Daha önce yazdığım En Etkili Backlink konusunda kök domain olarak en kaliteli sitelerden backlink elde etmenin yollarını anlatmıştım. Bu yazıda ise yorum backlinkte en üst düzeyde kaliteyi yakalamaya yönelik bilgiler vereceğim.

Bu konuda püf noktalarını vermeden önce gerekli birkaç bilgiden bahsetmek istiyorum. Aşağıda yer alan listede, sırasıyla etkisi fazla olabilecek siteleri seçmenizi sağlan temel özellikler yer almaktadır.

  • Anahtar kelimenizde sizden üstte bulunan siteler
  • Anahtar kelimenizde sizden altta bulunan siteler
  • Herhangi bir kategoride yayın yapan kaliteli siteler

Bu listeye bağlı olarak backlink alacağınız domainleri belirlemeniz gerekmektedir. Tabi ki rakiplerinizin yorumlarınızı onaylamaması oldukça muhtemel bir durumdur. Dolayısıyla böyle bir durumda son seçenek olan kaliteli blogları tercih etmeniz gerekecektir. Yorum yapacağınız blogları belirledikten sonra, bu blogların hangi sayfalarına yorum yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Bir bloga ait en güçlü sayfa her zaman kök domain olmaktadır. Alt sayfalar da, içeriği, güncelliği, özgünlüğü, backlinki ve yorum sayısına bağlı olarak kalite puanı değişmektedir. Bu sebeple bir siteye ait en kaliteli alt sayfaya yorum yapmanız sizin de kaliteli bir backlinke sahip olmanız anlamına gelir.

Blogları belirledikten sonra http://www.opensiteexplorer.org adresinden domaini sorgulayarak o siteye ait çeşitli kalite puan sonuçlarına ulaşırız. Bunlar backlinkleri, anchor textleri ve alt sayfalarıdır. "Top Pages" isimli sekmeden sorguladığımız blogun en kaliteli alt sayfalarını listeleyerek yorum yapmaya başlayabilir ve en kaliteli yorum backlinkleri elde edebilirsiniz.

Bloglara yorum yaparken uymanız gereken kurallar;

  • Yorumunuz konu içeriğiyle alakalı olmalı
  • Yorumunuz en az iki cümleden oluşmalı
  • Yorum içerisinde sitenize ait link bulunmamalı (özel bir durum yoksa)
  • Yorum alanındaki isim bölümünde sizin isminiz veya sitenizin adı olmalıdır. Anahtar kelimeniz kesinlikle olmamalıdır. Örneğin "SEO" yerine "SEO hocası" gibi.
  • Yorumunuz özgün olmalı