SEO Fiyat Hesaplama

Feed Burner Nedir? Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır?

FeedBurner, kısaca bir Rss okuyucu servisidir, blogunuzda yayınladığınız yazıların Feed'inize abone olan kişilere otomatik olarak mail gönderilmesi üzerine kurgulanan bir çalışma mantığı vardır.

Google tarafından satın alınarak tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bir sistem olan FeedBurner birçok özelliği bünyesinde barındıran bir webmaster aracı olarak ele alınabilir.
FeedBurner üzerinden üyelik almak ücretsizdir. Aynı üyelik üzerine birden fazla sitenizin kaydını da yapma imkânınız vardır.
Öncelikle FeedBurner sistemine nasıl üye olunur onu ele alalım.
FeedBurner sistemi Google hizmeti olduğu için sistemi kullanabilmeniz için bir Google Hesabı Sahibi olmanız gerekecektir. Bunun için Gmail için kullandığınız veya webmaster tools için kullandığınız bir hesabınızın olması yeterli.
https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=feedburner&continue=http%3A%2F%2Ffeedburner.google.com%2Ffb%2Fa%2Fmyfeeds sayfası üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi, eğer bir Google Üyeliğiniz yoksa buradan yeni bir üyelik alarak FeedBurner sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.Üyelik girişi yaptığınızda eğer varsa daha önce sisteme girişini yaptığınız sitelerinizin adresleri sıralanacaktır. Onların altında ise "Burn a feed right this instant. Type your blog or feed address here:" başlıklı bir bölüm olacaktır.

"Burn a feed right this instant. Type your blog or feed address here:" yazan kısma web sayfanızın feed adresini girerek web sayfanızı FeedBurner sistemine kayıt edebilirsiniz.
Kayıt sırasında eğer kayıt edeceğiniz site bir alt dizinde ise dizin adını yazabilirsiniz. (Örneğin: www.seohocasi.com/forum/feed gibi)
Burada unutmamanız gereken Feed ya da RSS uzantısının doğru olmasıdır. Bunu da ancak sitenizdeki RSS takip kodunu kopyalayarak kesinleştirebilirsiniz. WP sitelerde genelde site sonunda /feed yazması yeterli olmaktadır.
Next tuşuna bastığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada Feed Title ve Feed Adres kısımlarına site adresinizi uzantısı olmadan yazabilirsiniz.
Feed Title ana sayfaya giriş yaptınız da görülecek olan kısımdaki isimdir. Feed Address ise size FeedBurner.com/isim şeklinde verilecek olan adresin sonundaki İsim yazan yere gelecek uzantıdır.

Next tuşuna bastığımızda açılacak sayfada doldurulacak bir bilgi yok. Sadece size birkaç bilgi sunuyor. O nedenle hemen Next butonuna basabilirsiniz.

Yeni açılan sayfayı yine değişiklik yapmadan geçebilirsiniz. Değişiklik yapmak isterseniz sitenizin anahtar kelimelerini, kategorisini ve daha birçok bilgiyi girebilir ve daha özelleştirilmiş bir FeedBurner sahibi olabilirsiniz.

Yeni açılan sayfayı da işaretlemeden geçebilirsiniz. Dilerseniz en alt kısımdaki seçeneği işaretleyerek daha fazla istatistik elde edebilirsiniz.

Şuan kayıt işlemi tamamlanmış durumda. Bundan sonra yapacaklarınız FeedBurner aboneliğiniz üzerinden kendiniz için yapacağınız işlemlerdir.
Sitenin İngilizce olması bir dezavantaj olarak görülebilir. Ama yakın dönemde Türkçe versiyonun da yayına başlamasına kesin gözüyle bakıyoruz.
Site üzerinde verilen bazı başlıkları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.
Headline Animator: Resimler üzerinde dönüşümlü olarak sitenizdeki konu başlıkları döndürmenize yarar.
BuzzBoost: Bir IFRAME kodu içerisinde beslemelerinizi başka siteler üzerinden göstermenize imkân sağlar. CSS kısmından da kendinize has tasarımınızı yapmanıza olanak sağlar.
SpringWidgets Skin: Flash sistemi ile RSS okuması yapanlar için hazırlanan ara yüz kısmıdır.
Email Subscriptions: Sitenize giriş yaparak mail adresini bırakanlara sitenizdeki güncellemelerin gönderildiği kısımdır. Birçok webmaster tarafından kullanılmaktadır.
PingShot: yeni bir giriş yaptığınızda bazı sunucuların bundan haberdar olmasını sağlayan sistemdir.
FeedCount: Sitenize eklediğiniz RSS beslemesine kaç kişinin abone olduğunu buradan takip edebilirsiniz.
Chicklet Chooser: Sitenize eklemesini yapabileceğiniz düğmeler ve butonlar ile istatistik bilgileri için özel kutuları buradan alabilirsiniz.
Awareness API: Başkaları tarafından beslemenizin trafik bilgilerinin görünmesi sağlar.

