Profil ve Blog Backlink Fiyaskosu

Türkiye’de son 6 – 7 ayda yaygınlaşmaya başlayan ve kendi piyasasını oluşturan profil backlinklerin, çıktığı günden bu yana hiçbir faydasının olmadığı aksine sitenin SEOsu açısından daha kötü sonuçlar doğurabileceğini birkaç platformda belirtmiştim. Ancak tüm bunlara rağmen bu SEO ile hiçbir alakası olmayan işlemlerin gelişmesi üzerine daha açıklayıcı ve bilgilendirici yazıyı yazmak istedim.

Profil backlinkler; çeşitli forumlara üye olunarak profil ayarlarından imzaya eklenen link ile alınmış olunan 1 adet link ile sınırlı bir işlemdir. 1000 forumdan profil açılıp imzaya eklenen link ile 1000 backlinke sahip olursunuz, ancak işin iç yüzü hiç de dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Şimdi profil backlinkin asıl etkilerini inceleyelim.

Profil sayfaları, forumların en önemsiz sayfalarıdır. Bu sayfalar üye olup hiçbir paylaşımda bulunmayan ve dolayısıyla sitenin hiçbir konumundan link alamayacak sayfalar olması sebebiyle hiçbir değer ifade etmezler. Hatta öyle ki, doğru kullanımı dahi faydalı olmayan bu uygulamanın yanlış kullanımı telafisi zor zararlar doğurabilmektedir.

Binlerce forum üzerinden 5 dk. gibi çok kısa bir sürede oluşturulan profil backlinkler, bir program vasıtasıyla otomatik bir şekilde yapılmakta ve işleyişindeki temel yapı zaten belirgin bir spam unsur olmaktadır. Bunun dışında, eğer o profil üzerinden sitede hiçbir paylaşım yapılmamışsa, o profile hiçbir link verilmediği ve bu sayede hiçbir SEO kalitesi olması anlamına gelir. Aynı zamanda, neredeyse tamamı yabancı içerikli forumlardan oluşan bu profil linkler, yoğun yabancı dil backlinkleri sebebiyle siteleri yabancı dil çeviri hatası almasına sebep olabilirken, sadece tek bir kelime üzerinden alınan ve kelime çeşitlendirmesi mümkün olmayan backlink çalışması sebebiyle 2 yaşını doldurmamış siteler filtreye girebilmektedir.

Blog backlink, daha önceleri fazlasıyla işe yarayan ve hala az da olsa geçerliliğini koruyan bu çalışma, çeşitli bloglar üzerinden yorum yapılarak link alınmasını sağlamaktadır. Yine otomatik bir şekilde yürütülen bu çalışma ile, yabancı bloglardan alınan binlerce backlink dakikalar içerisinde tamamlanmakta ve profil backlink çalışması gibi zararlı durumları oluşturma riskine sahip olmaktadır.

Piyasada, 10 ila 300 TL arasında satışı gerçekleştirilen profil ve blog backlink paketlerinin Hiçbir faydası olmadığı gibi, zararı dahi olmaktadır. Bu sebeple açıkça spam niteliği taşıyan bu uygulamaların sitenize ücretsiz yapılmasına bile müsade etmeyiniz.

Profil backlink ticaretini yapanların rakiplerini aşırı profil ve blog backlink kasarak anti SEO yapması ve sıralamalarını düşürmesi, sattıkları paketlerin doğallığı ve faydası konusunda nasıl bir çelişki oluşturduğunu gözler önüne sermektedir.

Son bir uyarı, sayısı 500 ve üzeri olan tüm çalışmalardan ücretsiz dahi olsa uzak durunuz.

Bir önceki yazımız olan Anti SEO Girişimlerini Boşa Çıkarma başlıklı makalemizde anti SEO, anti SEO çalışması ve SEO 1. sıra hakkında bilgiler verilmektedir.

Profil ve Blog Backlink Fiyaskosu için yorum yapabilirsiniz. (62)

 • graybilisim

  biraz gaza gelip yazmışsınız. profil backlink olaylarını tam manası ile aydınlatmam gerektiğini düşündüm yani, edu,gov sitelerinden alınan ve farklı anahtar kelimelerle alınan veya direk domain adına alınan backlinkler zararlı olmadığını söylemek gerekli yoksa burada bir çok kişi gov edu sitelerden alınan backlink profillerinde sorun olduğunu düşünür.

