SEO Fiyat Hesaplama

En Etkili Backlink Sistemi

Backlinkler bilindiği üzere SEO'daki en önemli kriterdir. Backlinklerin Google'da üst sıraları elde etme, pagerank artışı ve hit artışı gibi çeşitli etkileri bulunmaktadır. Ancak bu gibi etkilerin en fazlaya çıkarılması için en fazla faydayı sağlayacak backlinklerin seçilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, SEO'ya etkilerine göre, backlink seçimi yapmak gerekmektedir.

SEO'ya Olumlu Etkilerine Göre Backlinkler (en fazladan en aza)

1. Anahtar kelimemizde, bizden daha üst sırada yer alan siteden link almak
Bizden üst sırada yer alan rakip sitelerimizden link almak, daha çok karşılıklı veya ücretli olabilmektedir. Çoğu zaman bu tür link alımları da site sahibinin insiyatifi dolayısıyla oldukça zordur. Bu sebeple, rakip sitelerin içeriklerine yorum yaparak link almak mümkün olabilmektedir. Bu da anasayfadan olamayacağı için etkisi de kısıtlı olmaktadır.

2. Anahtar kelimemizde, bizden daha alt sırada yer alan sitelerden link almak
Bizden daha alt sıralarda yer alan rakiplerimizle link değişimi yapmak birinci maddeye göre çok daha kolaydır. Ancak bizim o siteye sağlayacağımız fayda onun bize sağlayacağı faydadan daha az olmalıdır. Bunun için de, o sitedeki index sayısı ve pagerank değerleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Aksi halde rakibimizi kendi sıramızın üstüne çıkmasına sebep olabiliriz.

3. Rakip sitelere link vermiş sitelerden link almak
Bu seçenek oldukça kolay ve etkili bir tekniktir. Anahtar kelimemizde bizden üst sıralarda yer alan sitelerin, Google backlink vey daha çok Yahoo backlink kayıtlarına bakarak bu sitelerden kendi sitemize de backlink elde etmeye çalışmalıyız. Bu backlinkler genellikle dofollow yorum çalışması olduğu için aynı zamanda pagerank değerine de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda da ücretsiz bir SEO çalışması olacaktır. Bu sistem diğer tüm seçeneklere göre daha ekonomik, daha kolay ve daha verimlidir.

4. Rakip sitelerin link verdiği sitelere link vermek
Google, bir siteye gelen linklerin içerik olarak ve kalite olarak benzer sınıflandırılmasını sağlar. Dolayısıyla, rakiplerimizin link verdiği sitelere link vermek bizi rakip sitelerimizle aynı sınıfta ve aynı kalitede görünmemizi sağlayacaktır. Bu da doğrudan bizim elimizde olan bir kriterdir. Örneğin, web sertifikalarına (w3c, ssl), Alexa, Google gibi arama motorlarına link vermek sitemize katkı sağlar.

SEO Hocası
SEO Hocası
6 Temmuz 2010

En Etkili Backlink Sistemi için Yorumlar

 • Umut
  Umut 15 Ağustos 2017, 14:30

  Hocam çok faydalı bi yazı daha olmuş site kurmaya başladığımdan beri sayfanızı düzenli takip ediyorum.

 • 2017 Yılında Nasıl Olmalıdır
  2017 Yılında Nasıl Olmalıdır 23 Kasım 2016, 13:25