Creative Commons: RSS çıkışı içerisine telif hakları ve diğer yasal çözümleri eklemenize imkân verir. Bu sayede çalınma olaylarını aza indirebilirsiniz.
Password Protector: RSS okumasını şifreleme yapabilirsiniz. Sadece sitenize üye olanların RSS bilgilerini görmesini isterseniz bu kısmı kullanabilirsiniz. Ama diğer ziyaretçiler üye olmadan göremeyecektir RSS bilgilerini.
NoIndex: Arama Motorları tarafından RSS bilgilerinizi okunmasını engelleyen seçenektir. Pek fazla tercih edilmez.
Link Splicer: Online Bookmark sitelerinizde bulunan linklerinizi yayınlamanız için kullanabileceğiniz bölümdür.
Photo Splicer: Online resim paylaşım sitelerindeki resimlerinizi yayınlamak için kullanabileceğiniz bölümdür.
Geotag Your Feed: Bu özellik sayesinde o an bulunduğunuz yerin bilgilerini girerek Feed ve RSS çıkışlarınızı Coğrafi olarak konumlandırabilirsiniz. Özellikle bölgesel haber ve içerik barındıran siteler sıkça kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz yeri ziyaretçilerinize belli edebilirsiniz.
Feed Image Burner: RSS okuyucularınızın görmesi için resim vb. görsel öğeleri bu kısımdan ekleyebilirsiniz.
Title/Description Burner: Eğer yabancı birinin RSS'ine abone olacaksınız ve açıklamasını değiştiremiyorsanız buradan değiştirmeniz mümkün.
Convert Format Burner: RSS formatını değiştirebilirsiniz başka formatta sizin okuyucular tarafından takip edilmesini sağlayabilirsiniz.
Content-Type Burner: Beslemenizde kullandığınız içerik türünü değiştirmek için kullanabilirsiniz.
Summary Burner: Besleme açıklamalarının boyunu ayarlayabilirsiniz hatta resim ekleyebileceğiniz alandır.
Event Feed: Takvim veya etkinlik gibi bir siteniz varsa ve bu şekilde RSS elde etmek istiyorsanız burada birçok seçenek ile düzenleme yapabilirsiniz. Eski etkinlikleri gizleme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
Tickerize Borsa: Borsa vb. sistemler için kısaltmalar ve simgeler eklemeye yarayan bölümdür.
Amazon ID Burner: Sitenize girdiğiniz Amazon linklerine sizin Amazon ID'sini ekler.

FeedBurner Kodunun Siteye Eklenmesi

FeedBurner sistemi üzerinden alacağınız kod birçok işlemi siteniz üzerinden yapabilirsiniz.
Örneğin kod eklemesi yaparak sitenizi ziyaret eden kullanıcıların mail adreslerini girmeleri sağlayabilir ve bu sayede yazdığınız yazıların kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sitenizi kaç kişinin takip ettiği gibi sayaçları sitenize ekleyebilirsiniz.
Öncelikle sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenize abone olmasını sağlayacak olan kodların nasıl alınacağını anlatalım dilerseniz.
Bu ayarları yapmak için sisteme giriş yapmanız ve işlemi yapacağınız sitenizin linkine tıklamanız gerekecektir.
Açılan sayfada üst menüde bulunan PUBLİCİZE linkine tıklayarak açılan sayfada sol tarafta bulunan E-MAİL SUBSCİPTİONS alanına girin.

Bu noktada açılan sayfada bulunan ACTİVATE butonuna tıklamanız gerekecektir. Tıkladıktan sonra sistem otomatik olarak sizi sitenize ekleyeceğiniz kodların bulunduğu sayfaya yönlendirecektir.

