Ziyaretçilerin video sitemap kullanan siteler ile etkileşimi oldukça yüksektir. Örneğin sıralamada 2. Sırada olsanız bile eğer ki birinci sıradaki kişi video sitemap kullanmıyorsa ziyaretçilerin sizin sitenizi tercih etmesi kaçınılmazdır.

Video sitemap oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise video uzantılarıdır. Google bünyesine video uzantıları olarak .mpg, mpeg, .mp4, .m4v, .mov, .wmv, .avi, .asf, .ra, .ram, .flv kabul edilmektedir.

Eğer ki WordPress altyapısı kullanmıyorsanız, video sitemap oluşturmak için online servis olan canadaSEOzone.com/web-services/xml-video-sitemap-generator/ servisini kullanarak kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sitemap haritalarını Google bünyesine göndermek için web yöneticisi araçları yerine normal site haritanızı gönderir gibi aynı şekilde gönderin. Video sitemap yerine kullanabileceğiniz Google servislerinden diğeri de Rich Snippets özelliğidir. Kullanımı ve kurulumu konusunda Google Search Console'da bulunan talimatları uygulayabilirsiniz.