 • Kadir Anıl Baldo

  Üstadım twitter da takipçilerimden profillerine site linkimi eklemelerini rica edersem bir faydasını görür müyüm. Profillerine linkimi eklemek isteyenler nasıl eklemeleri gerekir. Yardımcı olmanızı rica ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

 • Ilgaz Düşenkalkar

  Kaan bey merhaba, edu profil backlink lerde sakıncalımıdır? E-Kitabınızı okudum gerçekten çok yararlı bilgiler var.

 • Nazım Bircan Orhan

  Peki youtube google profillerinde linkin olması SEO için faydalı mıdır ?

 • Rekin Kökcü

  backlink olayının bu kadar zararlı olduğunu bilmiyorum tşkler paylasım için bilgilendirdin bizi.

 • Büşranur Özar

  Blog backlink aslında geçen senelerde daha etkili bi şekilde SEO aracı olarak kullanılıyordu ; şimdi çoluğun çocuğun oyuncağı oldu ; google de ona göre bir davranış biçimi oluşturdu. Hele bu ‘social bookmarking’ yani sosyal imleme denilen olaya işte nisan ayının sonlarına doğru google tokat gibi bir yanıt verdi. Fazla imletmeyin siz 😀

 • Mert Akşamoğlu

  pr ı yüksek blog backlinkten(yabancı blog) hayır gelmez mi diyosun. blogların başka türlü SEOsu olmaz ki

 • Selim

  Bilgilendirme için Teşekkürler,En azından yaptırmayı düşünen Arkadaşlar için faydalı bir text olmuş

 • Kubilay Barış Özüberk

  Hocam paylaşımınız için teşekkür ederim. Sizden yeni birşeyler öğrenmek beni gerçekten keyiflendiriyor. Hepimize destek verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Yaprak Seydaoğlu

  Yazıyı tam zamanında okudum neredeyse yanlış bir işlem yapmak üzereydim.
  Teşekkürler

 • Osman Cesu

  Makale için teşekkürler ,ayrıca yorum yapan ve sorularıyla konuyu açan arkadaşlara da teşekkür ederim , konu hakkında daha geniş bilgi sahibi oldum bu sayede

 • Mina Vanlı

  profil backlink tamamen faydasız olduğunu makalenizi okuyana kadar hiç duymamıştım , teşekkürler

 • Samet

  Şunu demek istiyorum. Yazıda sadece bir tespit var. İşe yaramıyor deniyor, gerisi yok. Sadece bu yazı için konuşuyorum eski yazılarınızı okumadım. Ama SEO kelimesinde birinci sırada olduğunuza göre eminim doğru işi yapıyorsunuz. Ben sadece buyazı için konuşuyorum. İnsanlar sitelerini yükseltmek için piyasada hangi yöntemler revaçtaysa yüzde 85-90 o yöntemlere başvuruyorlar. Siz de bu yöntemin yanlış olduğunu söyledikten sonra bu yöntemin yerine bir alternatif sunmalısınız diye düşünüyorum. Başarılı çalışmalarınızı da tekrardan tebrik ediyorum, benim de kullandığım hizmetleriniz var.

 • Dilhan Özkul

  @Samet şimdi şöyle bişey var. Profil backlink uzun soluklu hiçbirşey için ifade etmiyor. Şöyle bişey düşün ben dayanamıyıcam en sonunda açıklıyorum. Blog sayfasına girdin kardeşim… Adını mailini ve web siteni yazdın yorumunu yazdın çıktın. Çok güzel bitti. Peki sana sorayım sence o profile bıraktığın linki kaç kişi tıklıyordur? Nasıl bir yazı vardır? Yada sen hiç tıklayıp baktınmı yorum yazdığın sitelerde? Kendine bunların cevabını verirsen bu makâlede yazılan durumu anlamış olursun.
  @Kaan Gülten – Hocamızın SEO kitabını okudum doğru bildiğim herşey yalnış yada kısmi olarak doğru çıktı. Mantığı kurman gerekir herşey için…
  Teşekkürler.