Sitenizdeki takipçilerin sayısını göstermek için bir sayaç koymak isterseniz aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmanız gerekir.
Bir önceki anlatımda olduğu gibi sisteme giriş yapınız ve sitenizin linkine tıklayarak kontrol panelinize giriniz.
ACTİVATE bölümüne giriş yaparak sol menüde bulunan FEEDCOUNT linkine tıklayınız.

Açılan sayfada sizi bekleyen bir renk paneli ve sitenize ekleyeceğiniz butonun şeklini belirleyeceğiniz bir alan çıkacaktır. Oradan renklendirmeyi vs. yaparak ACTİVATE butonuna tıklamanız gerekiyor.

Açılan sayfadaki kodları kullanarak istediğiniz ve belirlediğiniz sayaç bölümünü sitenize ekleyebilirsiniz.
Sol tarafta bulunan menüden SOCİALİZE kısmına tıklayarak hesabınızı Twitter hesabınız ile bağlayabilir ve yazılarınızın RSS sayesinde Twitter alanınızda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

FeedBurner üzerinde daha birçok ekstra özellik bulunmaktadır. Bu özellikler sadece çok fazla kullanılan özellikler olmasından dolayı yazımıza konu oldu.
Ancak sizin ihtiyaçlarınıza göre işlemler yaparak FeedBurner sistemini daha iyi tanıyabilirsiniz. Hatta deneme yanılma yoluyla birçok alanı daha verimli ve aktif bir halde kullanabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
7 Mayıs 2011

Feed Burner Nedir? Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır? için Yorumlar

 • Gıda Sağlık Lezzet
  Gıda Sağlık Lezzet 24 Ağustos 2017, 14:45

  İyi günler, feedburner hakkındaki makaleniz faydalı oldu, teşekkür ederim. Sitemin feedburner bağlantısını yaklaşık 20 gün önce yaptım. Gün gün istatistikler geliyordu. Ancak son 3 gündür, istatistikleri son 7 gün olarak veriyor ve gün gün vermiyor. Son 3 gün içinde yayınladığım yazıların tıklanmasını ertesi gün görüyorum ama yazıya gidince boş gösteriyor ve daha sonraki gün göremiyorum. Sorun nedir? Bunu nasıl çözebilirim? Yardımınız için teşekkürler…

 • Oğuzhan AYDIN
  Oğuzhan Aydin 9 Mayıs 2015, 00:14

  Kardeş çok teşekkür ederim bilgi için. Bir blog kurdum eposta aboneliği yapmak istedim ancak bir türlü feed ayarını yapamamıştım. Ama bu sayfayı ziyaret edince herşey halloldu. Tekrar teşekkür ederim.

 • Aydonat Kaşka
  Aydonat Kaşka 24 Aralık 2014, 22:08

  hocam güzel bir makale olmuş yalnız şu, Amazon ID Burner meselesini anlayamadım ne faydası olur siteye

 • Sude Kudu
  Sude Kudu 9 Temmuz 2014, 22:42

  Bu rss abonelikleri hep başıma bela olmuştur benim. Bu bakımdan faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Mustafa Selman Kadoğlu
  Mustafa Selman Kadoğlu 10 Ekim 2013, 12:13

  Ben de bloğumda wordpress kullanıyorum. Feedburner a kayıt yapmaya çalışıyorum fakat aşağıdaki hata mesajını veriyor, ne yapmam lazım?
  Received HTTP error: “Not Found” while fetching source feed.

 • Ali Alp Seytin
  Ali Alp Seytin 21 Eylül 2013, 05:30

  Merhaba ben bunu son dakika haberleri niteliğinde nasıl yapabilirim baska sitelere eklemek icin.

 • Bahar Cemre Metin
  Bahar Cemre Metin 14 Temmuz 2013, 05:00

  En etkili şekilde nasıl kullanılır? sorusu hakkında güzel cevap olamamış ne yazıkki. Tabi başlığına göre güzel anlatım olmuş lakin daha da etkili olabilirdi.

 • Ahuela Samar
  Ahuela Samar 28 Ocak 2013, 03:48

  feed burner nedir sorusuna cevap verilmemiş burda.sadece nsaıl çalışır yazıyor.

 • Sinan
  Sinan 11 Ekim 2012, 16:40

  Merhaba;

  Daha önce blogspot olarak yayınladığım sitemi wordpress’e aktardım. Feedburner ayarlarını aktamak için ne yapmalıyım.

