SEO Fiyat Hesaplama

Filtreden Çıkmanın Kesin Çözümü !

Filtre, SEO çalışmalarındaki en önemli engel ve ceza sistemidir. Google, ancak bir sitenin SEO çalışmalarını manuple ettiği düşüncesiyle filtreye almaktadır. Sitelerin filtreye girmemesi için aslında yapılması gereken temel unsur, çalışmaların doğal ve sade olmasıdır. Yapay ve aşırılığa kaçan çalışmalar her zaman cezalandırılmaktadır.

Tüm filtre çeşitlerinde, farklı sıra cezaları olmaktadır. Ancak tüm filtre tiplerinden kurtulmak için mutlaka uygulanması gereken önemli konular vardır. Bu makalemizde tüm filtre türlerinden çıkmanızı sağlayacak açıklamaları bulacaksınız.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Her filtrede en önemli unsurlardan bir tanesi anahtar kelime yoğunluğunun aşırıya kaçmasıdır. Genelde site sahipleri hangi kelimede gerilediğini bilmektedir. Ancak bazen bilinenin dışında daha fazla filtreye sebep olmuş kelimeler de olabilir. Örneğin bir yaptığım çalışmada, evden eve nakliyat sitesi filtreye girmişti. Genelde en çok düşüş yapan kelime veya kelimeler filtre sebebi olmaktadır. Bu sebeple o kelimeler üzerinden optimizasyon yapmak gerekir. Bu site için analiz yaptığımızda nakliyat kelimesinin yoğun kullanımı sebep olmuştur diye düşündük. Ancak aslında sebep olan evden eve kelimesiydi çünkü hem nakliyat, hem nakliye hem de taşımacılık gibi farklı kelimelerle birlikte kullanıldığı için en fazla yoğunluğu olan kelimeydi. Bu sebeple, ilk olarak en yoğun anahtar kelimenin içeriklerden temizlnerek yoğunluğun azaltılması gerekir.

Aşağıda yer alan anahtar kelime yoğunluğu ölçen site ile birinci sırada yoğun olan kelime sayısını azaltarak ikinci sıradaki yoğun kelimenin yerine geçmesini sağlayın.

https://www.seohocasi.com/keyword-density/

Backlink optimizasyonu

Filtredeki diğer önemli bir faktöre backlinklerdir. Backlink alımları yoğun ve tek kanaldan olabilir veya anchor text çeşitliliği olmayabilir. Bu sebeple bu hataları tespit ederek buna göre bir çözüm üretmek gerekmektedir.

Eğer bir anahtar kelime üzerinden sürekli link alıyorsanız bu bomb filtresine girmenize neden olabilir ancak diğer türdeki filtreleri de tetikleyebilmektedir.

Öncelikle kaç farklı kök domainden backlink aldınız bunu kontrolünü yapmanız gerekir. Bunun için http://www.opensiteexplorer.org/ adresinden sitenizi sorgulayarak Farklı domainlerden oluşan backlink sayınız ile toplam backlink sayınızı kıyaslamanız gerekir.

Yukarıdaki resimde seohocasi.com'a ait farklı domainlerden backlink ve toplam backlink sayısını görüyorsunuz. Bu fark link aldığınız sitenin index sayısınına göre oluşmaktadır. 1 siteden link alırsınız ancak 1.000 tane sayfası varsa bu toplamda 1.000 backlink olarak yansır. seohocasi.com sitesindeki oran normalden biraz fazla ancak Google gözündeki güvenilirlik kriteri sebebiyle bir risk oluşturmuyor. Eğer sitelerinizde bu oran fazla ise, index sayısı nispeten az olan fazla sayıda siteden backlink almanızı tavsiye ederim.

Backlink optimizasyonunun ikinci önemli kriteri, anchor text çeşitliliğidir. Siteniz için yaptığınız SEO çalışmalarında ağırlıklı olarak tek bir anahtar kelime üzerinden link almak bu çeşitliliği oluşturmayacağı için SEO manuplasyonu algısıyla siteniz filtreye girebilmektedir. Acnhor text çeşitliliğini test etmek için yine http://www.opensiteexplorer.org/ adresinden sitenizi sorgulayarak, "Anchor Text Distribution" bölümünden kontrol etmeniz gerekir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, seohocasi.com'a ait anchor text çeşitliliği görülmektedir. Birinci sırada "SEO hocası" ikinci sırada "SEO" kelimesi yer almaktadır. Aradaki backlink  farkı bir hayli fazladır. Eğer SEO kelimesi birinci sıradaki kelime olsaydı, SEO kelimesinden link almak her zaman bir risk teşkil ederdi. Ancak ikinic sırada yer aldığı için birinci sıraya çıkana kadar sürekli "SEO" anchor textiyle link alsam da bir zararı olmayacaktır. Aynı zamanda Burada sınırlı sayıda yazıların olması filtre konusundaki en büyük rüsktir. Anchor text çeşitliliğini oluşturmak için anahtar kelime türevleri ve ikamelerini kullanmanız gerekir.

