Türkiye'de son 6 - 7 ayda yaygınlaşmaya başlayan ve kendi piyasasını oluşturan profil backlinklerin, çıktığı günden bu yana hiçbir faydasının olmadığı aksine sitenin SEOsu açısından daha kötü sonuçlar doğurabileceğini birkaç platformda belirtmiştim. Ancak tüm bunlara rağmen bu SEO ile hiçbir alakası olmayan işlemlerin gelişmesi üzerine daha açıklayıcı ve bilgilendirici yazıyı yazmak istedim.

Profil backlinkler; çeşitli forumlara üye olunarak profil ayarlarından imzaya eklenen link ile alınmış olunan 1 adet link ile sınırlı bir işlemdir. 1000 forumdan profil açılıp imzaya eklenen link ile 1000 backlinke sahip olursunuz, ancak işin iç yüzü hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Şimdi profil backlinkin asıl etkilerini inceleyelim.

Profil sayfaları, forumların en önemsiz sayfalarıdır. Bu sayfalar üye olup hiçbir paylaşımda bulunmayan ve dolayısıyla sitenin hiçbir konumundan link alamayacak sayfalar olması sebebiyle hiçbir değer ifade etmezler. Hatta öyle ki, doğru kullanımı dahi faydalı olmayan bu uygulamanın yanlış kullanımı telafisi zor zararlar doğurabilmektedir.

Binlerce forum üzerinden 5 dk. gibi çok kısa bir sürede oluşturulan profil backlinkler, bir program vasıtasıyla otomatik bir şekilde yapılmakta ve işleyişindeki temel yapı zaten belirgin bir spam unsur olmaktadır. Bunun dışında, eğer o profil üzerinden sitede hiçbir paylaşım yapılmamışsa, o profile hiçbir link verilmediği ve bu sayede hiçbir SEO kalitesi olması anlamına gelir. Aynı zamanda, neredeyse tamamı yabancı içerikli forumlardan oluşan bu profil linkler, yoğun yabancı dil backlinkleri sebebiyle siteleri yabancı dil çeviri hatası almasına sebep olabilirken, sadece tek bir kelime üzerinden alınan ve kelime çeşitlendirmesi mümkün olmayan backlink çalışması sebebiyle 2 yaşını doldurmamış siteler filtreye girebilmektedir.

Blog backlink, daha önceleri fazlasıyla işe yarayan ve hala az da olsa geçerliliğini koruyan bu çalışma, çeşitli bloglar üzerinden yorum yapılarak link alınmasını sağlamaktadır. Yine otomatik bir şekilde yürütülen bu çalışma ile, yabancı bloglardan alınan binlerce backlink dakikalar içerisinde tamamlanmakta ve profil backlink çalışması gibi zararlı durumları oluşturma riskine sahip olmaktadır.

Piyasada, 10 ila 300 TL arasında satışı gerçekleştirilen profil ve blog backlink paketlerinin Hiçbir faydası olmadığı gibi, zararı dahi olmaktadır. Bu sebeple açıkça spam niteliği taşıyan bu uygulamaların sitenize ücretsiz yapılmasına bile müsade etmeyiniz.

Profil backlink ticaretini yapanların rakiplerini aşırı profil ve blog backlink kasarak anti SEO yapması ve sıralamalarını düşürmesi, sattıkları paketlerin doğallığı ve faydası konusunda nasıl bir çelişki oluşturduğunu gözler önüne sermektedir.

Son bir uyarı, sayısı 500 ve üzeri olan tüm çalışmalardan ücretsiz dahi olsa uzak durunuz.