Long Tail (Uzun Kuyruklu) Anahtar Kelimeler

Rakiplerinizle aynı yüksek rekabete sahip anahtar kelimelerle sıralama kazanmaya çalışmaktan çok daha pratik ve hızlı bir yöntem long tail anahtar kelime stratejisidir. Anahtar kelime belirlerken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de belirlemeli ve önemsemelisiniz. Çünkü long tail anahtar kelimeler, web sitenize yüksek dönüşümlü trafik çekebilir ve işletmenizin gelirini önemli ölçüde artırabilirler. Bunun nedeni, anahtar kelime araştırma stratejilerine bağlıdır. Sadece trafik çeken anahtar kelimeler değil, trafiği az olan ancak herkes tarafından aranabilecek long tail anahtar kelimeleri de tercih etmelisiniz.

157

Resimde uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sitenin trafiğini ne kadar arttırdığını görebilirsiniz. Bunların yanı sıra, sizlere yüksek arama trafiğini en az çabayla elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelerden nasıl yararlanılacağını açıklayacağız. Ancak önce uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu tamamen anlamanız gerekiyor.

Long Tail Anahtar Kelimeler Nedir?

Long tail anahtar kelimeler, düşük arama hacmine sahip terimlerdir. Pek çok insanın düşündüğünün aksine, anahtar kelimenin ne kadar uzun veya kısa olduğu, ne kadar iyi dönüşüm sağlama olasılığı veya ne kadar spesifik olduğu ile hiçbir ilgisi yoktur. Long tail keywords az arama alsa da web sitenize trafik almanıza yardımcı olan anahtar kelimelerdir. Long tail anahtar kelimeler, diğerlerinden farklı ve daha uzun olan anahtar kelimelerdir. Long tail anahtar kelimelere örnek vermek gerekirse;

 • Elbise-Jenerik
 • Takım Elbise-Rekabetçi
 • Slimfit Takım Elbise-Long Tail
 • Mavi Slimfit Takım Elbise-Rekabetsiz Long Tail

Long Tail Anahtar Kelimeler Neden Tercih Edilmeli?

Long tail anahtar kelimeler, sattığınız ürüne özel olan üç ve dört kelimeden oluşan anahtar kelime öbeğidir. Bir internet kullanıcısı son derece spesifik bir arama ifadesi kullandığında long tail keywords tercih edecektir. Bu da aradığı ürünü, daha kısa sürede bulmasını sağlayacaktır. Web sitenizde ve ürünlerinizin tanıtımında kullandığınız long tail keywords, internet kullanıcısın aradığı kelimelerle kısa sürede uyuşmasını ve internet sitenize trafik almanızı sağlayacaktır. İnternet kullanıcısının direkt satın alma yönüyle yaptığı aramalarda long tail anahtar kelimeler ön plana çıkmaktadır. Long tail anahtar kel

imelerinin kullanılmasının sebepleri;

 1. Tüketici bir üründen daha kısa sürede haberdar olur.
 2. Tüketici, olası satın alma işlemine hazırlanırken ürünü daha detaylı arar, bu da long tail anahtar kelimelerle arama yapmasını sağlar.
 3. Tüketici, ürüne alternatifleri değerlendirir, özellik kısımlarını da aramaya dahil eder.
 4. Kullanıcı ürünü kısa yoldan bulmaya çalışır ve direkt olarak arar, böylelikle daha kısa sürede web sitenize ulaşır.

Yukarıdaki maddeler, web sitelerinizde neden long tail anahtar kelime kullanmanız gerektiğini açıklamaktadır. Long tail anahtar kelimeler, kullanıcıların özellikle ürün satın alımı yapmak için tercih edeceği kelimelerdir. Long tail anahtar kelimeler, diğerlerine göre aradığı ürünü ve hizmeti daha kısa sürede bulmak isteyen kişiler tarafından tercih e

dilir. Bu da web sitelerinizin trafik almasına yardımcı olur.