İçerik Güncelleme

Filtre döneminde içerik güncelleme, birinci maddede anlatılan anahtar kelime yoğunluğu optimizasyonu yapıldıktan sonra yapılmalıdır. Aksi halde içerik güncellemenin bir faydası olmayacaktır. İçerik güncelleme ile sitelerinizin daha kısa sürede botlar tarafından görülerek, anahtar kelime yoğunluğunun farkedilmesini ve filtreden çıkma sürecini hızlandırmasını sağlar. Bunun dışında güncel ve özgün içerik ile doğal bir SEO çalışması sonucu ayrıca filtreden çıkma sürecine katkıda bulunmaktadır.

Hit/Link Sayısını Dengeleme

Sitenin filtreye girmesindeki önemli olan kriterlerden bir tanesi, backlink sayısına oranla çok az sayıda hite sahip olmasıdır. Google bu durumu farkettiğinde, bu kadar kişi busiteyi önermiş ancak kimse ziyaret etmiyor şeklinde düşünerek ortada bir SEO manuplesi olduğu kanısıyla siteyi filtreye sokmaktadır.

Backlink çalışması yaparken, sitenize hiç hit katkısı olmayacak yabancı blogların yorumlarına yapmaktansa, paylaşımı yoğun olan forumlara yapmak daha faydalıdır. Aynı zamanda tanıtım yazısı almak bu linklerin tıklanma oranının fazla olması sebebiyle daha doğal görülecektir. Hit ve backlink sayısındaki ortansızılık sebebiyle siteler filtreye girebileceği için, filtreden çıkma sürecinde de sitenin hitini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Bunun içn popüler siteler banner reklam vermek tıklanma oranının en fazla olması sebebiyle en geçerli yoldur.

Alt Sayfalara Backlink

Sitelerin filtreye girmesine neden olabilecek diğer bir faktör, sadece anasayfaya backlink almaktır. Eğer bir site faydalı ve öneriliyor ise, alt sayfaları yani diğer içerikleri de faydalı olmalıdır düşüncesiyle, anasayfaya yoğun backlink alan siteleri filtreye sokabilmektedir. Bu sebeple, SEO çalışmalarının doğal bir yapıda olabilmesi için alt sayfalara da link almak oldukça önemli bir konudur. Yoksa Google SEO çalışmasında sizin elinizin olduğunu anlayabilir.

Özetle, tüm filtre çeşitleri doğal görünmeyen SEO çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çalışmaların doğal bir yapıya kavuşturulması siteyi filtreden çıkarmanın en önemli yolu olmaktadır.

SEO Hocası
SEO Hocası
10 Şubat 2011

Filtreden Çıkmanın Kesin Çözümü ! için Yorumlar

 • en etkili zayıflama hapı
  En Etkili Zayıflama Hapı 10 Aralık 2014, 10:33

  Helal kardeş SEO ile alkalı sana en çok faydalandığım sitelerden birisisin.emeğine sağlık, devamını bekliyoruz.

 • Muhammed Bilal Yöndem
  Muhammed Bilal Yöndem 30 Ağustos 2014, 23:01

  kelime filtresine girip girmediğimi nereden öğrenebilirim. bunu sorgulamak için bir site önerebilir misiniz ?

 • cafer yüce ACİL
  Cafer Yüce Acil 24 Nisan 2014, 08:59

  Merhabalar ; google > antalya oto kiralama > yazıldığında sitem 6 sırada çıkıyordu, 8 gündür sıtem anahtar kelimesinde gözkmüyor.
  site:yucerentacar.net
  info:yucerentacar.net yazdığımda google a cıkan sonuclarda yer alıyor.
  ancak sıtem gozukmuyor. tam olarak ne olmus neden bu durumda yardımcı olurmusunuz. SEO uzmanı bır kac kısı fıltreye gırdıgını soylemekte ve yuksek mıktarlarda para talep etmektedırler. bunu en kısa yoldan nasıl cözebilirim. Acil

 • Bora
  Bora 25 Şubat 2014, 15:43

  merhaba sitem 9 ayı geçiktir filtrede yardımcı olurmusunuz ücret karşılığında teşekkürler. mail ile irtibat kuralım.

