Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz bir Google servisi olan Google Trends, arama kelimelerinin ne kadar sıklıkla aratıldığını gösteren bir uygulamadır. Bu da onu, anahtar kelimelerin araştırılmasında kullanılan önemli bir araç haline getirir. Hedef anahtar kelimelerin hacimlerini, geçmişteki aranma hacimleri ile birlikte karşılaştırmalı olarak sunar. Herkese açık olan bu servis, gündemi takip etmek, güncel arama sorgularını görmek ya da sezonluk olabilecek iniş ve çıkışları tahmin etmek ve değerlendirmek için kullanılabilir.

Google Trends özelliği çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Mesela; markanızın popülerliğini yani bilinirliğini ölçmekten yeni pazarları belirlemeye, teknolojinin yeni trendlerini izlemekten hedef kitleniz ile net iletişim kurmanıza kadar çok fazla kullanım alanı vardır.
Bu özellik aracılığı ile anahtar kelimelerin ne kadar popüler olduğu kolayca anlaşılır. Google Trends, yıl sonlarından ülkelerde bir yıl boyunca yapılan popüler aramaları yayınladığı yıl sonu raporlarıyla da oldukça yararlı bilgiler sunar.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends özelliği ile gündemi kolayca takip edebilirsiniz. Özellikle de dijital pazarlama açısından hedef kitlenize yönelik anahtar kelime araştırmalarınızda trendi yükseltecek kelimelerin bulunmasında yardımcı olur. Bu servis, verilerini sadece Google.com’dan alır. Yani diğer arama motorlarından herhangi bir veri alıp, toplam bir sonuç sunmaz. Bu verileri değerlendirirken dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Ayrıca, Google üzerinden yapılan arama sonuçları çok fazla olduğundan zamana göre trend sonuçları değişebilir. Yani saatlik, günlük, haftalık, aylık ya da yıllık veriler, birbirinden çok farklı sonuçlar verebiliyor. Bu sebeple değerlendirme yaparken zaman faktörüne dikkat etmek gerekiyor. Bu uygulamada, son 4 saatlik arama sonuçlarından 2004 yılından bugüne kadar olabilecek arama sonuçlarına kadar detaylı zaman araması yapılabilir. Ülke bazında, zaman detaylı, kategori detaylı ve Google web arama detayı ile trendleri görme imkanınız bulunur.

Google Trends Nerede Kullanılır

  • Marka bilinirliğini ölçebilirsiniz. Firmanızın ürünlerini veya hizmetleri yanı sıra rakiplerinizi de arayabilirsiniz. 5 farklı kelime ekleyerek karşılaştırmalı bir analiz yapabilirsiniz.
  • Başka ülkelerdeki trendleri keşfedebilirsiniz. Farklı ülkelerdeki insanların ilgilendikleri konuları öğrenmek açısından yararlı bir uygulamadır. Yurtdışı pazarında faaliyet göstereceksiniz ilgili ülke trendlerini anlamak için iyi bir araçtır.
  • Yeni pazarları anlamak için kullanabilirsiniz. Yeni bir bölgede yeni bir pazara girecek bir ürününe yönelik eğilimleri anlamak için kullanabilirsiniz.
  • Gün içerisinde yapılan aramaları takip edebilirsiniz.
  • Anahtar kelimeleri araştırmak için kullanabilirsiniz. Trendi yükselen kelimeleri takip edebilirsiniz.
  • Sezonluk veya mevsimsel değişiklikleri, eğilimleri takip edebilirsiniz.

Google Trends, SEO ve Google Ads İlişkisi

Google Trends özelliği, Google Ads ve SEO için gereken bir araçtır. Yapılacak optimizasyonlarda, sektör ile ilgili arama hacimleri ve hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri Google Trends ile belirlenebilir. Belirlenen kelimelere göre içerikler üretilerek, web sayfalarında veya bloglarda arama hacmi yüksek kelimeleri kullanarak üst sıralara çıkılması sağlanabilir.
Google Ads'te anahtar kelimenin kalite puanında tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklam alaka düzeyi dikkate alınır. Trend eğilimlerine göre belirlenen anahtar kelimeler reklam metninde veya landing page sayfalarında kullanılarak kalite puanı yükselttirebilir.

Google Trends Anahtar Kelime Belirlenmesinde Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelimelerin belirlenmesin de Google Trends özelliği önemli bir araç konumundadır. Genel olarak anahtar kelime belirlenmesinde Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanılır. Ancak Google Trends, Anahtar Kelime Planlayıcısından daha farklı verilere göre sonuçlar verir. Mesela, zaman göre anahtar kelimelerin yükselişini gösterir. Bu da ilgili kelimenin hedef anahtar kelime listenize eklenmeden önce kontrol edilmesine yardımcı olur. Popüler anahtar kelimeleri bulmak için önemli bir araçtır.

E-Ticaret Sitesi İçin Googel Trends Nasıl Fayda Sağlar?

Dönemsel ya da sezonluk veya özel günlere yönelik ürünleriniz varsa, hangi dönemde çalışma yapacağınız ile ilgili, Google Trends size bilgi sağlayacaktır. Buna göre de kampanya veya reklam çalışmalarınızı bu dönemlerde yoğunlaştırabilirsiniz.
Ayrıca popüler konular ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzdan bunları web sitenizde veya blog adresinizde kullanabilirsiniz. Popüler kelimelere göre Ads reklamı verebilirsiniz.