Google sürekli olarak algoritmasını güncellemekte ve kullanıcılarına daha iyi, daha kaliteli, daha doğru arama sonuçları listelemeye çalışmaktadır. Her ay yaklaşık kırk elli kadar güncelleme yayınlamaktadır. Örneğin şubat ayında kırk, mart ayında elli adet geliştirme yapılmıştır. Bu değişikliklere ilave olarak Google Nisan ayında Webspam ile mücadele edebilmek adına bir güncelleme yayınladı. Farklı forumlarda buna ad konulmaya çalışılması gayretinden olsa gerek, daha sonra resmi olarak Google Penguen güncellemesi adıyla duyuruldu. Önemli olan bu penguen güncellemesinin getireceği yenilikler, SEO uygulamalarında getireceği nelerdir?

Aslında adından da anlaşılacağı üzere, yüksek kalitede siteleri ödüllendirmek, arama sonuçlarında daha iyi yerlere getirebilmek, kullanıcılara daha iyi bir Google arama tecrübesi sunabilmek adına bu güncellemeyi yapıyor.

Google resmi açıklamasına göre bu güncelleme de sıralama kaybedecek özellikle iki tür webspam bulunuyor. Zaten belirgin olan “keyword stuffing” anahtar kelime doldurma ve çıkış linkleri yazı ile alakasız olan yazılar.

Kullanıcı okuduğu zaman bir şey anlayamayacağı, bir değeri olmayan, Google arama terimlerinin doldurulduğu sayfalar bu algoritma ile daha iyi bir yüzde ile yakalanabilecek. Aynı şekilde, örneğin; el ile yazılmış manalı bir metin içerisinde, o metin ve konu ile alakası olmayan backlinkler, anchor text linkler bu güncelleme sayesinde yine daha iyi bir yüzde ile belirlenebilecek ve arama sonuçlarında belirgin bir sıra kaybetmeleri bekleniyor.

Örnek “keyword stuffing” anahtar kelime doldurma:

Anlaşılan Google bu güncelleme ile daha çok ticari öneme sahip, çok fazla webspam yapılan kelimeler ile alakalı aramaları özellikle iyileştirmeye çalışıyor. Örneğin; viagra kelimesini ele alalım.

Google Chrome kullanarak gizli modda arama yaparak, daha özgün sonuçlar elde edebilmeye çalıştım. Sıralama içerisinde bu kelime ile alakalı olmayan, sahibinden izinsiz değiştirilmiş sayfalar listeleniyor. Özellikle büyük üniversitelerin alt-alanlarında görülen bu sıkıntı, konu ile alakalı arama sonuçlarını çok problemli yapıyor. Eğer olay “alakalı” sonuçları en iyi şekilde listelemek ise, bu aramalarda (İngilizce ya da Türkçe) resmi sitelerin görülmemesi de ayrı bir problem. Bu sonuçların bu şekilde listelenmesinin sebebi anahtar kelime doldurma ve sayfa otoritesi, algoritmada backlink üzerine yapılan aşırı vurgulama olarak söyleyebiliriz.

Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir. Umarız Google, gizli metin, anahtar kelime doldurma ve hacklink ve benzeri şekilde karşımıza çıkan kötü amaçlı kişiler tarafından yapılan “SEO” uygulamalarını en iyi şekilde önler ve birçok arama iyileşir.

Bu Google penguen algoritma güncellemesinden (Penguin update) ne kadarlık bir arama hacmi etkilenecek?

Panda güncellemesi olduğunda toplam arama hacminin %12’lik bir kısmı etkilenmişti. Penguen güncellemesi ile birlikte İngilizce aramalarda %3.1’lik bir değişim söz konusu. Bu güncelleme tüm dillerde aynı anda aktifleştirildi ve farklı dillerde farklı yüzdeler ile etkilenme gözlenecek. Bunun sebebi, çok fazla spam olan dillerde doğal olarak daha fazla etki göstermesi. Örneğin; Lehçe (Polonyaca) aramaların %5’lik bir kısmı etkilenecek.

SEO Sonuç: SEO ayarları yaparken webspam (webspam denmesinin nedeni bunu email spamden ayırmak) yapmadan, içeriğinizi her zaman olduğu gibi, en iyi kullanıcı tecrübesi sağlayabilmek adına, kullanıcıların yararına oluşturun. Asla sadece algoritmalara yönelik sayfalar oluşturmayın. Uzun süreli, dürüst ve devamlı başarı için “Black Hat SEO” tekniklerinden uzak durulmalıdır.

Penguen güncellemesi SEO ipuçları:

 1. Gizli yazı ve linklerden kaçının.
 2. Otomasyon yazılımı kullanmayın.
 3. Kaliteli içerik oluşturun.
 4. Misafir yazarlara yer verin.
 5. Link değişiminden kaçının.

Genel Google kalite standartları:

 1. Arama motorlarının değil ziyaretçileri hedefleyen yazılar yazın.
 2. Black hat SEO taktiklerinden kaçının.
 3. Kalitesiz backlink satın almayın, işi uzmanlarına yaptırın.
 4. Virüs, trojan gibi kötü amaçlı yazılım içeren sayfalar oluşturmayın.
 5. Aynı içeriğe sahip farklı adresler oluşturmayın.

Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritması

2012 yılında ilk defa yayınlanan ve SPAM içerikler ile savaşmak için geliştirilen Google Penguen Algoritması yeni güncellemelerle artık gerçek zamanlı oldu. Google yeni güncellemeyi Google Webmaster Blog üzerinden tanıttı. Ayrıca Google Penguen sadece gerçek zamanlı olmakla kalmadı aynı zamanda Google Çekirdek Algoritması’na da dâhil oldu.

Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritması’nın Özellikleri Neler?

 1. Google Penguen Algoritması Artık Gerçek Zamanlı

Google Penguen Algoritması tüm değişiklikleri gerçek zamanlı olarak kontrol etmeye başladı. Bundan sonra değişiklikler çok hızlı bir şekilde görünür olacak, sitenizi tekrar gözden geçirdikten sonra ve yeniden indexleme işlemi yaptıktan sonra gerçek zamanlı Google Penguen Algoritması bunlara çok daha hızlı tepki verebilecek.

 1. Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritması Yeni Taramalar ile Olumlu ve Olumsuz Sinyalleri Tekrar Hesaplıyor
 1. Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritması Artık Çok Daha Parçacıklı

Gerçek zamanlı Google Penguen Algoritması etkisini domain, klasör, sayfalar hatta büyük ihtimal anahtar kelime ve anahtar kelime gruplarında gösterecek.

 1. Puanlamanız İyi Olsa Bile, SEO ile Penguen Filtresi Sitenizi İncelemeye Devam Ediyor

İşte tam da bu yüzden Google Penguen Algoritması artık çok daha detaycı ve her an takipte.

Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritması’nın En İyi Yanları

 • Eğer siteniz gerçek zamanlı Google Penguen Algoritması’nın radarında ise ve siz iyileştirmelerinizi yapmışsanız sitenizin sıralamasını çok daha hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra eğer sitenizde SPAM kategorisine girebilecek içerikler tespit edilirse, siteniz Google dizininden tamamen kalkmıyor SPAM olarak işaretleniyor ve siz Google cezası alıyorsunuz. Böylece sitenizi kurtarmaktan daha çok iyileştirmeler ile uğraşmış oluyorsunuz.s