 • Gülpınar Tektaş
  Gülpınar Tektaş 26 Ekim 2013, 23:53

  Makale güzel ama hocam benim sitem filtredemi onu nerden öğrenebilirim.

 • Tunç Usanmaz
  Tunç Usanmaz 30 Temmuz 2013, 17:38

  merhaba benim sitemde bu dediğiniz sebeblerden filtreye girdi..kalıcı bağlantıları değiştirmek çözüm olur mu yada başka ne yapılır

 • ümit köse
  ümit Köse 30 Temmuz 2013, 13:54

  çok yararlı bilgiler paylaşmıssınız filtreye giren sitelerim için deneyeceğim teşekkürler.Dedikleriniz uygulamaya başlamak lazım 🙂

 • Ali
  Ali 10 Haziran 2013, 22:18

  Merhaba cok teşekür ederim bu makaleyi bizimle paylaştıgınız için bir sorum olacak acaba İçerik Güncelleme kısmında belirtiginiz üzere kelime yogunlugunun fazla oldugu yazıları güncelemek için tüm blogdaki yazı ve katagorilerden silmemiz mi gerekir ?

  cok teşekür ederim yardımlarınız için

 • Semina Sözeri
  Semina Sözeri 5 Nisan 2013, 20:13

  Merhaba.
  oldukça güzel bir yazı.
  Teşekkürler.
  Benim sitemde backlinkten filtreye girmiş.
  Umarım çıkar

 • Sabiha Esra Palanko
  Sabiha Esra Palanko 27 Ocak 2013, 04:59

  hocam elinize dilinize sağlık çok güzel özetlemişsiniz bende hatamı arıyordum

 • Kemal
  Kemal 18 Nisan 2012, 01:58

  Merhabalar,

  Öncelikle bu değerli makale için teşekkür ederim. Özellikle işlemler ve sıralamalr bu iş için önemlidir ve yukarda bazı arkadaşların dediği gibi sabır en büyük etkendir. Bir çok siteyi filtreden çıkarttım ama ne var ki elimde bir domain var özellikle bunu bir türlü çıkartmaıyorum. Ne denediysem ne yaptıysam bir türlü olmadı. Geriye tek bir yol kalıyor ama oda sitenin her şeyini bitiryor ki domaini çöpe atmak daha mantıklı geliyor.

  Tekrar makale için çok teşekkür ederim.

 • Yusuf Süha Erten
  Yusuf Süha Erten 27 Şubat 2012, 20:16

  SEO herkes çalışamaz disiplinli çalışacam diyorsanız SEO çalışması yapın yoksa hiç SEO girmeyin derim : )

 • Erdem
  Erdem 6 Eylül 2011, 23:27

  merhaba hocam hocam sanirim benim sitem filtre yemiş googlede com olmadan çıkmıyor önceden çıkıyordu aşşa yukarı 2 yillık site hocam yardımlarız bekliyorum sizden e-mail bana ayrintili yardım ederseniz çok sevinirim kolay gelsin hocam

 • Ramazan
  Ramazan 1 Eylül 2011, 13:33

  3 aydır filredeyim.Yapmadıgım kalmadı.
  Bu google ve yeni algoritmaları bitirdi beni.

 • Mehmet Akif Uşak
  Mehmet Akif Uşak 28 Nisan 2011, 16:48

  Çok Güzel Bir Anlatım Olmuş Yukarıda Söylenilen Olayı Aynen Yaparak Çok iyi Sonuç Elde edeceğimizden Hiç Süphem Yok ..

 • Cem Ozan Orman
  Cem Ozan Orman 27 Nisan 2011, 15:10

  Güzel bir makale olmuş daha önce başka yerde okumadığım türden bir makale

 • Serkan
  Serkan 27 Nisan 2011, 11:01

  İçerik güncellediğim zaman filtreden aynı gün çıkıyorum sonra tekrar giriyorum nasıl iş anlamadım?

