

10X Content İçin Ücretsiz Araçlar

Bilgi içerikli Görsel hazırlığı için:

Gerek iş hayatında gerekse günlük hayatınızda hayat kurtaracak kullanımı inanılmaz kolay online tasarım aracı. O kadar güzel hazır şablonları var ki kullanırken tasarımcı edasına girebilirsiniz.

canva integration

Bilgi içerikli video animasyon hazırlığı için:

Günümüzde kullanılan çevrimiçi ve çevrimdışı araçların fiyatları, ve bu fiyata oranla gösterdikleri performans her zaman çok yeterli seviyede olmayabiliyor. Fikirlerini, işini tanıtmak isteyen bir çok kişi Renderforest uygulaması aracılığıyla çok daha basit ve uygun şekilde hayata geçirebilir. Aynı zamanda hazırladığınız yazıların daha etkileyici olmasını sağlayacak videolar da oluşturabilirsiniz.

renderforest

Bilgi İçerikli video animasyon ve infografik hazırlığı için:

Infogr.am, bilgisayar ile minimum deredece dahi haşır neşir olan herkesin basit bir biçimde infografik tasarlayabilmesini sağlayan bir web sitesi. Sitede birden fazla hazır tema mavcut buradan bir tema seçip gerekli gördüğünüz bilgileri giriyorsunuz ve infografiğiniz çok kısa bir süre içerisinde hazırlanmış oluyor. 10x content içeriklerinizin daha etkili olması için bu aracı da sizlere öneriyorum.

infogram

10x Content Örnekleri

Sizlere beğendiğim ve tüketmekten zevk duyduğum bir kaç 10x Content örneğini aşağıda sıralıyorum. Bu ve benzeri içerikleri sizlerde internet ortamında zorlanmadan keşfedebilirsiniz. Bu örnekler size içerik üretimi esnasında yardımcı olacaktır aynı zamanda bakış açınızı da farklılaştıracağını umuyorum.

How a Car Works
Bir otomobil nasıl çalışır? Sizlerde günlük hayatta sıklıkla kullandığınız işimizi kolaylaştıran bu araçların nasıl çalıştığını bir kere olsun merak etmişsinizdir diye düşünüyorum. İşte bu rehberde her bir parçanın hangi işlevi yerine getirdiği çok güzel bir şekilde aktarılmış. Güzel bir 10x content örneği olduğunu düşünüyorum.

Film Dialogue

Filmlerde geçen konuşmaların ne kadarının kadınlara ve erkeklere ait olduğunu bizlere gösteren, toplumsal cinsiyeti ve bu yaklaşımı yüzdesel olarak sunan kaliteli bir içerik örneği. İçerik üretiminizde sizlere ilham verebilir.

Burada sizler için mükemmel bir 10x Content havuzu bulunuyor incelemenizi tavsiye ederim.

Sizlerde aşağıya yorum olarak en unutulmaz 10x Content keşfinizi ekleyebilir veya kendi 10x Content çalışmanızı bizlerle paylaşabilirsiniz.