  Yazımız oldukça eskiye dayanıyor ve üzerinden kaç güncelleme geçirdi google lütfen yazınızı 2017 yılını baz alarak guncellemınızı bız bıreysel kullanıcılarnızı bılgılendırmenızı rıca ederız. sistem nasıl işlemelidir ? yeni bir domain seçimi, belirli bir süre beklemek , sosyal medya araçlarınıa kayıt, sitenin içerisini doldurmak ve güncel tuutmak yazılar girmek SEO ya uygun nasıl olacaksa sayfa ıcı, sonrasında paravan bloglar açmak, paravan domaınler alıp içine site yapıp ucuz yollu sonrasında oralarında ıcerısıne bılgı gırmek daha sonrasında ana sıteye ayda bır kez lınk cıkmak ? fırm rehbelerınden lınk almak ? seo dızınlerınden lınk almak ? Forumlardan lınk almak ve nasıl alınacagı onemlıdır, bu konularda bılgı talep edıyoruz kapsamlı. Seo alanında tekrar ılk sıraya cıktıgınız ıcınde tesekkur ederız. sızı ızlemeye okumaya devam etmek ıcın daha cok guncel bılgı sahıbı yapın bızı

 • murat kurt
  Murat Kurt 16 Şubat 2015, 13:14

  1. ve 2. maddeler oldukça çelişkili. 1.maddede rakip siteden link alırsak yararlı diyorsunuz, 2.maddede bizden düşük siteden link alınca o sitenin sıralamasını arttırmış oluyorsunuz diyorsunuz. Bu da, ben kaliteli rakibim olan siteye link verirsem artışa geçeceğim anlamına mı geliyor? 1. ve 2. maddelerden çıkan sonuç bu oluyor.

  Anlamadığım, ben A sitesiyim, B sitesine link veriyorum. Kendi kalitem nasıl oluyor da düşüyor veya artıyor? Buradaki ince çizgiyi söylerseniz milletten backlink almak yerine sitemden backlink veririm daha iyi.

 • emin matur
  Emin Matur 21 Aralık 2014, 20:08

  Nasil veregiz link.yani link degisimi nasil yapilmaktadir.bize bu konuda bilgi vermeniz mumkunmudur?

 • Taner Ağca
  Taner Ağca 14 Temmuz 2014, 22:36

  Tamamen katılıyorum uzun uğraşlar sonucunda sadece yorum backlink alarak web sitemi üst sıralara çıkarttım.

 • Ramazan Tarık Yalman
  Ramazan Tarık Yalman 14 Temmuz 2014, 22:34

  Güzel bir açıklama teşekkür ederim. Uzun uğraşlar isteyen araştırmalar bunlar fakat sonuçları gördükçe insan mutlu oluyor.

 • metin maden
  Metin Maden 14 Temmuz 2014, 12:04

  Bence yapılmaması gerekenleri de konuşmak lazım mesela r10.net sitesinde Sosyal Link Borsası’ndan NE OLURSA OLSUN SEO paketi almayın. Yok 1 kat trilyon imleme, 500.000 blog yorum anasını satayım iksir yapıyor sanki. Hangi akla bu faydalı olur? Sadece paranızdan değil ekmek kazancınız olan sitenizden de olursunuz. Maniaccoder nickli arkadaş (Rahmi) bu konuda çok iyi, sağolsun adsense gelirli sitemden oldum onun yüzünden.

  Kısacası en iyi SEO kişinin kendi sitesine yaptığı SEO’DUR!!

 • metin maden
  Metin Maden 14 Temmuz 2014, 12:03

  Bende aynen katılıyorum paravan bloglar backlinte en etkilileridir diğerlerine oranla. Diğer baklinklerde sadece siteler ping atmak sitenin ön plana cıkmasında paravan blog sitelerine göre daha alt sıralarda kalmaktadır.

 • Güniz Karaismail
  Güniz Karaismail 16 Mayıs 2014, 22:27

  hedef kitlesi sınırlı olan bir bloga ya da siteye sahip olan arkadaşlar için en etkili backlink inşaası sistemi paravan bloglardır bence. Ayrıca yazınız güzel olmuş teşekkürler…

 • Paker Büyüköztürk
  Paker Büyüköztürk 15 Mayıs 2013, 14:04

  Elinize sağlık hocam, süper faydalı bilgiler, baclink konusunu çok iyi özetlemişsiniz…