 • Aşkım Üçler
  Aşkım üçler 25 Nisan 2011, 12:59

  iddaalive.com maç izleme ve iddaa içerikli sitem yaklaşık 1 aydır google filtresinde. iddaalive diye arattığımda bile 6. sayfada çıkıyor. maç izlemeyle ilgili bir çok kelimede ilk 2-3 site arasındaydım ama şimdi hepsinde 5-6 sayfa gerileme oldu. yukarıda belirttiğiniz gibi site içersi kelimelerde izle ve maçı canlı izle kelimelerini çok fazla kullanmışım bunları temizledim. ama backlinkleri temizleyemiyorum haliyle…alt sayfalara backlink almam daha sakıncalı olur mu? hafta sonu 30-40 binlere çıkan ziyaretçi sayım 300-400 lere düştü. Umudumu yitirip yeni bir siteye mi yöneleyim ( bu sitemin iyi kötü bilinirliği olduğu için vazgeçmek istemiyorum) yoksa 1-2 ay daha beklesem çıkabilir miyim..yardımcı olursanız sevinirim

 • İkbal Kalsın
  Ikbal Kalsın 21 Nisan 2011, 23:36

  selam Kaan burada anlatiklarini 2 aydir uyguluyorum biliyorsun filtreden cikmak sabir isidir.. ama ne yazik ki ne burada anlatilan nede baska yerlerde anlatilan nede bildiklerim sayfayi bir turlu kurtaramadim… surekli 900 sayfalarda yani sondan 3-4 sirada
  sebebini senin bu yazini okuyunca daha net anladim ama dedim ya oyle birden cikilmiyor filtreden… cikacaginide sanmam artik tamaman umudumu yitirdim

  tesekkürler

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 22 Nisan 2011, 12:35

   @Dundar, eğer web site adresini yazarsan siteni inceleyerek burada anlatılanlara ne kadar uyup uymadığını kontrol edebilirim.

 • Ayşe Berre Şerbetçi
  Ayşe Berre şerbetçi 21 Nisan 2011, 17:16

  “Filtreden Çıkmanın Kesin Çözümü !” su ana kader filtre hakinda okudugum en guzel yazi.. ama iste amasi var keske kesin demeseydiniz cunku filtreden cikmak icin hic kimse kesin cozüm sunamaz. kaldiki sizin anlattiklarinizda kesin cözüm degil.
  sitem 2 yila yakindir fitrede bir türlü cikaramadim. Nerede kesin cözum
  iyi günler

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 21 Nisan 2011, 18:09

   @Dundar, sitem 2 yıldır filtrede diyorsunuz peki burada anlattıklarımı hiç uyguladınız mı ?

 • İlma Bülbül
  Ilma Bülbül 4 Nisan 2011, 22:40

  siteyi yeni açtım ve ilk günden çok ziyaretçi topladım ondan dolayı site filtreye girdi heralde. napmam gerekir bu durumda.
  bi yerde okumuştum.google yeni siteye çok hit gelmesini sevmez diye.
  googlede site isminde bile çıkmıyor.indexler çok geride çıkıyor.site isminin çıkmaması cezanın büyük olduğunumu gösteriyor heralde ve ortalama bir site kaç günde filtreden çıkar.
  ziyaretçi sayıları günlük 830 , 566, 527 vs olmuştu.

 • Elif Beyza Akoğuz
  Elif Beyza Akoğuz 20 Mart 2011, 01:31

  öncelikle slmlar olsun.kaan hocam imzamdaki sitem 2 yaşında ve aşagı yukarı 7 aydır filtrede ne yaparsam yapim filtre’den çıkartamadım bu konuda bana yardımcı olup sitemi filtreden çıkartabilirmisiniz?İnanın 7 ay geçti sabrın sonu selamettir derler ama artık sıkıldım diyebilirim bu yüzden bana bu konuda yardımcı olup sitemi filtreden çıkartabilirmisiniz?şimdiden cevabınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

 • hakan
  Hakan 4 Mart 2011, 23:53

  cevap için teşekkürler bir başka sitem için de bir sorum olacak.
  sitemin domainini değiştirmiştim fakat yeni sitede yazılar ikişer defa indekslendi.
  yani siteisminiz.com/yazi.html ve siteisminiz.com/?single.php=id olarak ikişer indeks aldı ve site filtreye girdi. yaklaşık 3bin sayfa var bu şekilde. bu cezadan nasıl kurtulabilirim? robots.txt ile topluca engellemek mümkün mü? ya da başka çaresi var mıdır?