 • Samet

  Profil backlink kötüdür, blog backlink kötüdür demekle olmuyor bu iş. Yarardan çok zararı var demişsin başka dediğin birşey yok. Bunun yerine hangi rakamlarla yapılırsa iyi olur, hangi sitelere yapılmalıdır. Bunun yerine ücretsiz ne gibi yöntemler kullanılabilir ondan bahsedebilirdin.

  • Kaan Gülten

   @Samet,
   Ben SEOhocasi.com da kulaktan dolma bilgiler değil, daima deneyimlerimi anlattım. Eski yazılara giderseniz orada ücretsiz ve çok kolay birçok etkili yöntem bulabilirsin. SEOhocasi.com’u SEOhocasi.com yapan emin ol 10 – 15 sayfa geride yer alan makalelerdir ve ben hala o teknipkleri kullanarak SEO yapıyorum.

 • Mehmet

  Ben Profil Backlink Almıştım 2500 Tane Şimdi Onların Hiçbir Faydası Olmaz Mı?Keşke Yazıyı Daha Önceden Okusaydım.Peki Nereden Nasıl Backlink Alalım?

 • Karan

  Hocam peki ne yapmamız gerekiyor tam olarak onu anlamadım. Profil almayalım, blog almayalım.

  Atıyorum benim param var ve film sitesinde yükselmek istiyorum ve çok eski, köklü sitelerden link satın alıyorum yani en az günlük 20k hiti olan sitelerden. bunlar beni yükseltir mi, yoksa düşürür mü? Site 1 yıllık bir site. Eğer yükseltirse bunun zamanı ortalama ne olur. İçerik özgün. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

 • Havagül Haykır

  teşekkürler çok güzel bir konuya değinmişsiniz gelde anlat millete 🙂
  Google artık tanıtım yazısına bakıyor

 • ayhan

  Hocam gerçekten dediğinizi birebir yaşadım.Altı ayını doldurmuş siteme 3k profil backlink eklememi tavsiye ettiler.Fakat hiçbir etkisini göremedim aksine site hitin de azalmalar meydana geldi.Bu yazınızı gerçekten ben yaşayarak öğrendim.Teşekkürler.

 • Saliha Arıcan

  iyi gunler chat içerikli bir site almıstım ve bu sitede bir cok ozgun konu var sarkı sozleri vs vs ilgisiz 500 arama sonucu cıkıyor toplam 240 konu var bu konuların 200 unu sılsem 40 tanesi kalsa site filitreye girermi ne tur zararı olur tesekkürler

 • Oğuz

  Merhaba son dönemlerde kişilerin bilinçsiz olarak profil backlink’e abanması klasik bir durum haline geldi ve sonuçlar hep sandbox – filtre gibi üzücü durumlar.

  Kesinlikle profil backlink anti SEO girişimi olduğunu düşünüyorum , makale için teşekkürler.

 • Yusuf

  Ben Radoy ‘dan almıştım, kısa süreli bişeyler oldu sanki fakat sonradan kötü düşüşler yaşadım.

 • Rüya Su Yayla

  açıklayıcı bir yazı okmuş.herzaman hakkıyla ve spam yapmadan yapılan çalışma en iyisidir.

 • Rana Öz

  profil backlink edu org.tr gov.tr gibi sitelerden alınır ve o profil linklerine diğer sitelerden besleme yaparsanız faydasını görürsünüz yok aksi halde 1000 tane profil link alıpda sitem çıkıcak diye beklerseniz avcunuzu yalarsınız.

 • Osman YÜCE

  Paylaşım için teşekkür ederim.Öncelikle şunu söylemek isterim.Bir siteye 3000 4000 tane tek seferde program yardımıyla yapılmış,porfil backlik bir siteyi filtreye sokmaktan başka bir fayda sağlamaz.Bu yazıyla insanlarımızı aydınlattığın için teşekkür ederim

 • kaan

  Gercekten cok güzel paylaşimlariniz var.Tesekkurler. Sayenizde bilgilerimizin üzerine bilgi ekliyorum.

