Negatif SEO, arama motoru optimizasyonunun tam tersidir. SEO uygulamalarının amacı bir sayfanın, sitenin arama sonuçlarında görünülürlüğünün arttırılmasını hedefler. Negatif SEO bu işlemin tersini, bir sitenin arama sonuçlarındaki performansını kötü etkilemeyi, sıralamasını düşürmeyi amaç edinir.

Penguen güncellemesi, Google Search Console paneline gelen Blackhat SEO uyarıları negatif SEO uygulamalarının daha da yaygınlaşabileceğini, daha kolay uygulanabilineceğini düşünenlerin sayısını arttırdı. Şimdi dilerseniz, şirketlerin rakiplerinin organik Google sıralamalarını negatif etkilemeyi amaç edinen negatif SEO uygulamaları neden uygulanır, bu uygulamalardan nasıl korunulur ondan bahsedelim.

Negatif SEO neden kullanılır

Negatif SEO kullanılmasının, negatif SEO yapılmasının üç temel nedeni vardır:

  1. Rakipleriniz sizin sıralamalarınızı kötüleştirmek için yapabilirler. Bu metoda sıralama budama denir. Kötü amaçlı SEO uzmanlarının hedefledikleri sitelerin, çalışma yaptıkları sitenin yükselmesi için diğer sitelerin alçalmasını sağlamalarıdır. Başka sitelerin üzerine basarak da yükselme diyebiliriz.
  2. Kendi şirketiniz, siteniz hakkında yapılan kötü bir haberi, bilgiyi alt sayfalara gömmek için yapılabilir. Sanal imaj yönetimi olarak da adlandırılır. Şirketinizin ismini aradığınızda ilk sırada şikayetim var sonucunun listelenmesi hiç de hoş olmayabilir. Ya da meşhur örnek “miserable failure” aramasında George W. Bush profilinin çıkması gibi.
  3. Kişisel nedenlerle, hedefli negatif SEO atakları yapılabilir. Siyasi, kişisel ya da ekonomik nedenlerle bir sitenin, bir sonucun hedeflenmesidir. Hayvan hakları koruyucusu şirketlerin özellikle testlerinde hayvan kullanan ilaç firmalarına bu metotları uyguladığı biliniyor.

Miserable Failure George W. Bush ve Negatif SEO uygulamaları:

Negatif SEO nasıl yapılır? Negatif SEO taktikleri

Negatif SEO ücretli linkler: Sitenize gönderilen binlerce spam backlink, özel oluşturulmuş link şemaları sizin sitenizin Google radarlarına yakalanmasına neden olur. Kurtulmak için elinizden geldiği kadar bu hacklinkleri, spam linkleri kaldırtmaya çalışın ve iyi niyetinizi belgeleyen raporlar ile birlikte Google yeniden indexlenme bildirisinde bulunun.

Negatif SEO indexlenmeden içerik çalınması: Bir sitenin içeriğini tamamen çalmak ve benzerini oluşturmak ile yapılır. Eğer sizin siteniz, orijinal siteden daha yüksek Pagerank değerine sahipse, daha otoriterse daha önce indexlenebilir ve sizin orijinal içerik sitenizden daha önde listelenebilir. Sitenizde içeriği yazdıktan sonra copyscape araması, ya da Google üzerinde birkaç cümleyi direkt “ “ işaretleri arasında arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Yazımın ilk cümlesini Google’da aratalım.

Kopya içerik kontrolü:

Negatif SEO sahte görüş bildirimleri: Bir negatif SEO uygulayıcısı, arama listeleri hakkında olumsuz geri bildirimler yapabilir. Bunları siz yapıyormuşsunuz gibi gösterebilir. Şirketiniz, siteniz hakkında yapılan olumsuz yorumlar ve olumsuz etkilenmenizi Google “Bize görüşlerinizi bildirin” bağlantısından yapabilirsiniz.

Bu bağlantıyı kullanarak herhangi bir problemi Google’a iletebilirsiniz. Kötü listeleme, site girişinizi güncelleme, önerileriniz ve arama sonuç problemlerini buradan bildirebilirsiniz.

Negatif SEO site hızı yavaşlatma: Bir sunucuya yapılan bot saldırıları, DDoS atakları o sunucuda bulunan sitelerin hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden bir sunucu, site yavaşlatabilir ya da servis dışı bırakabilir. Bu yüzden IP bloklama gibi metotlarla sitenizi kötü amaçlı saldırılardan, botlardan korumaya çalışın. Ek güvenlik önlemleri, güvenlik sistemlerine yatırım yapın. Unutmayın ki site hızı, algoritma sıralamasında kullanılan önemli sinyallerden bir tanesidir. Google Search Console'da tarama hatalarını inceleyebilir, PageSpeed kullanarak sitenizin hızını etkileyen diğer faktörleri de bulabilirsiniz.

Web Yöneticisi Araçları » Sağlık » Tarama Hataları:

Siteyi ele geçirerek: Kötü amaçlı rakip bir firma sitenizi ele geçirebilir ve zararlı linkler yerleştirebilir. Ahlaksız bir uygulama olan hacklinkler sayesinde sıralamalarınız olumsuz etkilenebilir.

Özetle, arama motoru sıralamalarımızı etkileyecek, itibarımızı zedeleyecek negatif SEO uygulamarına karşı bilinçli olmalıyız. Bir sonraki yazımızda sizlere negatif SEO uygulamalarından nasıl korunulur, negatif SEO ile nasıl başa çıkılır ondan bahsedeceğim.