En Etkili Backlink Sistemi

Backlinkler bilindiği üzere SEO‘daki en önemli kriterdir. Backlinklerin Google’da üst sıraları elde etme, pagerank artışı ve hit artışı gibi çeşitli etkileri bulunmaktadır. Ancak bu gibi etkilerin en fazlaya çıkarılması için en fazla faydayı sağlayacak backlinklerin seçilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, SEO’ya etkilerine göre, backlink seçimi yapmak gerekmektedir.

SEO’ya Olumlu Etkilerine Göre Backlinkler (en fazladan en aza)

1. Anahtar kelimemizde, bizden daha üst sırada yer alan siteden link almak
Bizden üst sırada yer alan rakip sitelerimizden link almak, daha çok karşılıklı veya ücretli olabilmektedir. Çoğu zaman bu tür link alımları da site sahibinin insiyatifi dolayısıyla oldukça zordur. Bu sebeple, rakip sitelerin içeriklerine yorum yaparak link almak mümkün olabilmektedir. Bu da anasayfadan olamayacağı için etkisi de kısıtlı olmaktadır.

2. Anahtar kelimemizde, bizden daha alt sırada yer alan sitelerden link almak
Bizden daha alt sıralarda yer alan rakiplerimizle link değişimi yapmak birinci maddeye göre çok daha kolaydır. Ancak bizim o siteye sağlayacağımız fayda onun bize sağlayacağı faydadan daha az olmalıdır. Bunun için de, o sitedeki index sayısı ve pagerank değerleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Aksi halde rakibimizi kendi sıramızın üstüne çıkmasına sebep olabiliriz.

3. Rakip sitelere link vermiş sitelerden link almak
Bu seçenek oldukça kolay ve etkili bir tekniktir. Anahtar kelimemizde bizden üst sıralarda yer alan sitelerin, Google backlink vey daha çok Yahoo backlink kayıtlarına bakarak bu sitelerden kendi sitemize de backlink elde etmeye çalışmalıyız. Bu backlinkler genellikle dofollow yorum çalışması olduğu için aynı zamanda pagerank değerine de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda da ücretsiz bir SEO çalışması olacaktır. Bu sistem diğer tüm seçeneklere göre daha ekonomik, daha kolay ve daha verimlidir.

4. Rakip sitelerin link verdiği sitelere link vermek
Google, bir siteye gelen linklerin içerik olarak ve kalite olarak benzer sınıflandırılmasını sağlar. Dolayısıyla, rakiplerimizin link verdiği sitelere link vermek bizi rakip sitelerimizle aynı sınıfta ve aynı kalitede görünmemizi sağlayacaktır. Bu da doğrudan bizim elimizde olan bir kriterdir. Örneğin, web sertifikalarına (w3c, ssl), Alexa, Google gibi arama motorlarına link vermek sitemize katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan SEO İçin İçeriksel Link Building başlıklı makalemizde iç bağlantılar, içerik linki ve link building hakkında bilgiler verilmektedir.

En Etkili Backlink Sistemi için yorum yapabilirsiniz. (45)

 • Umut

  Hocam çok faydalı bi yazı daha olmuş site kurmaya başladığımdan beri sayfanızı düzenli takip ediyorum.

 • 2017 Yılında Nasıl Olmalıdır

  Yazımız oldukça eskiye dayanıyor ve üzerinden kaç güncelleme geçirdi google lütfen yazınızı 2017 yılını baz alarak guncellemınızı bız bıreysel kullanıcılarnızı bılgılendırmenızı rıca ederız. sistem nasıl işlemelidir ? yeni bir domain seçimi, belirli bir süre beklemek , sosyal medya araçlarınıa kayıt, sitenin içerisini doldurmak ve güncel tuutmak yazılar girmek SEO ya uygun nasıl olacaksa sayfa ıcı, sonrasında paravan bloglar açmak, paravan domaınler alıp içine site yapıp ucuz yollu sonrasında oralarında ıcerısıne bılgı gırmek daha sonrasında ana sıteye ayda bır kez lınk cıkmak ? fırm rehbelerınden lınk almak ? seo dızınlerınden lınk almak ? Forumlardan lınk almak ve nasıl alınacagı onemlıdır, bu konularda bılgı talep edıyoruz kapsamlı. Seo alanında tekrar ılk sıraya cıktıgınız ıcınde tesekkur ederız. sızı ızlemeye okumaya devam etmek ıcın daha cok guncel bılgı sahıbı yapın bızı

