WordPress » Kırık Link Kontrolü

Broken Links Açıklaması

Blog yazarları, yazılarını yazarken kendi sitelerindeki başka sayfalarına veya diğer internet sitelerine link verebiliyorlar. Ancak yazı yazıldığı andan itibaren, belirli bir süre geçtikten sonra linkini verdiği siteler kapanabiliyor veya yazılar silinebiliyor. Biliyoruz ki Google, aslında varolmayan sayfalara verilen linkleri yani kırık linkleri sevmemektedir. Sizin link verdiğiniz sayfa Google tarafından indexlenir ancak öyle bir sayfa aslında kalmamıştır, işte bu gibi sayfalara kırık link denmektedir. Eklentinin orjinal ismi : Broken Link Checker. Bu eklenti ile yazılarınızda bulunan linkler kontrol ediliyor ve eğer kırık link varsa onun üzerini çiziyor. Dosya indirme siteleri için harika bir eklenti.

Broken Links Kurulumu

  • En başta tüm eklentilerde olduğu gibi eklentiyi indirip, WinRAR programı aracılığıyla içindeki klasörü RAR'dan çıkarıyoruz.
  • Çıkan klasörü, herhangi bir FTP yöneticisi ile sitemize bağlanıp .../wp-content/plugins dizinine gönderiyoruz.
  • Admin panelinden Eklentiler sayfasına giriyoruz ve eklentiyi aktifleştiriyoruz.

Broken Links Kullanımı

Eklentinin ayarları için admin panelindeki sol bölümdeki Ayarlar'ın alt menüsü olan Link Checker sayfasına girmeniz yeterlidir. Bu sayfaya girdikten sonra, yazılarınızda kullandığınız linklerden hangilerinin kırık olduklarını öğrenebilirsiniz.

Broken Links Resmi

13 Şubat 2010, 12:25
SEO Hocası