 • Maral Orman

  Zamanında büyük paralarla yaptırdık bu tarz çalışmaları. Binlerce backlink eklendi sözde. Ama hiç bir olumlu sonuç vermedi. Kaan Bey’in ifade ettiği gibi profil backlinkler eğer forumda bir içerik eklemiyorsa zaten görünür halde olmuyor. Ayrıca hepsi çok kısa zamanda eklendiği için spam etkisi yapıyor. Sizlere tavsiyem binlerce profil backlink satın almaktan bir iki tane adam akıllı pr yüksek backlink almak çok daha iyidir.

 • Afra Selcen Tunçay

  Dediklerinize katılıyorum, forumlardan profil backlink alarak kazancınız olmaz aksine kaybınız olabilir. Birkaç haftalığına siteniz yükselişe geçer fakat bu süreden sonra sitenizin düştüğünü görürsünüz. Fakat aktif olduğunuz forumlarda imzanıza eklediğiniz link ile sitenize güzel bir çalışma yapabilirsiniz.

  Ayrıca blog backlink faydalı bir backlink çeşididir fakat burdada dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Dediğiniz gibi binlerce çöplük siteden alınması yerine, az sayıda; az çıkışlı(OBL) ve Dofollow bloglardan alınan backlink sitenize fayda eder.

 • Güçlü Diri

  Son derece haklısınız. Katılıyorum. Yarardan çok zarar getirdiğine dair gözlemlerim oldu benimde. Şiddetle uzak durulması gerekir diye düşünüyorum.

 • zeki

  Merhaba Kaan Bey,
  şimdi bu durumda sizinde rakipleriniz var elbet. peki bu rakipleriniz size de profil backlink kasarlarsa, buna ne gibi bir önlem alıyorsunuz. bizde bilelim ki, hiç değilse önlem alabilelim. bence yazınız eksik kalmış bu bakımdan.

  ayrıca tşk etmek istediğim bir nokta ise SEO kitabınız. bu konuda ise gelişen google ve internet ile ilgili ilerleyen dönemlerde 3.kitapta hazırlanacak mı? hep SEO üzerinden mi gideceksiniz yoksa arada bir adsense, niche site gibi kavramlarada girmeyi planlıyor musunuz?

 • Çağkan Avcı Özsoy

  Hocam birisi benim yerime gider 1000 tane yere kayıt olursa bana zarar verir. Peki aynısı sizin rakibiniz size yapsa geçerli olmuyor mu? Yani dediklerinizden bunu çıkarıyorum. Sizi de binlerce siteye otomatik ekleyerek zarar veremezler mi?

  • Kaan Gülten

   profil veya google backlink ile benim sitelerime zaar vermezler çünkü benim yaptığım çoğu SEO işlemi oldukça doğal ve sitenin alt yapısını maksimum düzeyde sağlam kılmaktadır.

 • samet

  Kaan Bey ,
  Veysel Bey e verdiiğiniz cevap üzerinden düşünürsek alakalı sitelerden alınan profil backlink üzerine aynı forumda yazılar yazarak link sayısını arttırırsak sorun olmayacağını anlayabilirmiyiz ?

 • Ada Ayaz

  o zaman ben ya gözlerime inanmamam lazım yada sana inanmamam lazım sayın SEO hocası.
  ben sadece ve sadece profil backlinklerle ilk sıralara geliyorum. ama birgünde otomatik programlarla 1000 link alarak değil bunu planlı bir şekilde yapıyorum günde 10 link alarak mesela. bio bölümünden onlarca farklı altsayfama anchor textlerle link alarak geliyorum. Peki yorum link almayalım profil link almayalım o zaman ne yapacağız başka ?? her zaman backlinke paramı ödememiz gerekecek ? veya sadece sosyal imlemelerlemi idare etmemiz gerekecek. afedersinde bu şekilde index almaktan başka bişey yapamayız. dünyaca ünlü forumlarda hala profil link ve yorum link kullandıklarını söylüyor insanlar.