 • murat kurt

  1. ve 2. maddeler oldukça çelişkili. 1.maddede rakip siteden link alırsak yararlı diyorsunuz, 2.maddede bizden düşük siteden link alınca o sitenin sıralamasını arttırmış oluyorsunuz diyorsunuz. Bu da, ben kaliteli rakibim olan siteye link verirsem artışa geçeceğim anlamına mı geliyor? 1. ve 2. maddelerden çıkan sonuç bu oluyor.

  Anlamadığım, ben A sitesiyim, B sitesine link veriyorum. Kendi kalitem nasıl oluyor da düşüyor veya artıyor? Buradaki ince çizgiyi söylerseniz milletten backlink almak yerine sitemden backlink veririm daha iyi.

 • emin matur

  Nasil veregiz link.yani link degisimi nasil yapilmaktadir.bize bu konuda bilgi vermeniz mumkunmudur?

 • Taner Ağca

  Tamamen katılıyorum uzun uğraşlar sonucunda sadece yorum backlink alarak web sitemi üst sıralara çıkarttım.

 • Ramazan Tarık Yalman

  Güzel bir açıklama teşekkür ederim. Uzun uğraşlar isteyen araştırmalar bunlar fakat sonuçları gördükçe insan mutlu oluyor.

 • metin maden

  Bence yapılmaması gerekenleri de konuşmak lazım mesela r10.net sitesinde Sosyal Link Borsası’ndan NE OLURSA OLSUN SEO paketi almayın. Yok 1 kat trilyon imleme, 500.000 blog yorum anasını satayım iksir yapıyor sanki. Hangi akla bu faydalı olur? Sadece paranızdan değil ekmek kazancınız olan sitenizden de olursunuz. Maniaccoder nickli arkadaş (Rahmi) bu konuda çok iyi, sağolsun adsense gelirli sitemden oldum onun yüzünden.

  Kısacası en iyi SEO kişinin kendi sitesine yaptığı SEO’DUR!!

 • metin maden

  Bende aynen katılıyorum paravan bloglar backlinte en etkilileridir diğerlerine oranla. Diğer baklinklerde sadece siteler ping atmak sitenin ön plana cıkmasında paravan blog sitelerine göre daha alt sıralarda kalmaktadır.

 • Güniz Karaismail

  hedef kitlesi sınırlı olan bir bloga ya da siteye sahip olan arkadaşlar için en etkili backlink inşaası sistemi paravan bloglardır bence. Ayrıca yazınız güzel olmuş teşekkürler…

 • Paker Büyüköztürk

  Elinize sağlık hocam, süper faydalı bilgiler, baclink konusunu çok iyi özetlemişsiniz…

 • Belin Özsoydan

  Ellerinize emeğinize sağlık hocam sürekli takip ettiğim bir blog, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Zeynep Tuba Oğuzhan

  hocam çok çeşitli backlink çeşitleri var.fakat bazı yapılan çalışmalar tam anlamıyla fayda sağlamıyor.sizce bu işi en iyi bilen biri olarak en etkili ve kalıcı backlink çalışması nasıl yapılmalıdır..daha detaylı bilgi verirseniz.hemde okurlarınız aydınlanmış olur..şimdiden teşekkürler..değerli yorumlarınız için sonsuz,teşekkürler..

 • Şüheda Aykan

  çok teşekkürler, bilgilerinizi kamuya açık kılmanız çok önemli bir olgudur. Sizi selamlıyorum…

 • Büşra Hilal Tenim

  bir sorum olacak backlinkleri aldık diyelim nasıl çabuk indexletebiliriz?

 • Serkan

  rastgele bloglara yorum atan programlar var.Böylelikle 100 lerce siteye yorum bırakıp backlink alabiliyoruz.Sorum şu , bu programların bize yararı mı daha çok olur zararı mı ?

 • Gencay Mutman

  Ders çalışır gibi okuyorum sitenizdeki bilgileri. Karşılıksız paylaşmak bu olsaa gerek. çok teşekkürler. Emeğinize Sağlık

 • Aybar Çapa

  Hocam Peki Paşam Bu Paylaşımda Backlinkten Bahsetmişsiniz Bu Teknikler Kaç Yıllık siteler İçin Önerilir ?

  • Can Doğan

   @seslisohbet, 4 – 5 aydan sonra backlink çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.Ancak yavaş yavaş backlink inşaası yeni siteler için daha mantıklı olacaktır.Yeni sitelerde benim tavsiyem önce alt sayfalarınızı kuvetlendirin ve anasayfanıza çok aşırı link alımı yapmayınız.Ve link inşaanızı zamana yayarak arttırınız. Umarım açıklayıcı bir cevap olmuştur.

 • Katya Çakan

  faydalı bir yazi olmuş hocam,backlink almak istiyorum PR2 ve üstü bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 • Özer Seçkin Hacıoğlu

  Hocam öncelikle paylaştıgınız konular için teşekkür ederim.Sitenizi yaklaşık 3 saat dir inceliyorum çok güzel ve yararlı konular paylaşmışsınız.Başarılarınızn ve paylaşımlarınızın devamını dileriz.

 • Doğcan Örge

  2. Anahtar kelimemizde, bizden daha alt sırada yer alan sitelerden link almak
  Bizden daha alt sıralarda yer alan rakiplerimizle link değişimi yapmak birinci maddeye göre çok daha kolaydır. Ancak bizim o siteye sağlayacağımız fayda onun bize sağlayacağı faydadan daha az olmalıdır. Bunun için de, o sitedeki index sayısı ve pagerank değerleri gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Aksi halde rakibimizi kendi sıramızın üstüne çıkmasına sebep olabiliriz.
  Bu kısım bence daha önemli hatta en öenmlisi

 • Almina Kasemllar

  Konularınız Anlatım İçeriğiniz Türkçeyi Çok Güzel Kullanıp Yazılarınızın Akılda Kalabilmesi Çok Güzel Sizi Tebrik Ediyorum. Emeklerinizin Boşa Gitmemesi Dileklerimle…

 • Cem Ozan İrsoy

  sitenizin adresini arkadaşım wphocasi.com arkadaşım dan aldım gerçekten dediğikadar güzel ve yararlı bilgiler var teşekkürle

 • cihan

  cömertçe bilgilerinizi paylaşmanız takdir edilmesi gereken bir şey, saygılar..

 • Neşat Yıldızdöken

  hocam backlink diye söz ediyorsunuz anahtar kelimede ilerleme güzel bir sey sonra backlink yogunlugundan egerki siteye direk giriş olmadıgı zaman site 10 senelikte olsa direk filitreye gömüyor . 🙂 en iyi beleş sitelere kasmaktan ziyade. ücretli olarak link almak sayet buna gücümüz yetmezse tr.wp , weply,blogcu,bloger, sitelerinden tek tek tanıtım yazısınla ilerletmek en dogal kaliteli en sevilen en güvenli yol nedersiniz sayett devamlı bu siteler olmuyacak daha cok ıp farklı site olursa 10 numara.

  • Kaan Gülten

   @sesli dünya, bu söylediklerinde oldukça etkili bir taktik, ben hepsini birden uygulamayı tercih ediyorum.

 • Hasan Fahri Özkök

  Sitenizi 2 saat boyunca inceledim, gerçekten de çok yararlı be hiç bir yerde olmayan bilgiler vermişiniz. Emeğinize sağlık.

 • Pınar Gül Gürses

  hocam bilgileriniz cok engin sizden allah razı olsun. siz bu işlerde 1 numarasınız saygılar cok tesekkurler

 • Köker Özpolat

  Merhabalar Hocam, bize ulaştırdığınız bilgilendirmeler sayesinde bir çok konu öğreniyoruz.Dahası aslında bir çoğumuz backlink’in etkisini bilmemize rağmen bu güçü derli toplu kullanmayı bilmiyorduk.Yazılarınız sayesinde bu konu hakkında bilgi sahibi olduk ve yapıcağımız işide derli toplu yapmaya başladık.

  Biraz çoğul konuştum bunun sebebide benim gibi düşünen insanların olduğuna inanmam.Başarılarınızın devamını diliyorum

 • Gülselin Tercan

  Hocam Güzel acıklama tesekur ederim peki alt sayfa calısması nasıl olur ? ben dusunuyorumki artık google cok titiz alt sayfada ilerlemeye calıssak . hiç olmassa yannıs bir durumda al sayfamızı kaybederız gercek domaını deıl 🙂

 • Nazım Bircan Bozyer

  güzel açıklamalr yapılmış fakat yelde arkadasımızn dediği gibi Google ve alexa ya link vermeyi bende pek analamadım

 • Yusuf

  Başarılı bir makale olmuş. Backlink sistemi tartışılmaz bir şekilde SEO’nun en önemli kriterlerinden birisi belki de en önemlisidir. Rakip siteleri iyi analiz etmeli ve onların backlink yapılarını birebir başarıyla uygulamalıyız.

 • Lütfiye Sena Oğuzhan

  « a href=’/git.php?url=http://link’ rel=’external nofollow’ class=’url»link«/a»

  Kaynak kodlarından görebilirsin.

 • Mimoza Hirik

  Sizin sitenin altında
  Google Site Map | SEO | SEO | Google

  Creative Commons , Alexa ,
  w3 XHTML ve CSS Linkleri var bu linkler sitenin SEO suna etkisi varmı?
  Varsa nasıl etki ediyor?
  Bizde bu linkleri koyalımmı?
  Faydası olurmu ?

  Birde Bu sitelerde yapılan yorumların yada oluşan linklerin dofollow yada NoFollow olduğunu nereden nasıl anlayacağız?

 • Mustafa Kerem Begiç

  Peki kalıcı bir şekilde üst sıralara çıkmak için ne yapmak gerekiyor?
  Mesal benim rakip sitelerimin back link ve para ile hit aldıklarını biliyorum içerikleri benim siteden kopya resim ve içeriklerle dolu ama yaptıkları hileler paralı backlink ve hit paketleri ile en baş sıradalar.
  Bu durumda onlarla mücadele etmek için ne yapmalı ?

 • İlke Mortepe

  eywallah güzel bilgiler işimize yarıcak teşekürler verdiğin biligler için admin..

 • Bengisu Coşan

  Backlink konusunda şu ana kadar okuduğum en kısa en öz ve en verimli bilgi.Teşekkür ederim Üstad.

 • Ezel Yamanoğlu

  sitenizin adresini arkadaşım wphocasi.com arkadaşım dan aldım gerçekten dediğikadar güzel ve yararlı bilgiler var teşekkürler

 • Mert Alican Teker

  mrbalar hocam peki sitemizde yorum kısmında yorumlarla gelen site linklerinin yararımı zararımı var yada neye dikkat etmeliyiz.

 • Murat Kaan Bülent

  ciddi anlamda güzel makaleler yer alıyor ilk zamanlar pek başarılı olabileceğinizi düşünmüyordum ancak beni şaşırtmanız çok çok güzel white hat SEO adına sizin gibi bilgili insanları görmek gerçekten hoş başarılar

 • Chakan Nalçacı

  sor.SEOhocasi.com u da takip ediyorum çok başarılı çalışmalar,helal olsun..

 • Müge Muslu

  Evet hocam gayet başarılı bir yorumlama ile 12 den vurdugunuza eminim 4 aylık bir sitede gayet başarılı bir şekilde ilerledim bu teknikler sayesinde ve bir çok kelimede bir çok kişiyi geride bıraktım =) emin olun bu yazı işinize cok yarıcaktır.

 • Vedia Altinkaya

  Yazını okuyarak senden yorum sistemi ile bir link almaya çalışacağım bakalım ne olacak 🙂 Dürüstlük başa bela.
  Bazen rakip stedeki bir hatayı söyleyerek de site shibinin güvenini kazanıp link alabilirsiniz. Denenmiştir.

  • Kaan Gülten

   @SEO, güzel bir yorumdu 🙂

 • engin

  çok güzel olmuş. emeğinize sağlık kaan hocam sayende SEO hakkında çok şey öğrendik


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE