Twitter, sosyal medyanın yeni gözdesi reklam servislerine başlıyor.2009 ve 2010 yıllarının en hızlı büyüyen sosyal medya platformu ünvanına sahip twitter, reklam pastasından payına düşeni almayı hedefliyor. 100 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla Twitter son dönemin en önemli sosyal medya kanallarından biri haline geldi.

Twitter, yatırımcıların web sitesinin gelirlerini artırma kapasitesi konusundaki endişelerini giderecek şekilde reklam alacağını resmen açıkladı.Şubat ayında test kullanıcılarının sisteme dahil edileceği serviste profil ( Promoted Accounts ) ve tweet ( Promoted Tweets ) üzerinden iki şekilde reklam yapma seçeneği sunalacağı söylentiler arasında. "Promoted Tweets" (reklam cıvıltıları) adı verilen reklamlar, site kullanıcılarının gönderdiklerine oranla daha kısa mesajlardan oluşacak.

Yapılan açıklamaya göre Promoted Tweet’ler ilk önce Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbucks ve Virgin America ile başlayacak. CPM modeliyle çalışacak olan Twitter reklamlarında tıklama, retweet ya da reply gibi aktiviteler de performans kriterleri olarak değerlendirilecek. Ve minumum 3 aylık reklamlar olacağıda söylenmekte.

Twitter'ın bu atağı Twitter üzerinde büyük uygulama ve reklam yatırımları yapan şirketleri şok etmiş durumda, Twitter şuanda reklam yönetiminin kendisinde olacağınıda bloğunda açıkça belirterek topu geliştiricelere attı. Facebook ve benzeri paltformlardan kalite olarak daha üst seviyede olduğunu düşündüğüm twitter bu iştende alnının akıyla çıkacağı açık olarak gözüküyor.

Twitter reklam servislerinin tüm detayları netleşince yazımızın devamı olarak eklenecektir.