 • Belin Özsoydan
  Belin özsoydan 15 Kasım 2012, 12:28

  Ellerinize emeğinize sağlık hocam sürekli takip ettiğim bir blog, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Zeynep Tuba Oğuzhan
  Zeynep Tuba Oğuzhan 23 Mayıs 2012, 11:21

  hocam çok çeşitli backlink çeşitleri var.fakat bazı yapılan çalışmalar tam anlamıyla fayda sağlamıyor.sizce bu işi en iyi bilen biri olarak en etkili ve kalıcı backlink çalışması nasıl yapılmalıdır..daha detaylı bilgi verirseniz.hemde okurlarınız aydınlanmış olur..şimdiden teşekkürler..değerli yorumlarınız için sonsuz,teşekkürler..

 • Şüheda Aykan
  şüheda Aykan 24 Ocak 2012, 03:41

  çok teşekkürler, bilgilerinizi kamuya açık kılmanız çok önemli bir olgudur. Sizi selamlıyorum…

 • Büşra Hilal Tenim
  Büşra Hilal Tenim 8 Ağustos 2011, 18:27

  bir sorum olacak backlinkleri aldık diyelim nasıl çabuk indexletebiliriz?

 • Serkan
  Serkan 3 Nisan 2011, 22:13

  rastgele bloglara yorum atan programlar var.Böylelikle 100 lerce siteye yorum bırakıp backlink alabiliyoruz.Sorum şu , bu programların bize yararı mı daha çok olur zararı mı ?

 • Gencay Mutman
  Gencay Mutman 2 Nisan 2011, 14:16

  Ders çalışır gibi okuyorum sitenizdeki bilgileri. Karşılıksız paylaşmak bu olsaa gerek. çok teşekkürler. Emeğinize Sağlık

 • Aybar Çapa
  Aybar çapa 27 Şubat 2011, 16:01

  Hocam Peki Paşam Bu Paylaşımda Backlinkten Bahsetmişsiniz Bu Teknikler Kaç Yıllık siteler İçin Önerilir ?

  • Can Doğan
   Can Doğan 27 Şubat 2011, 18:11

   @seslisohbet, 4 – 5 aydan sonra backlink çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.Ancak yavaş yavaş backlink inşaası yeni siteler için daha mantıklı olacaktır.Yeni sitelerde benim tavsiyem önce alt sayfalarınızı kuvetlendirin ve anasayfanıza çok aşırı link alımı yapmayınız.Ve link inşaanızı zamana yayarak arttırınız. Umarım açıklayıcı bir cevap olmuştur.

 • Katya Çakan
  Katya çakan 10 Şubat 2011, 01:05

  faydalı bir yazi olmuş hocam,backlink almak istiyorum PR2 ve üstü bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 • Özer Seçkin Hacıoğlu
  özer Seçkin Hacıoğlu 26 Ocak 2011, 16:11

  Hocam öncelikle paylaştıgınız konular için teşekkür ederim.Sitenizi yaklaşık 3 saat dir inceliyorum çok güzel ve yararlı konular paylaşmışsınız.Başarılarınızn ve paylaşımlarınızın devamını dileriz.

 • Doğcan Örge
  Doğcan örge 14 Ocak 2011, 21:11

  2. Anahtar kelimemizde, bizden daha alt sırada yer alan sitelerden link almak
  Bizden daha alt sıralarda yer alan rakiplerimizle link değişimi yapmak birinci maddeye göre çok daha kolaydır. Ancak bizim o siteye sağlayacağımız fayda onun bize sağlayacağı faydadan daha az olmalıdır. Bunun için de, o sitedeki index sayısı ve pagerank değerleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Aksi halde rakibimizi kendi sıramızın üstüne çıkmasına sebep olabiliriz.
  Bu kısım bence daha önemli hatta en öenmlisi

 • Almina Kasemllar
  Almina Kasemllar 5 Ocak 2011, 18:25

  Konularınız Anlatım İçeriğiniz Türkçeyi Çok Güzel Kullanıp Yazılarınızın Akılda Kalabilmesi Çok Güzel Sizi Tebrik Ediyorum. Emeklerinizin Boşa Gitmemesi Dileklerimle…