  • Kaan Gülten

   @westside2, eğer domain yaşı eskiyse veya önceden gelen doğal backlinkler varsa aynı zamanda en doğru kullanımını yapabiliyorsanız bir miktar fayda sağlama ihtimali var. Ancak piyasadaki hiç kimse profil backlinki doğru kullanmayı bilmiyor ve yapamaz da. 1000 profili tek kelimeden tek sayfaya 5 dk da almak varken, niye tüm alt sayfalara farklı anahtar kelimelerden 1 haftaya bölerek alsın. Bunu yapabilirlerse olumsuz etkisi olmaz ancak olumlu etkisi de yine minimum da kalır. SEOhocasi.com da anlattığımız diğer backlink alma metodlarını incelerseniz siteniz çok daha kısa sürede çıkar. Örneğin “yeni teknik forum tanıtımı”

 • Behiye Hırlak

  Hakikaten daha ne bilmediğimiz şeyler varmış.Makaleyi okuyunca anladım.İnsan okumalı denir ama biz toplum olarak bunu hiç yapmayız.Okuyunca faydalanıyoruz.İşte bir ispatı.Teşekkürler Kaan hocam.Ellerine sağlık…

 • Hüner Ateş

  Kaan hocam ellerine sağlık yine herzamanki gibi bomba bir yzı paylaşmışsın.

 • Serdar Kaan Baka

  Benim gibi bilmeyen kişilere çok faydalı olacağı kesin,formlarda görüyordum,Kararsızdım hocamın sayesinde düşünmüyorum. Bilgiler için teşekkürler..

 • Fatıma Ersin

  Kaan hoca teşekurler bilgi verdigin için. gerçekten makaleniz super olmuş.

 • Selman Kaşka

  degerli webmaster aradaşlar ve site sahipleri . kaan hocanın belirttigi gibi profil backlink sitelere inanılmaz derecede zararı oluyor bende bilmedigimden aldım profil backlink şimdi ise onun ızdırabını çekiyorum. neden drseniz arkadaşlar. iki siteme aldım profil backlink ve blog backlink sitem istedigim kelimede bu paketleri almadan önce ilk sayfanın 6ncı sırasındaydı şimdiki sitlerimin her ikiside 3 sayfalara geriledi. diyer bir sitemde şuan yabancı dil olarak görulmekte ve bunun ne kadar zararlı oldugunu ögrendim sizlere tavsiyem. blog baclink ve profil backlink almayın. ha bir husus daha egerki yok faydalı derseniz en iyisi ve en sadesi el ile baclinkler toplamanız lazım. otomatik olarak yaparsanız sitenizin zarara ugradıgını kendinizde görecceksiniz. iyi gunler dilerim. herkese Kuptasci.com

 • Thomas Musaoğlu

  Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler. gerçekten benim gibi bilmeyen kişlere çok faydalı olacağına inanıyorum gayet açık ve nbet bir şekilde bana faydalı oldu diyebilirim.

 • Rubabe Gökçen Bent

  güzel anlatım güzel bilgi teşekkürler konu için bunu bildigim iyi oldu ..

 • Osman AKIN

  öncelikle yorumumu yayınladığınız için teşekkür ederim. Olumsuz eleştirelere olan yaklaşımınızı çok etik buldum. Ben BİSİAD Bilişim sektörü İş adamları Derneği Başkanıyım. 20 yılı aşkın süredir bu sektörde iş yapıyorum. Sektörde etik ve ticari kurallar otursun diye mücadele veren bir insanım… Şimdi size soruyorum. google hata yapıyorsa siz aynı hatayı yapmak zorunda mısnız? Bir porno sitenin yada terör örgütünün sponsorunuz olmasını istemezsiniz diye düşünmekteyim. Benzer şekilde kişilere yada firmalara zarar veren bir şeyinde sponsorunuz olmasına müsaade etmemeniz gerekir. Hem sektörel hemde ticari etik açısından doğrusu budur…Eleştirilerimizi dikkate alarak ilgili reklamlarda parayı değil Meslek etiğini tercih etmenizi bekliyorum.Saygılarımla…

 • Dilşad Nur Arpacı

  Sadece profil ve blog backlink değil. Bence sidebar vs. den alınan linklerin pek etkisi olmaz. Şahsen ben Google nin yerinde olsam yazı içi hariç hiçbir yerden alınan linkleri linkten saymam…