 • Tayyibe Demiriz
  Tayyibe Demiriz 18 Ocak 2012, 13:48

  Anlatım çok açıklayıcı olmuş ,hemen ekleyiverdim RSS yi websiteme, teşekkürler…

 • Dağhan Avıandı
  Dağhan Avıandı 28 Kasım 2011, 01:22

  Yazdıklarınızı okuyup, uygulayıp teşekkür etmemek olmazdı. Elleriniz dert görmesin…

 • engin
  Engin 4 Ağustos 2011, 23:42

  Noindex ayarı arama motorları tarafından indexlenmesi için kutucukları işaretleyip mi kaydedecegiz yoksa işaretlemeden mi. Defautl ayarı üsteki kutucuk işaretli ben arama motorlarının indexlemesini istiyorumda.

 • Abdullah Furkan Yumurtacı
  Abdullah Furkan Yumurtacı 6 Temmuz 2011, 00:49

  teşekkürler hocam SEO hocası temasında rahatlıkla kullanılabiliyor bu özelliklik teşekkür ederim fakat feed burner konusunda makalelerinizi daha geniş tutarsanız sevinirim iyi çalışmalar SEO hocası

 • Yasemin Erva Koçsoy
  Yasemin Erva Koçsoy 13 Haziran 2011, 15:41

  evet tabiki hocam feed calıstırmalı ve kullanmalıyız alt sayfalar guven ve kalite geliyor

 • Muhammed Ali Duran Burak
  Muhammed Ali Duran Burak 22 Mayıs 2011, 12:41

  Ellerinize sağlık güzel bir bilgilendirme olmuş, feedburner ile ilgilenen arkadaşlar için ek olarak Email Subscriptions bölümünde “comunication preferences” bölümünden Confirmation Email Body kutucuğundaki abonelerinize gönderilen otomatik mail i düzenleyebilir/türkçeleştirebilirsiniz. Confirmation Email Subject kutucuğu ile gönderilen mailin başlığını değiştirebilirsiniz. Fakat bazen gönderilen aktivasyon mailleri nedense spam olarak gözüküyor, ya da ulaşmıyor. Bu konuda bir bilgisi olan var mı ?

 • ibrahim
  Ibrahim 22 Mayıs 2011, 12:18

  Bu güzel makale için teşekkür ederim, açıklayıcı bilgilerinize her zaman ihtiyacımız vardır. Tekrar teşekkürler.

 • Berfin Dilay Pehlivanlı
  Berfin Dilay Pehlivanlı 13 Mayıs 2011, 11:24

  Feed burner gerçekten sağlam e-posta havuzu görevi yapıyor. Ama ben kendi oluşturduğum maillist ile ekleyenler çıkabiliyorlar ama biraz zor oluyor 🙂

 • Kardelen Uğur
  Kardelen Uğur 11 Mayıs 2011, 13:05

  hocam verdiginiz yararli bilgilerden dolayi sizlere cok tesekkür ederiz

 • Sarper Baykuş
  Sarper Baykuş 10 Mayıs 2011, 16:47

  Yazı için teşekkürler Kaan bey, ancak SEO olarak etkisini merak ediyorum ben. Sitenin kendi alt yapısındaki rss yi mi kullanmak daha faydalı, yoksa böyle harici bir siteden rss dağıtmak mı?

 • Murat
  Murat 10 Mayıs 2011, 00:15

  Hocam size nekadar teşekkür etsem azdır sayenizde iyice geliştirdik kendimizi çalışmalarınızın devamını diliyorum harikasınız..

 • Ümran İşgören
  ümran Işgören 9 Mayıs 2011, 21:17

  Hocam SEO açısından öneminden bahsedebilirmisiniz google burdaki takipçi sayısını kriter alarak siteye değer veriyormu
  Yorumu dikkate alıp şimdiden cevap verdiginiz için teşekkürler.

 • Ömer Buğra Kişial
  ömer Buğra Kişial 9 Mayıs 2011, 15:07

  feedburner cok faydali kullanmak super birsey bence her site kullanmali sogulun hocam geri donusumlu bir sey

 • Ebrar Çalım
  Ebrar çalım 9 Mayıs 2011, 12:44

  Teşekkürler hocam. Kullandığım bir hizmet fakat bilmediğim şeyler de varmış:)

Feed Burner Nedir? Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır? için Cevap Yaz