en son HTML5 ve SEO başlıklı yazımla sizlere hitap etmiştim. Biraz aradan sonra tekrar WordPress içinde SEO ile ilgili bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda WordPress bloglarınızda yayınladığınız yazılarınızın SEO puanını yani SEO değerlendirmesini premium bir eklenti ile nasıl yapacağımızı anlatacağım. Eklenti premium yani ücretli olduğundan herkes temin edemeyebilir ancak asıl anlatmak istediğim eklentinin değerlendirme kriterlerini anlayarak eklenti kurmaya gerek kalmadan yazılarımızı nasıl SEO uyumlu yapabiliriz. Eklentimizin adı SEOPressor Score.

Eklentinin trial versiyonunu kendi adresinden edinebilirsiniz. ( SEOpressor.com/trial/index.html )

SEOPressor Score anlatmadan önce aynı işi yapan WP SEO beast eklentisinden de kısaca bahsedeyim. SEOBeast de Pressor Score gibi yazılarınıza verdiğiniz anahtar kelimeler üzerinden bir değerlendirme yaparak puan şeklinde size geri dönüş yapar. Ancak iki eklentinin de premium versiyonlarını kullandıktan sonra SEO Pressor Score 'un daha iyi çalıştığını gördüm. Bu yüzden Pressor Score üzerinden yazıma devam edeceğim.

Eklentimizi zipten çıkarıp  /public_html/wp-content/plugins içine atıyoruz ve sonra da admin panelinden etkinleştiriyoruz. Bundan sonra Yeni Yazı Ekle ekranına gittiğinizde yazı editörünün hemen altında aşağıdaki alanı göreceksiniz.

Bu alana yazımızın ana konusu/etiketi/anahtar kelimesini giriyoruz.
Yazımızı tamamlayıp anahtar kelimemizi girdikten sonra yayımla veya taslak olarak kaydet dediğimizde, editörün sağ tarafında SEOPressor 'e ait bileşeni göreceksiniz. Burada yazınızın SEO uyumlu olması için gereken kriterler ve yazdığınız metnin SEO puanı yer alacaktır. Puanlamayı yüzde üzerinden göreceksiniz. Ayrıca yazınızın girdiğiniz anahtar kelimeyi ne derece içerdiğini yani anahtar kelime yoğunluğunuzun da bir değerlendirmesini görebileceksiniz.

Eklenti girdiğiniz anahtar kelimenizi yazınızda otomatik olarak italik ve kalın hale getiriyor yayımladığınızda.

Örneğin :

Gördüğünüz gibi örnek bir yazımın anahtar kelime değerlendirmesi sol tarafta. Ben eklentinin Premium versiyonunu kullandığım için tam aktif olarak değerlendirmeyi alabiliyorum. Trial versiyonda eksiklikler olabilir. Şimdi gelelim eklenti olmadan yazılarımızı nasıl SEO'ya uyumlu ve anahtar kelime yoğunluğu ideal halde oluşturabileceğimize. Yandaki resimde kriterler İngilizce olarak yazıyor. Yapmamız gereken buradaki kriterlere uygun yazılar yazmak ve yazılarımızı bu kriterlere göre biçimlendirmek.

1. Anahtar kelimeniz yazı içinde H1, H2 veya H3 boyutunda yazılmalı. (aslında şart değil, neticede yazıda bu kadar büyük başlık ve karakterler ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir. )

2. Yazıya eklediğiniz resmin alt etiketine yazınızın anahtar kelimesini vermelisiniz.

3. Anahtar kelimenizi ve türevlerini yazı içinde abartmadan ve okunabilirliği yok etmeden birden fazla kullanmalısınız.

4. Mümkün olduğunca yazınız için belirleyeceğiniz anahtar kelimeyi yazının ilk cümlesinde kullanmaya çalışın.

5. Yine yazınızın anahtar kelimesini yazının sonunda yani son cümlede kullanmanız faydalı olacaktır.

6. Yazınızın içinde daha önceki bir yazınıza veya sitenizden bir kategoriye atıfta bulunarak bu alana link oluşturmalısınız. (internal link)

7. Dışarıya farklı bir siteye link veriyorsanız eğer "rel=nofollow" eklemeyi unutmayın.

Tüm bu kriterlere uyarak yazılarımızı oluşturduğumuzda gerçek anlamda bize getirisi fazla olacaktır. Eklentinin premium versiyonun yaklaşık 3 aydır kullanmaktayım ve sonuçları gerçekten memnun edici. Ancak herkesin bu eklentiye para ödeyip almayacağı da bir gerçek. Durum böyle olunca bu eklentinin işe yaradığını da görünce, değerlendirme kriterlerini paylaşmakta fayda gördüm. Bu sayede SEO uyumlu içerik oluşturmakta zorlanmayacaksınız. Yazılarınızın SEO analizini kendiniz yapabileceksiniz. Ayrıca eklenti WP Admin panelinde kendine ait bir menü oluşturuyor. Bu menü üzerinden sadece yazılarınızın değil site içindeki diğer sayfalarında SEO değerlendirmesini görebilirsiniz.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazıda görüşmek üzere.