 • Menekşe Aygen

  Kaan merhaba profil backlink konusunu açıkladığın için teşekkürler. Zamanında o kadar çok insanların canı yandıki hala düzeltmeye çalıştığım firma siteleri var profil backlink kullanmayın verdiğiniz para sadece yeni metin belgesidir. Senden ricam bu sayfanın çevirisi yap hatasını insanlara anlatırsan çok faydalı olacak her gün neredeyse 2-3 kişi profil backlink yüzünden bu hataya düşüyor ve tüm sıralama değerlerini kaybediyor.

 • Kevser Gönay

  hocam vermiş olduğunuz bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Ancak kullanıcı adımdaki link için günlük 2K hiti olan bir siteye ve normal hitli 2 siteye link eklemiştim, acaba bunlar sorun olur mu?

 • İlyas Umut Göymen

  Verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkürler… Yazan elleriniz dert görmesin!

 • osman akın

  madem bu kadar hatalı bir iş neden sponsorlarlanız backlink satıyor… Biz size güvenerek bu insanlara para ödüyoruz… neden radoy.net sizin sponsorunuz???

  • Kaan Gülten

   @osman bey, google’ın sevmediği bir işlem için google’a nasıl adwords reklamı verilebiliyorsa, bize de verilebilir. Biz sadece ücreti karşılığında reklam yayınlıyoruz.

 • Aykan Barutçuoğlu

  çok doğru şeyler yazmışsınız hocam.Geçen 1k profil backlink aldım fakat hiç bir etkisini göremedim.Düşünce mantığınız çok doğru…

 • Ayşegül Özbey

  SEO denen şey ülkemizde kısa yoldan köşe dönmek kavramıyla eş değer haline geldiği için bu ve buna benzer yöntemeler insanaların her zaman ilgisini çekecektir. Siz ne kadar doğruyu söylersiniz söyleyin. İnsanımızın kolay yolu seçiyor. Bilgilendirici ve öğretici bir yazı olmuş. İyi ki varsın SEOhocası. Ayrıca sizin kullandığını hocası birçok kişilerin iştahını kabartmış durumda habire sonunda hocasıyla başlayan web siteleri açılıyor.

 • Gürol Aydoğdu

  Defalarca anlattık, her platformda dile getirdik. Tekrar söyleyelim. Profil backlik olsun, blog backlink olsun Panda öncesinde gerçekten belli oranda fayda sağlayabilen uygulamalardı. Bunun sebebi siteye farklı ip kanallarından gelen link sayısının niceliksel olarak sitenin sıralamasına etkisi bulunmasıydı.

  Panda geldi, bir çaktı pençeyi! Nicelik size kalsın bana nitelik lazım dedi! Bu noktadan sonra dananın kuyruğu koptu. Eskiden işe yaradığı halde daha sonra sitelere zarar vermeye başlayan bu uygulamalar siteleri hem Google nezninde telafisi kolay kolay mümkün olmayan bir prestij kaybına sürükledi hem de web sitesi yöneticilerinin SEO bütçelerini sokağa atmalarına neden oldu.

  Panda ile gelen niteliksel backlink kavramını upuzun bir makale ile anlatacağım ama burda bilinmesi gereken bir diğer konuya dikkat çekmekte fayda var.

  Panda’dan sonra bu işlemlerin sitelere zarar verdiğini keşfeden bazı aklı evvel siyocular bu yöntemleri rakip sitelere uygulayarak Anti-SEO yapmaya başladılar. Adam açıyor scrapebox’ı basıyor rakibe 20k blog backlinki, rakip yuvarlanırken, zeki siyocumuz şampanyasını yudumluyordu.

  İçeriden kulağımıza fısıldanan haberlere göre Google bunun farkında ve artık bu tarz linklemelerin siteler üzerindeki etkisini tamamen sınırlama ve hatta siteleri güvenceye almak için tamamen görmezde gelmeye başladı.

  Yani kaş yapayım derken göz çıkartan siyoculara, panda geldi yumruğu çaktı. Bu saatten sonra bu çalışmaların SEO anlamında sitenize zarar verme olasılığı da düştü ama cebinize zarar verme olasılığı halen mevcut.