Long Tail Anahtar Kelimelerin Avantajları

Long tail kelimelerin arama hacmi az olmasına rağmen aslında tüm Google aramalarının büyük bir bölümünü oluşturur. Diğer bir deyişle, insanların arama motorlarına yazdıkları tüm anahtar kelimeleri yüzde 92'si uzun kuyruklardır. Günümüzde yaygınlaşan sesli arama kullanımında da internet kullanıcıları tarafından long tail anahtar kelimeler tercih edilir. Ayrıca long tail anahtar kelimeler diğerleri kadar rekabetçi anahtar kelimeler değildir. İnternet ortamında yer alan web siteleri daha çok rekabetçi kelimeleri kullanır. Ancak bu rekabetçi anahtar kelimelerde uzun süredir arama motorlarında üst sıralarda yer alan ve büyük maddi kaynakları olan web siteler yer alır. Long tail anahtar kelimeler ise herkes tarafından tercih edilmez. Bu sebeple, web sitenizde long tail anahtar kelime tercih etmeniz durumunda daha çok kullanıcıya erişme şansınız ve site trafiğini arttırabilme imkanınız yüksek olur.

Long Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

 1. Long tail anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimeler kadar rekabetçi değildir.

Bu durum, long tail keywords tercih etmeniz ve web sitelerinizde kullanmanız durumunda arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlar.

 1. Long tail anahtar kelimeler yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir.

Long tail aramaları sadece daha uzun değil, ayrıca daha spesifikler. Başka bir deyişle: Long tail terimler arayan insanlar, baş terim arayanlara kıyasla satın alma döngüsünde çok daha ileride olma eğilimindedir. Örneğin, "yaz diyeti" gibi bir anahtar kelime düşünün. Yaz diyeti arayan biri muhtemelen ne olduğunu veya nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışıyordur. Bu da hiçbir şey almaya hazır olmadıkları anlamına gelir. Ancak bu terimin daha uzun bir versiyonunu arayan biri ("yaz diyeti takviyesi" gibi), satın almaya çok daha yakındır. Sonuç olarak long tail terimlerden aldığınız trafik gerçekten iyi dönüşüm sağlamaktadır.

Long Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur?

Long tail anahtar kelimeleri bulmak için yamanız gereken oldukça basittir. Long tail anahtar kelimelere, diğer rekabetçi anahtar kelimeleri bulurken kullandığınız yöntemlerle ulaşabilirsiniz. Long tail anahtar kelime bulmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bu yöntemler;

 • Google

Google arama motoru üzerinde yaptığınız aramaların ardından sonuç sayfasında meydana gelen ‘’ilgili aramalar’’ bölümünden long tail anahtar kelimeleri bulabilmeniz mümkündür. İlk olarak, sıralamak istediğiniz bir anahtar kelimeyi yazın. İkinci olarak, sayfanın en altına gidin ve o anahtar kelime için ilgili aramalara bakın sonrasında bu noktada dilediğiniz kadar long tail anahtar kelime bulabilirsiniz.

 • Forumlar

Sitenizin konusu hakkında soru soran ve cevaplayan yüzlerce kişiyi forum sayfalarında bulabilmeniz mümkündür. Sonuçta birisi bir forumda bir soru sorarsa Google'da aynı soruyu arayan başka insanların da olduğundan emin olabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması için hedef kitlenizin takıldığı bir foruma gidin. Bunlardan birkaçını zaten biliyorsunuzdur ancak bilmediğiniz durumlarda belirli aramalar yapmanız gerekebilir.

Forum bulmak için;

 • "Anahtar kelime" + "forum"
 • "Anahtar kelime" + "pano"
 • "Anahtar kelime" + "tartışma’’

Forum bulmak için anahtar kelimelere belirli forum sitelerinin adlarını da yazabilirsiniz. Bu yöntem doğrultusunda çok sayıda anahtar kelimeye ulaşabilmeniz mümkündür.

 • Google Otomatik Tamamlama

Google arama butonunun otomatik tamamlama özelliğiyle de anahtar kelime bulabilmeniz mümkündür. Otomatik tamamlama;156

Anahtar kelime araştırması için Google otomatik tamamlamayı kullanmak için sadece bir anahtar kelime girebilirsiniz ya da anahtar kelime artı bir harf gibi çok sayıda cümle düzeninden faydalanabilirsiniz. Google otomatik tamamlama long tail anahtar kelime arama yöntemleri arasında tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü bu yöntemde çıkan kelimeler doğrudan Google tarafından gelmektedir.