Backlink

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde geri bağlantı oluşturmuş olur. Geri bağlantı bir nevi güven anlamına gelmektedir. Bu diğer web sitesinin size değerli ve alakalı bir kaynak olduğunu arama motorlarına ve kullanıcılara göstermektedir. A sitesi B sitesine link vermişse, B sitesi A sitesinden backlink elde etmiş demektir.

Baidu

Çin’in en çok tercih ettiği ve kullandığı arama motorudur. Çin’de %69’luk bir Pazar payı mevcutken dünya çapında ise bu oran %1’lik bir Pazar payına sahiptir. Google ile hemen hemen aynı hizmeti kullanıcılara sunmaktadır.

Banner Körlüğü

Kullanıcıların, web siteleri üzerindeki reklam olduğunu düşündükleri ve inanmakta oldukları öğeleri göz ardı etme, görmeme eğilimi bulunmaktadır. Reklamlar, kullanıcılar tarafından kesintili ve anlamsız olarak değerlendirilmektedir ve önemli bir şey aramaktaysa sayfayı gözden geçirirken bu kısımları filtrelemektedir.

Bing

Microsoft’un sahip olduğu arama motorudur. Dünya çapında %3’lük bir Pazar payına sahiptir. Bazı istatistiklere bakıldığında, Bing kullanıcılarının diğer arama motoru kullanıcılarına oranla %25 daha fazla harcama yapmakta olduğu görülmektedir.

Black Hat SEO

Black Hat (Siyah Şapka) SEO, Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)

Kaç kişinin web sitenizi ziyaret ettiği ve daha sonrasında hiçbir işlem yapmadan veya diğer sayfalarınıza göz atmadan hemen çıkış yaptığını gösteren değerdir. Temel kural şudur ki; hemen çıkma oranınızı ne kadar düşük ise o web siteniz o kadar iyidir. Ancak yüksek bir çıkma oranına sahipseniz web sitenizin değeri o kadar kötü olacaktır.

Branded Keywords (Marka Anahtar Kelimesi)

Bu anahtar kelimeler, şirketinizi, marka adınızı ve türevlerini içeren kelimelerdir. Arama sonuçlarında sorgu yaparken markalı anahtar kelimeleri kullanma konusunda fazlasıyla konu mevcuttur.

Breadcrumb Tag

Breadcrumb, kullanıcının web siteniz üzerinde yerini bulmasına yardımcı olan bir nevi navigasyon görevi gören etikettir. Breadcrumb kurgusu, mevcut bulunulan sayfanın her daim önceki sayfasına bağlantı sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Büyük siteler için bu gelişmiş iç bağlantı türü hem kullanıcı deneyimi de hem de tarama için oldukça faydalıdır. Okunabilir ve kullanıcı dostu bağlantılar oluşturmaktadır. Bir WordPress kullanıcısı iseniz, Yoast eklentisi ile bu durumu ayarlayabilirsiniz.

Broken Link

Yanlış yazılmış bir URL ya da silinmiş olan bir bağlantı nedeniyle ulaşılamayan, çalışmayan bağlantı türüdür. Genellikle bir sayfa taşındığında, URL’de revize işlemleri yapıldığında olmaktadır. Tarayıcıların web sitenizi dizine almasını durdurabilir veya sıralamalarınızın düşmesine neden olabilecek kadar önemlidir.