 • Cem Ozan İrsoy
  Cem Ozan Irsoy 5 Ocak 2011, 16:52

  sitenizin adresini arkadaşım wphocasi.com arkadaşım dan aldım gerçekten dediğikadar güzel ve yararlı bilgiler var teşekkürle

 • cihan
  Cihan 30 Aralık 2010, 15:22

  cömertçe bilgilerinizi paylaşmanız takdir edilmesi gereken bir şey, saygılar..

 • Neşat Yıldızdöken
  Neşat Yıldızdöken 10 Aralık 2010, 14:46

  hocam backlink diye söz ediyorsunuz anahtar kelimede ilerleme güzel bir sey sonra backlink yogunlugundan egerki siteye direk giriş olmadıgı zaman site 10 senelikte olsa direk filitreye gömüyor . 🙂 en iyi beleş sitelere kasmaktan ziyade. ücretli olarak link almak sayet buna gücümüz yetmezse tr.wp , weply,blogcu,bloger, sitelerinden tek tek tanıtım yazısınla ilerletmek en dogal kaliteli en sevilen en güvenli yol nedersiniz sayett devamlı bu siteler olmuyacak daha cok ıp farklı site olursa 10 numara.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 10 Aralık 2010, 14:49

   @sesli dünya, bu söylediklerinde oldukça etkili bir taktik, ben hepsini birden uygulamayı tercih ediyorum.

 • Hasan Fahri Özkök
  Hasan Fahri özkök 19 Kasım 2010, 03:18

  Sitenizi 2 saat boyunca inceledim, gerçekten de çok yararlı be hiç bir yerde olmayan bilgiler vermişiniz. Emeğinize sağlık.

 • Pınar Gül Gürses
  Pınar Gül Gürses 18 Kasım 2010, 16:17

  hocam bilgileriniz cok engin sizden allah razı olsun. siz bu işlerde 1 numarasınız saygılar cok tesekkurler

 • Köker Özpolat
  Köker özpolat 17 Kasım 2010, 17:43

  Merhabalar Hocam, bize ulaştırdığınız bilgilendirmeler sayesinde bir çok konu öğreniyoruz.Dahası aslında bir çoğumuz backlink’in etkisini bilmemize rağmen bu güçü derli toplu kullanmayı bilmiyorduk.Yazılarınız sayesinde bu konu hakkında bilgi sahibi olduk ve yapıcağımız işide derli toplu yapmaya başladık.

  Biraz çoğul konuştum bunun sebebide benim gibi düşünen insanların olduğuna inanmam.Başarılarınızın devamını diliyorum

 • Gülselin Tercan
  Gülselin Tercan 17 Kasım 2010, 17:06

  Hocam Güzel acıklama tesekur ederim peki alt sayfa calısması nasıl olur ? ben dusunuyorumki artık google cok titiz alt sayfada ilerlemeye calıssak . hiç olmassa yannıs bir durumda al sayfamızı kaybederız gercek domaını deıl 🙂

 • Nazım Bircan Bozyer
  Nazım Bircan Bozyer 2 Kasım 2010, 22:05

  güzel açıklamalr yapılmış fakat yelde arkadasımızn dediği gibi Google ve alexa ya link vermeyi bende pek analamadım

 • Yusuf
  Yusuf 7 Ekim 2010, 18:50

  Başarılı bir makale olmuş. Backlink sistemi tartışılmaz bir şekilde SEO’nun en önemli kriterlerinden birisi belki de en önemlisidir. Rakip siteleri iyi analiz etmeli ve onların backlink yapılarını birebir başarıyla uygulamalıyız.

 • Lütfiye Sena Oğuzhan
  Lütfiye Sena Oğuzhan 19 Eylül 2010, 01:46

  « a href=’/git.php?url=http://link’ rel=’external nofollow’ class=’url»link«/a»

  Kaynak kodlarından görebilirsin.

