Geçtiğimiz günlerde Twitter ve Google taraflarından gelen açıklamalar ile ortak bir anlaşmaya imza attıklarını belirttiler. Özellikle Twitter üzerinden atılan Tweetlerin Google arama sonuçlarında daha fazla yer alması adına yapılan bu anlaşma 2015 yılının ilk aylarında arama sonuçlarına da yansıtılacak. Atılacak her Tweet için Google botlarının siteyi taraması planlanan çalışmada, yeni Tweetler atıldığı anda Google tarafına da bildirilecek. Bu sayede Tweetlerin anında index alması ve sonuçlara yansıtılması bekleniyor.

Twitter'in Amacı Kullanıcı ve Reklam Gelirlerini Arttırmak

Yapılan anlaşma sonucunda Twitter’ın arama motorlarında daha çok kişi tarafından görülmesi, kullanıcısı olmayan kitleler için etkili olacağını düşünüyor. Sahip olmadıkları üyelerin karşısına çıkacak sonuçlar neticesinde kullanıcı arttırma sorununa da nasıl bir çözüm olacağı düşündürücü. Hatırlarsanız teknoloji ve internet alanında bir çok bloğun makaleleri ile kaleme aldığı Twitter’ın yeni kullanıcılardaki oranın tatmin etmemesi bu tarz anlaşmaların doğmasına neden olduğu düşünülüyor...

Yahoo ve Bing ile Anlaşma Sürüyor

Daha önceki zamanlarda yapılan diğer iki büyük arama motoru Yahoo ve Bing ile anlaşmalar sürerken, Google tarafından gelecek görüntülenme sayısı bu iki arama motorunun toplam görüntülenme sayısına fark atacak. Aynı zamanda internet kullanıcıları bu iki arama motoru ile yapılan anlaşmalardan alınan geri dönüşün memnun edici olmasından dolayı Twitter’ın Google’ın kapısını çaldığını düşünüyor.

İki Tarafın da İşine Yarayacak

Google tarafından işin avantajlarına bakıldığında, Dünya’nın en zengin veri merkezlerinden birinin datalarına ulaşması, kullanıcılarına daha zengin içerik sunmasına neden olacak. Twitter saniyede milyonlarca bilgi/veri girilen bir site olduğundan, veri tabanı da bir o kadar değerli olmaktadır.

Twitter tarafına baktığımızda ise adeta durma oranlarına yaklaşmış yeni kullanıcı sayısını arttıracak ve reklam verenlerin kampanyalarını daha çok kişiye ulaştırmak için daha fazla sayfa görüntülenmesine sahip olacak.

Twitter SEO Kavramını Değiştirebilir

Google sonuçlarında Tweetlere nasıl bir farklılık ile yer vereceğini açıklamazken, Twitter hakkında SEO uzmanlarının çalışmaları şimdiden başladı. Bu anlaşmanın uygulanmaya başlaması ile iki farklı seçenek doğuyor.

1. Twitter SEO çalışmalarında etkili bir rol üstlenecek.
2. SEO çalışmaları tamamen Twitter hesaplarına yapılacak.

Gelecek günlerde bu konu hakkında gelişmeleri hepimiz arama sonuçları üzerinden yaşayarak göreceğiz.