  Bazı arkadaşlar ısrarla profil backlink kasmaya devam ediyorlar, o kadar güzel uyuyorlar ki, uyandırmaya kıyamıyoruz… Siz de uyandırmayın 🙂

 • Ali Berk Yerliyurt

  Hocam güzel bir konuya deginmişsiniz. Bazı insanlar sanal olarak milleti dolandırıyorlar. Ben buna bir kaç yerde şahit oldum. Emek hırsızlıgı yaparak sahte profil ve sahte işlerle milleti dolandırıp kazanc sağlıyorlar bunların Allah hem dunyada hemde ahirette zaten verecek belalarını hiç şüphem yok. Paylaşım için teşekkürler hocam.

 • Zuleyha Kuloğlu

  Yazınız gerçekten güzel. Son dönemde kendini webmaster zanneden bir çok internet sitesi sahibi bu tarz tutum ve davranışlarla internetimizi kirletiyor. Lakin birşey söylemek istiyorum. Bir kaç yazı geriye gidersek bu yöntemi savunan bir yazı yazmıştınız kısmen de olsa. Şimdi neden böyle bir yazı?

  • Kaan Gülten

   @Veysel bey, önceki yazı profil sayfasından alınan bir link değil, her konu içinden alınan bir linktir. Aynı zamanda ben imzama SEO sitemin son 3 linkini rss ile çekiyorken, düzenli olarak SEO hakkında yazılar paylaşıp, önceki SEO yazılarına yorum yaparak en alakalı sayfalardan örneği olmayan kalitede backlinklere sahip olabilirsiniz. Bu teknik diğer hiçbir SEO tekniği kadar etkili olmayacağı gibi profil backlinkle kesinlikle karıştırılmamalıdır. Profil backlinkte 1 profil sayfası üzerinden link alınırken, bu uygulamada o kişinin tüm mesajlarından link alınmaktadır. verdiğiniz linkteki yazıyı daha detaylı okumanızı öneririm.

 • Enes Kömür

  Gerçekten son dönemde SEO adına yapılan bilinçsiz uygulamalar çoğaldı. Bu konuya değindiğiniz iyi olmuş.

 • Ferdi Battal

  bu yazıya sonuna kadar katılıyorum. ! tamamen uzak durun tamamen sitelere zarar vermektedir.

  • Kaan Gülten

   Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler. Herkesin aslında bu konuyla ilgili bilgili olması beni fazlasıyla sevindirdi. Önemli diğer konu 50 – 60 dolara satın alınabilen bu programla yapılan çalışmalar için 100 – 150 dolara çıkan ücretler istenebilmektedir. Bu da kandırmacanın diğer bir yüzü.

 • Sena Parlak

  Teşekkürler güzel bir noktaya değinmişsiniz. İnsanlar siteleri üst sıralarda çıksın diye bilinçli bilinçsiz saçma sapan şeyler yapmakta. Kimisi kendi sitesine verdiği zararı başkalarının sitelerine de verebilmekte.

  Umarım gelecekte insanlar arama motoru optimizasyonundan önce içerikleriyle ilgilenirler.

 • İşçan Çuhadar

  Oldukça katı bir yazı, daha doğrusu çok net bir yazı olmuş. Fakat kesinlikle eleştirmiyorum çünkü doğruluğu konusunda bende katılıyorum. Maalesef tamamen doğru. SEO konusunu sadece blog backling ve profil backlinkten ibaret olduğunu düşünenler yada şöyle diyelim sadece backlink’ten ibaret olduğunu düşünenler çok yanlış yapıyorlar. Belki hızlı bir yükselme sağlayabiliyor ama ileri safhalarda resmen emekleri boşa çıkarıyor.

 • Murat Yıkılmaz

  Son derece önemli bir konuya değinmişsiniz. Profil backlink olayının zararlarını bilen birisi olarak, SEO sektörünün en iyi sitesinden bu yazıyı okumak harika bir duygu. Keşke daha erken yazsaydınız da, insanlar paralarını boş yere bu yolda kaybetmeselerdi…


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE