CloudFlare ile Performans ve Güvenlik

CloudFlare gelişimi Matthew Prince ve Lee Holloway tarafından 2009 yılında başlatıldı. 2010 yılı içerisinde TechCrunch aracılığıyla tüm Dünya’nın ilgisini çeken CloudFlare temel olarak sitenizi DDoS, SQL Injection ve spam yorumlardan korumaktadır. Ayrıca ek olarak CDN hizmeti veriyor. (bkz: Content Delivery Network) Sahip olduğu özellikleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu özellikler sizi güvenlik saldırılarından koruyacak ve sitenize erişim sağlanamadığı anda sitenizin son haliyle yayında kalmasını sağlayacaktır. CloudFlare ile bir sitenin ortalama sayfa hızı %30 artar, harcadığı bant genişliği % 60 azalır ve sistem sayesinde sitenin güvenliği artmış olur. CloudFlare henüz betayken milyonlarca saldırıyı engellemiştir.

CloudFlare ile Performans ve Güvenlik

CloudFlare Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışabilmesi için kayıt işlemini tamamlamanız ve istenilen değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçirilecektir. Bu işlem sayfa yüklenme hızını düşürmeyecek aksine arttıracaktır. CloudFlare, CDN adı verilen bir sistem kullandığından site üzerinde bir gecikme yaşanmayacaktır. Kayıt sırasında yapılan işlemler bittikten sonra CloudFlare’in sağladığı güvenlik duvarı ile sitenize yapılan küçük ve orta çaplı saldırılardan korunabilirsiniz.

Sitenizin trafiği yüksek değilse standart CloudFlare üyeliği işinizi görecektir. Ücretsiz paket ile CDN hizmeti alabilir ve bandwidth’inizi düşürebilirsiniz. Özellikle bandwidth sıkıntısı yaşayan site sahiplerinin daha iyi bir sunucu paketine geçmeden önce denemesi gereken bir servistir. Ücretsiz paketin yeterli gelmediği durumlarda düşük bir ücret karşılığında diğer ücretli paketten yararlanabilirsiniz.

Nasıl Kayıt Olunur?

Ücretsiz kayıt işlemi sırasında her sayfada size resimler ve videolar eşlik ediyor. Sade arayüzü ve basit kullanımı sayesinde kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. CloudFlare öncelikle alan adınızın DNS kayıtlarını topluyor, daha sonra toplanan bu kayıtlar CloudFlare’e aktarılıyor. Aktarım yapmadan önce istediğiniz veya istemediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Son olarak alan adınızın NS kayıtlarını CloudFlare sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde kayıtlarınız güncellenecek ve CloudFlare sizin için çalışacaktır.

Bir önceki yazımız olan Google Analytics Site Hızı Raporu başlıklı makalemizde analytics hız raporu, analytics site hızı ve site hızı hakkında bilgiler verilmektedir.

CloudFlare ile Performans ve Güvenlik için yorum yapabilirsiniz. (24)

 • Mügenur Ginoviç

  Sitede yapılan küçük değişikler aradan baya zaman geçtikten sonra gözüküyor öyle olmasa iyi bir sistem 🙂

 • Hilal Ebru Küskü

  Bu uygulamayı kullanıyorum fakat cpanel giriş yaptığımda sürekli hatalar veriyor.İşlem yapamıyıyorum.Ayrıca ufak tefek tema değişiklikleri 2-3 gün sonra görünüyor.Bunun dışında trafik tasarrufu için tam bir biçilmiş kaftan.

 • Fatıma Kunter

  Sukru Demiray bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. ben bir kaç forum sitesinde de sizin yoruma benzer yorumlar gördüm. Daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yazsın

 • Utku Dökülmez

  Ben bunu 2 sitede uzun süredir kullanıyorum. Ancak bir şey dikkatimi çekti. Kullandığım sayaç sitesinin saydığı hit sayısı yarı yarıya düştü. Fakat reklam gösterimlerinde çok farkeden bir şey yok sanki. Kullanıyorum ama tereddüttlüyüm açıkçası.

 • Umut Mert Gönül

  arkadaşlar şuanda ddos ile karşı karşıyayım sitem 2 gündür kapalı ve acil yardım bekliyorum üstadlarımdan bu sistemi kullanırsam bana ne gibi zararı olur çünkü bu siteye çok buyuk emekler verdim ve populer kelimelerde çok güzel yerlerdeyim acil yardım lütfen

 • Mehmet Kasemllar

  Çok başarılı bir sistem gerçekten. Projelerimizde özellikle ddos saldırılarını büyük ölçüde engelliyor. Ayrıca performans açısından da gayet verimli bir sistem.

 • Hasan

  Bu sistemi sakın kullanmayın arkadaşlar. js ile reklamlı serp göstererek gelir elde ediyorlar. Ayrıca sürekli online modunda olmasına rağmen, siteyi offline göstererek üstte kendi reklam barını açıyor ve cloudflare reklamı yapıyor. Hızlandırmasına hızlandırıyor mu onu bile bilemedim. Büyük hit kaybı yaşadım. 20k sitem 3k oldu. Lanet olsun bu servise.

 • Çağrı Atahan Seytin

  sistem hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkürler ama deneyen varmı işe yararmı

 • Cihan Aksu

  Merhaba; Ben denedim ancak adsense gösterimi, analytics ekleme gibi sorunları var. Google servislerini galiba kafasına göre işletiyor. Bununla beraber kendi sayıcısı da farklı sayıyor. Dünya çapında bu servisi kullanan büyük siteler gördüm o sebeple güvenilir gibi geldi bana, yaklaşık 1 aydır kullanıyorum sitenin hızı Türkiye için azaldı ancak diğer ülkeler için hızlandı diyebiliriz.

 • Murat Kaan Bilgeç

  DNS adreslerini CloudFlare’ınkilere değiştirdikten sonraki 24 saat içinde sitede kesinti oluşuyor mu?

 • Esma Ece Kıldır

  Bu Cloud Flare HTML Dosyalarını Önbelleğe Almıyor Mu ? Yaklaşık 1 Hafta Oldu. Web Sitem Offline Oldugu Zaman Direk “Cloud Flare Offline Mesajı Gözüküyor. No Cache Version ” Gibi Birşeyler Söylüyor.

  Acaba Herhangibi Bir Ayar Mı Yapmam Lazım ?

 • Fatih

  Ben denedim fakat sanki siteme erişimi engelliyordu bürodaki 4 makinadan açılırken diğer bir makinadan açılmıyodu neden olduğunu tam olarak çözemedim ama cloudflare kullanmaya başladıktan sonra oldu.

 • Celal

  Yeni sayılabilecek bir teknoloji. Biraz daha sistemin yaygınlaşması ve bug’ların fixlenmesinden sonra denemeyi düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

 • Paker Tahir

  Daha önce ücretli bir servis olduğunu duymuştum. Sanırım ücretsiz olmuş. Gerçekten güzel bir sistem, bilgilendirme için teşekkür ederim.

 • Sanber Namdar

  faydalı bir sisteme benziyor fakat kullanma konusunda hala şüphelerim var.

 • Yusuf Ozan Ziyade

  Bilmediğim bir kaç olguyla karşılaştım sayenizde öğrendim onlarıda teşekkür ederim..

 • Kuntay Yiğit Özkök

  siteyi buldum emin olmak için link istemiştim ama doğru site olduğu kesin 🙂

  bu arada bu tip sistemlere ilgim var fakat riski 2 kat arttırıyor şimdi normal sunuuda sorun ihtimali var bu sistemleri kullanınca birde o sunucudaki sorunlarda sitenin etkilenme olasılığı ortaya çıkıyor

 • Olca Özer

  Ücretsiz bir servis ancak bazı ek özellikler için küçük bir ücret istiyorlar.

 • Ali

  w3 Cache Total ile entegre çalışıyor.

  Yazı için teşekkürler Behlül. Sana bir sorum olacak. Yazı içinde kullandığım resimleride kapsıyormu bu cdn hizmeti? Yoksa sadece kaynak kod için mi geçerli?

  • Nadire Karacabey

   Ali, CloudFlare HTML içeriğini önbelleğine almaz. JavaScript, resimler ve CSS gibi sadece statik içeriği önbelleğine alır. Eğer JS, CSS veya görüntülerde değişiklik yapıyorsanız, development moda girebilir ve yaptığınız değişiklikleri anında görebilirsiniz. Development moduna erişmek için; Siteniz -> Ayarlar -> CloudFlare Ayarları -> Toggle Development Modu ON/OFF yolunu izleyebilirsiniz.

 • Selen Elif Çatal

  CDN ile Cache birbirinden farklı konular. W3 Total Cache, sayfaları önbelleğe alan kullanıcıların her girdiğinde yeni yükleme yapmasındansa bellekdeki (cachedeki) bilgileri okumasını sağlayan eklentidir. CDN ise sitenizde bulunan dosyaları farklı lokasyonlardaki sunuculara yükler. Bu sayede siteniz yüklenirken kullanıcıya en yakın lokasyondaki dosyaya ulaşılır ve daha hızlı erişim sağlanır. Tek lokasyonda çalışan rakiplerinize göre hem yüksek uptime , hemde hız kazandıran bir adım olacaktır.

 • Tolga Yıldırım

  Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederim.Bu konu ile ilgili olarak yeterli bilgim yoktu.Bilgilendirmeniz dahilinde gelecek projelerde kendi adıma yararlanılacak bir kaynak olmuş.Tekrar teşekkürler.

 • Berfin Elif Yaşa

  Bugülerde bandwidth sıkıntısı çekiyordum.Tam üstüne geldi yazınız. Teşekkür ederim. Kayıt ve ayarlarda umarım bir sorun yaşamam.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE