SEO Fiyat Hesaplama

Yazılarınıza Seo Analizi Yapın

Merhaba arkadaşlar, en son HTML5 ve SEO başlıklı yazımla sizlere hitap etmiştim. Biraz aradan sonra tekrar Wordpress içinde SEO ile ilgili bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda wordpress bloglarınızda yayınladığınız yazılarınızın SEO puanını yani SEO değerlendirmesini premium bir eklenti ile nasıl yapacağımızı anlatacağım. Eklenti premium yani ücretli olduğundan herkes temin edemeyebilir ancak asıl anlatmak istediğim eklentinin değerlendirme kriterlerini anlayarak eklenti kurmaya gerek kalmadan yazılarımızı nasıl SEO uyumlu yapabiliriz. Eklentimizin adı SEOPressor Score.

Eklentinin trial versiyonunu kendi adresinden edinebilirsiniz. ( SEOpressor.com/trial/index.html )

SEOPressor Score anlatmadan önce aynı işi yapan WP SEO beast eklentisinden de kısaca bahsedeyim. SEOBeast de Pressor Score gibi yazılarınıza verdiğiniz anahtar kelimeler üzerinden bir değerlendirme yaparak puan şeklinde size geri dönüş yapar. Ancak iki eklentinin de premium versiyonlarını kullandıktan sonra SEO Pressor Score 'un daha iyi çalıştığını gördüm. Bu yüzden Pressor Score üzerinden yazıma devam edeceğim.

Eklentimizi zipten çıkarıp  /public_html/wp-content/plugins içine atıyoruz ve sonrada admin panelinden etkinleştiriyoruz. Bundan sonra Yeni Yazı Ekle ekranına gittiğinizde yazı editörünün hemen altında aşağıdaki alanı göreceksiniz.

Bu alana yazımızın ana konusu/etiketi/anahtar kelimesini giriyoruz.
Yazımızı tamamlayıp anahtar kelimemizi girdikten sonra yayımla veya taslak olarak kaydet dediğimizde, editörün sağ tarafında SEOPressor 'e ait bileşeni göreceksiniz. Burada yazınızın SEO uyumlu olması için gereken kriterler ve yazdığınız metnin SEO puanı yer alacaktır. Puanlamayı yüzde üzerinden göreceksiniz. Ayrıca yazınızın girdiğiniz anahtar kelimeyi ne derece içerdiğini yani anahtar kelime yoğunluğunuzun da bir değerlendirmesini görebileceksiniz.

Eklenti girdiğiniz anahtar kelimenizi yazınızda otomatik olarak italik ve kalın hale getiriyor yayımladığınızda.

Örneğin :

Gördüğünüz gibi örnek bir yazımın anahtar kelime değerlendirmesi sol tarafta. Ben eklentinin Premium versiyonunu kullandığım için tam aktif olarak değerlendirmeyi alabiliyorum. Trial versiyonda eksiklikler olabilir. Şimdi gelelim eklenti olmadan yazılarımızı nasıl SEOya uyumlu ve anahtar kelime yoğunluğu ideal halde oluşturabileceğimize. Yandaki resimde kriterler İngilizce olarak yazıyor. Yapmamız gereken buradaki kriterlere uygun yazılar yazmak ve yazılarımızı bu kriterlere göre biçimlendirmek.

1. Anahtar kelimeniz yazı içinde H1, H2 veya H3 boyutunda yazılmalı. (aslında şart değil, neticede yazıda bu kadar büyük başlık ve karakterler ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir. )

2. Yazıya eklediğiniz resmin alt etiketine yazınızın anahtar kelimesini vermelisiniz.

3. Anahtar kelimenizi ve türevlerini yazı içinde abartmadan ve okunabilirliği yok etmeden birden fazla kullanmalısınız.

4. Mümkün olduğunca yazınız için belirleyeceğiniz anahtar kelimeyi yazının ilk cümlesinde kullanmaya çalışın.

5. Yine yazınızın anahtar kelimesini yazının sonunda yani son cümlede kullanmanız faydalı olacaktır.

6. Yazınızın içinde daha önceki bir yazınıza veya sitenizden bir kategoriye atıfta bulunarak bu alana link oluşturmalısınız. (internal link)

7. Dışarıya farklı bir siteye link veriyorsanız eğer "rel=nofollow" eklemeyi unutmayın.

Tüm bu kriterlere uyarak yazılarımızı oluşturduğumuzda gerçek anlamda bize getirisi fazla olacaktır. Eklentinin premium versiyonun yaklaşık 3 aydır kullanmaktayım ve sonuçları gerçekten memnun edici. Ancak herkesin bu eklentiye para ödeyip almayacağı da bir gerçek. Durum böyle olunca bu eklentinin işe yaradığını da görünce, değerlendirme kriterlerini paylaşmakta fayda gördüm.Bu sayede SEO uyumlu içerik oluşturmakta zorlanmayacaksınız. Yazılarınızın SEO analizini kendiniz yapabileceksiniz. Ayrıca eklenti WP Admin panelinde kendine ait bir menü oluşturuyor. Bu menü üzerinden sadece yazılarınızın değil site içindeki diğer sayfalarında SEO değerlendirmesini görebilirsiniz.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

SEO Hocası
SEO Hocası
4 Eylül 2011

Yazılarınıza Seo Analizi Yapın için Yorumlar

 • Ali Tunahan İncekara
  Ali Tunahan İncekara 26 Şubat 2012, 19:25

  özgün makale yazmak zor birde SEO ya uygun olması lazım işimiz zor,makaleniz ve anahtar kelime aracınız çok işime yaradı çok teşekkür ederim

 • Emre Karabulut
  Emre Karabulut 12 Kasım 2011, 09:07

  Girdiğiniz etiketleri yazı içinde kullandıysanız eğer bunları metin editöründen kalın,italik, altı çizili şekilde biçimlendirerek arama motorlarının dikkatini yazınızın anahtar kelimelerine çekebilirsiniz. Yani kalın vs biçimlendirmeyi manuel olarak metin editöründen yapmalısınız.

 • Osman Cesu
  Osman Cesu 7 Kasım 2011, 12:27

  Emre Bey benim bir sorum olacak , şu solda SEOpressor örneğinde” SEOPressor will automatically italic your keyword” yazıyor , bunun manuel olarak yapılması nasıl oluyor , ben wordpresse kullanıyorum , orada “meta keywords” ve sağda “yazı etiket” yazabileceğim bir bölüm var ve bunlara yazılan karakteri kendimiz nasıl italic yazabilir söyleyebilir misiniz ? Bir de “yazı etiketleri” bölümüne anahtar kelime zaten yazıyoruz “meta keywords” için de aynı şeyleri mi yazmak gerekir ,google artık pek dikkate almıyormuş diye duydum metakeyword leri doğru mudur acaba ?

 • Ecren Bent
  Ecren Bent 29 Eylül 2011, 00:03

  Emre bey teşekkürler.Son cümlenizde “vakit ayırıp okuduğunuz için” demişsiniz.Bence bu tür faydalı yazılara zaman ayrılmaz mı?

 • Ahmet Buğra Denizgünü
  Ahmet Buğra Denizgünü 25 Eylül 2011, 11:30

  Emre Bey öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim, bu eklentiyi alacağım ancak terettüt ettiğim konu: Türkçe karakterlerde sorun yaratıp yaratmadığı? Olumlu veya olumsuz yanıt verebilirseniz ona göre eklentiyi satın alacağım.

 • Çağrı Atahan Usanmaz
  çağrı Atahan Usanmaz 14 Eylül 2011, 22:24

  makaleden anlaşılan o ki eklenti işi görsele döküp SEO’ yu eğlenceli kılmakta. Bu eklentiye eşdeğer ücretsiz bir eklentiyi açıklamalı olarak bizimle paylaşmanız bizi sevindirir.

 • Melek Diler Pakdemirli
  Melek Diler Pakdemirli 6 Eylül 2011, 20:27

  Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Yazı yazarken göz önünde bulunduracağım

 • Emre Karabulut
  Emre Karabulut 6 Eylül 2011, 15:23

  Bu konuda kesin olarak hepsini bold ve italik olarak yapın diyemem anahtar kelimelerinizin. Ancak eğer yazı içerisinden anahtar kelime/etiketlerinizi sıkça kullanmışsanız farklı anahtar kelimeleri birini bold, diğerini italic, bir diğeri belki başlık şeklindedir renkli olabilir veya altı çizili. Yani burda anahtar kelime yoğunluğunu artırırken yazıyı çığrından çıkartmamak gerek. Neticede ziyaretçileriniz/okurlarınız bu yazıları okuyacaklar akıllarından “bu ne kardeşim ilgili ilgisiz bir biçimlendirme” yapmış yazar demesinler. Yazının bütünüyle görünüşünü ve estetiğini sağlamak tüm anahtar kelime ve etiketleri bold yapmaktan iyidir.

  Ancak tüm yazılarınızda minimum :
  1 adet bold anahtar kelime
  1 adet italic etiket/anahtar kelime
  1 site içi link ( bir önceki yazıya veya bir kategorinize)
  Bir H2 başlık (yazı içinde mümkünse anahtar kelimelerinizden en az birini içersin)

  bunlar olursa lezzetli olur. Yemek tarifi gibi oldu, idare edin 🙂

 • İlyas Umut Padak
  İlyas Umut Padak 5 Eylül 2011, 19:45

  Tesekkürler… Peki yazıda gecen anahtar kelimelerin hepsini bold mu yazacaz yada hepsini italik mi yazacaz yada yarısını italik yarısını bold mu yazacaz ve anahtar kelimelerin hepsini bold ve italik yazmak mı zorundayız? bold veya italik olarak yazacağımız anahtar kelime kaç edet olmalıdır?

 • Rıdvan Dur
  Rıdvan Dur 5 Eylül 2011, 14:20

  Bu Eklentiyi kişisel blogumda kullanıyorum ve şuan 2-2.5 K Hite geldim. Düzgün bir içerik her zaman en önemli şeydir.

 • Nur Dilay Düşenkalkar
  Nur Dilay Düşenkalkar 5 Eylül 2011, 11:45

  Eklentiyi indirme linkine geldiğinizde 7 günlük 7 dolar yazıyor, kimse deneyemez bunu, özellikle sırf deneme için kimse 7 doları cebinden çıkartamaz, makale için teşekkürler

 • Onur Uslu
  Onur Uslu 5 Eylül 2011, 04:14

  Birinci maddeyi, h1 ve h2 taglarına css ile istediğimiz büyüklük değerini vererek aşabiliriz.

 • Güven Akbilmez
  Güven Akbilmez 4 Eylül 2011, 20:57

  Mrhlar konuyla alakası yok ama Data Engine Scripti kullanımıyor Wp Arasında Çok Fark Varmı

Yazılarınıza Seo Analizi Yapın için Cevap Yaz