 • Mimoza Hirik
  Mimoza Hirik 8 Eylül 2010, 15:58

  Sizin sitenin altında
  Google Site Map | SEO | SEO | Google

  Creative Commons , Alexa ,
  w3 XHTML ve CSS Linkleri var bu linkler sitenin SEO suna etkisi varmı?
  Varsa nasıl etki ediyor?
  Bizde bu linkleri koyalımmı?
  Faydası olurmu ?

  Birde Bu sitelerde yapılan yorumların yada oluşan linklerin dofollow yada NoFollow olduğunu nereden nasıl anlayacağız?

 • Mustafa Kerem Begiç
  Mustafa Kerem Begiç 8 Eylül 2010, 15:21

  Peki kalıcı bir şekilde üst sıralara çıkmak için ne yapmak gerekiyor?
  Mesal benim rakip sitelerimin back link ve para ile hit aldıklarını biliyorum içerikleri benim siteden kopya resim ve içeriklerle dolu ama yaptıkları hileler paralı backlink ve hit paketleri ile en baş sıradalar.
  Bu durumda onlarla mücadele etmek için ne yapmalı ?

 • İlke Mortepe
  Ilke Mortepe 25 Ağustos 2010, 10:37

  eywallah güzel bilgiler işimize yarıcak teşekürler verdiğin biligler için admin..

 • Bengisu Coşan
  Bengisu Coşan 14 Ağustos 2010, 18:28

  Backlink konusunda şu ana kadar okuduğum en kısa en öz ve en verimli bilgi.Teşekkür ederim Üstad.

 • Ezel Yamanoğlu
  Ezel Yamanoğlu 4 Ağustos 2010, 20:52

  sitenizin adresini arkadaşım wphocasi.com arkadaşım dan aldım gerçekten dediğikadar güzel ve yararlı bilgiler var teşekkürler

 • Mert Alican Teker
  Mert Alican Teker 1 Ağustos 2010, 15:08

  mrbalar hocam peki sitemizde yorum kısmında yorumlarla gelen site linklerinin yararımı zararımı var yada neye dikkat etmeliyiz.

 • Murat Kaan Bülent
  Murat Kaan Bülent 23 Temmuz 2010, 23:36

  ciddi anlamda güzel makaleler yer alıyor ilk zamanlar pek başarılı olabileceğinizi düşünmüyordum ancak beni şaşırtmanız çok çok güzel white hat SEO adına sizin gibi bilgili insanları görmek gerçekten hoş başarılar

 • Chakan Nalçacı
  Chakan Nalçacı 16 Temmuz 2010, 01:38

  sor.SEOhocasi.com u da takip ediyorum çok başarılı çalışmalar,helal olsun..

 • Müge Muslu
  Müge Muslu 12 Temmuz 2010, 14:58

  Evet hocam gayet başarılı bir yorumlama ile 12 den vurdugunuza eminim 4 aylık bir sitede gayet başarılı bir şekilde ilerledim bu teknikler sayesinde ve bir çok kelimede bir çok kişiyi geride bıraktım =) emin olun bu yazı işinize cok yarıcaktır.

 • Vedia Altinkaya
  Vedia Altinkaya 7 Temmuz 2010, 10:38

  Yazını okuyarak senden yorum sistemi ile bir link almaya çalışacağım bakalım ne olacak 🙂 Dürüstlük başa bela.
  Bazen rakip stedeki bir hatayı söyleyerek de site shibinin güvenini kazanıp link alabilirsiniz. Denenmiştir.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 7 Temmuz 2010, 10:50

   @SEO, güzel bir yorumdu 🙂

 • engin
  Engin 6 Temmuz 2010, 23:47

  çok güzel olmuş. emeğinize sağlık kaan hocam sayende SEO hakkında çok şey öğrendik

En Etkili Backlink Sistemi için Cevap Yaz