Değişen kullanıcı davranışları, arama motorlarının da yeni algoritmalarını belirlemekte ve SEO çalışmalarının işleyişini değiştirmektedir. Sürekli gelişen internet kullanım alışkanlıkları SEO çalışmalarının da sürekli farklı davranışlarla uygulanmasını gerektiriyor. Ancak, eskide kalmış onlarca teknik hala birçok websitesi ve SEO uzmanı tarafından hiç çekinmeden uygulanabiliyor. Aslında backlink kavramını bilen ve bunu uygulayabilen kişilerin SEO uzmanı olarak kendilerini lanse etmeleri sektördeki en temel sorunlardan bir tanesini oluşturmakta ve bu yazıda bahsedeceğimiz gibi onlarca hatanın meşru görünmesini sağlamaktadır.

Daha önceki bir yazımızda https://www.seohocasi.com/seo-sektorunun-sorunu-guven/ SEO sektörünün sorunlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise, sıkça uygulanan sosyal imleme çalışmasının ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, nasıl uygulandığı ve etkilerini ele almaya çalışacağız.

Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal imleme sistemi, internet kullanıcılarının beğendiği sayfaları daha sonra tekrar ziyaret etmek üzere unutmamak için işaretlediği ve listelediği bir mantıkla oluşturulan platformlardır. İşleyiş yapısını düşündüğümüzde, arkadaşlarınızın hangi siteleri favori listesine eklediği ve beğendiğini görebilir ve siz de bunları ziyaret edebilir hatta beğendiyseniz siz de bunları imleyebilirsiniz. Bu şekliyle oldukça kullanışlı bir sistemdir. Ancak hiçbir kriter ve filtreleme olmadan çalışan bu sistem zaman içerisinde otomatikleştirilmiş yazılımlar sayesinde kullanımı hız kazanmaya başladıkça, internet içeriği alakasız ve değersiz sitelerle dolmaya başladı. Son gelinen durum ile birlikte bir SEO çalışması olarak nitelendirilen sosyal imleme en riskli çalışmalardan bir tanesidir.

Türkçe sosyal imleme sitelerine manuel eklemeler zararlı olmasa bile artık bunlar bile fayda sağlayamayacak durumda. Çünkü kendi içinde sosyal olmayan, belirli bir kategorizasyonu veya ziyaretçiler tarafından düzenli takibi olmayan sistemler Google nezdinde de değersiz hale geliyor.

Yeni Trend Sosyal Medya

Artık bir linki paylaşan profilin, takipçi sayısı, güncellenme sıklığı, o paylaşıma gelen yorum ve beğeni (retweet) sayısı, sosyal medyadaki paylaşımların niteliğini belirleyen ve arama motorları tarafından çok rahat ölçümlenebilen kriterlerdir. Bu sebeple sosyal medya kullanımı SEO anlamında en verimli katkıyı sunmaktadır. En azından sosyal imleme sitelerinde olduğu gibi Twitterda ve Facebookta programla üyelik açılarak link paylaşımları yapılamıyor olması bu sistemi doğal ve ayrıcalıklı kılıyor.

Neler Yapmalı?

Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya üzerinde, çeşitli kampanyalar oluşturarak içeriklerinizin beğeni ve yorum sayısını arttırmanızı öneririz. Bu sayede hem paylaşımlarını hem de sosyal medya hesaplarınız değer kazanacaktır.

Düzenli Paylaşımlar

Sektörünüzle ilgili düzenli içerik paylaşımları takip edilmenizi sağlayacak ve profil kalitenizi arttıracaktır. Bu sayede paylaşımlarınızdaki linklerin de SEO etkisi güçlenecektir.

Sosyal İmleme'den Uzak Durun

SEO Hocası olarak son 2 algoritma güncellemesinden sonra hiçbir çalışmamızda sosyal imleme çalışması uygulamadığımız gibi bunu doğal kullanıcı deneyimlerine yönelik oluşturduğumuz sosyal medya paylaşımlarıyla güçlendiriyoruz. Sizlerin de yaptıracağınız çalışmaların içeriğini öğrenerek imleme çalışması yer almadığından emin olun.