 • Baysal Madran
  Baysal Madran 4 Mart 2011, 21:28

  Benimde nakliyat portalım var, eski bi site olmasına rağmen 1 ay önce yeni hali ile yayına girdi sonuçlar çok güzeldi ama sanırım dengeyi iyi kuramadım biraz abartıya gitti.
  Sizin dediklerinizi uygulamaya çalışıyorum filtreye giren kelime yi sayfa içinde azaltmaya çalıştım özgün yazılar yayınlıyorum, birazda alt sayfalarda backlink almaya çalışıyorum 2 haftadır sonuçlar hiç değişmedi belki az bi süre fakat sıralamada bu kadar sabitlik insanı yoruyor. Diğer sitelere bakınca inanılmaz derecede spam yapılıyor bu filtrenin adil olduğunu düşünmüyorum.

 • hakan
  Hakan 4 Mart 2011, 14:44

  Meraba, benim siteler de sanırım backlink-hit uyumsuzluğundan çok sık filtreye giriyor. Son 1 ay içinde 7-8 tane sitem 60k hiti geçtikten sonra fltreye girdi. Artık hitim atınca sitenin gidici olduğunu anlıyorum. Buna nasıl çözüm bulmam gerekir? Hit artışına orantılı olarak backlink mi almalıyım?

  • Can Doğan
   Can Doğan 4 Mart 2011, 16:47

   @hakan, backlink-hit uyumsuzluğu konusu önemli bir faktördür. Aynı oranda ve mantıklı bir şekilde artmalıdır.Ve sitenizde aynı oranda güncel olmalıdır.Sürekli yinelediğim tavsiyeyi sizede vereceğim, özellikle link inşaasında alt sayfalara ağırlık veriniz alt sayfalarınızada backlink alarak kuvvetlendiriniz. Baclink faktörünü etkileyen olaylar arasında domain yaşınız ve backlink çeşitliliğide diğer önemli kriteller arasındadır.

 • Türkan Alver
  Türkan Alver 27 Şubat 2011, 18:00

  Peki Hocam Back Link Taktiklerinden Biraz bilgilendirseniz Bizi Şuan Sanalda Ne Kadar Hiti Yüksek K Sitelerin Hepsi Çöp Site Oldu ?

 • Serhat Morkoç
  Serhat Morkoç 22 Şubat 2011, 04:26

  Teşekkürler bu güzel yazı için, yabancı blogları artık takibe gerek kalmadı.
  Dediklerinizi en kısa sürede yapacağım.

 • Velit Boyuktaş
  Velit Boyuktaş 12 Şubat 2011, 20:40

  Bu söylediklerinizi sitem için uygulayacağım umarım kısa sürede kurtulurum ya..

 • mert
  Mert 11 Şubat 2011, 15:09

  elinize saglık ;
  sitem hatay apartman yönetimi aramasında çıksın istiyorum rekabet olmamasına ragmen hiç çıkmıyor neden acaba bakabilirmisiniz?

 • Zeynep Neslihan Sabri
  Zeynep Neslihan Sabri 10 Şubat 2011, 21:00

  mrb hocam benim bu sitem sanırım filtrede bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz..

  evden eve nakliyat

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 10 Şubat 2011, 21:22

   @bayram, anlatılan teknikleri siteniz için uygularsanız kısa sürede çıkacağına emin olabilirsiniz.

 • Mustafa Bora Kocabıyık
  Mustafa Bora Kocabıyık 10 Şubat 2011, 17:56

  Eline sağlık Kaan bu konudaki en iyi ve doğru kaynak diyebilirim.

  Teşekkürler.

 • Can Doğan
  Can Doğan 10 Şubat 2011, 14:44

  Gayet açık ve anlaşılır, faydalı bilgiler vermişsin Kaan teşekkürler.

 • ümit
  ümit 10 Şubat 2011, 13:49

  hayırlı günler abi ben SEOya kaydolmak istiyorm sitemin ggoleda görünmesini bana en kısa zamanda ulaşırmısın

 • Hasan Burak Toğan
  Hasan Burak Toğan 10 Şubat 2011, 13:24

  hocam bende artık filitreye giren site cope atılmalı uzun bir sürec okadar onla ugrasacagımıza yeni bir site inşaa etmek daha iyi filitreden cıkmak zaman isteyen bir sey

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 10 Şubat 2011, 14:50

   @sesli macera, konuda belrttiğim nakliyat sitesini 2 günde filtreden çıkardım. önemli olan hatayı iyi anlayıp ona göre çözümler üretmektir. Pes edip siteyi silerseniz herşeye sıfırdan başlamanız gere ki bu filtreden çıkarmaktan daha zordur.

Filtreden Çıkmanın Kesin Çözümü ! için Cevap Yaz