SEO Fiyat Hesaplama

Sosyal Medya’da SEO Etkeni

Sosyal medya SEO işlemleri için genellikle hesaplar açılarak sadece simgeleyen bir sayfa sorumluluğu yüklenmektedir. Fakat sosyal medya hesaplarının optimize edilerek siteler kadar başarılı sıralamalar elde etmesi kişilerin sosyal medya hesaplarına vereceği önemi arttırdı.

Sosyal medya sadece kişisel paylaşımların yer aldığı bir platformdan çıkarak SEO açısından sıralamalara girebilen bir güç haline geldi. Bu yazımızda da mükemmel bir sosyal medya SEO işlemi ve optimizasyonu için yapılması gerekenleri ele alacağız.

Sosyal Medya Profillerinizi Optimize Edin

Sosyal medya profillerinizi optimize etmeniz arama motorlarına dost ve ilgili bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

İlk olarak hesaplarınızın bilgi ve hakkında gibi bölümlerini sorunsuz şekilde net, yalın ve anahtar kelimelerinize abartmadan yer vereceğiniz bir yazı hazırlayın.

İkinci olarak sayfalarınızda veya profillerinizde bulunan adres, şehir, eyalet, posta kodu, çalışma saatleri, ilgi ve alan kısımlarını eksiksiz şekilde tamamlayın.

Özgün yazılar paylaşmak siteler için ne kadar önemli bir faktör ise sosyal medya hesaplarınız içinde o kadar önemli oldu.

Özellikle Facebook sayfalarınızda bulunan Kategori alanını doğru şekilde doldurmanız mobil aramalarda size fayda sağlayacaktır.

Hesabınızı web siteniz ile senkronize edin. Arama motorları sayfanıza geldiğinde hangi site ile bağlantılı olduğunuzu buradan anlayacaktır.

Sosyal İçerik Paylaşımı ve Etkileşim

Belirli periyotlar ile sitenizin içeriğinizi paylaşarak sosyal backlink desteği sağlamanız hem ziyaretçi yönlendirmesi açısından hem de yazılarınızın indexlenmesi açısından iyidir.

Twitter hesaplarınızda paylaşacağınız yeni içeriklerin özgün olmasına önem gösterin. Profilinizde site adresinize mutlaka yer verin. Hakkınızda yazısı içerisinde de anahtar kelimelerinizden 1-2 tanesini serpiştirin.

Yapacağınız paylaşımlarda işletme adınızı ve anahtar kelimenizden 1 tanesini geçirmeyi unutmayın. Zira anahtar kelimeniz ile sitenizi ilişkilendirebileceğiniz içerik oluşturmuş olacaksınız.

Ziyaretçi ile Etkileşimi Sağlayın

İçeriklerinizi oluştururken birçok kişi tarafından paylaşılan içerikleri inceleyin. Kendinize göre uyarlayın. Site bağlantınızın geçeceği içeriklerin paylaşılması sosyal medya hesabınıza %60 site adresinize %40 oranında etki sağlayacaktır.

Takipçilerinizi sıkmamak için içerikleriniz ile eğlenceli bir şeyleri bağdaştırın. Zira en çok paylaşım yapılmak istenen içerikler genellikle eğlence ve mizah ağırlıklıdır.

Gelen yorumları ve mesajları mutlaka cevapsız bırakmayın. Kişilere verdiğiniz önemi hissettiklerinde daha sıkı ve yakın takipçiniz olacağından emin olabilirsiniz.

Yeni Sosyal Trend Pinterest

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa da son zamanlarda ağırlıklı olarak bayanların ilgisini çekmeyi başaran Pinterest, etkili bir sosyal medya SEO aracıdır. Dev bir paylaşım ağı olan Pinterest diğer sosyal medya mecralarına göre tamamen paylaşıma odaklı bir platformdur.

Pinterest hesabınızı da eksiksiz olarak oluşturduğunuzda içeriklerinize özel boardlar oluşturun. Board pinterest üzerinde kategori olarak düşünülebilir. Bu kategorilere yüksek çözünürlüklü resimler ekleyin. Resimlerin yüksek çözünürlüklü ve dikine şekilde olması insanların dikkatini daha fazla çekmeyi başaracaktır.

Paylaşılabilir resimler kullanın, insanların birbirlerine gösterebileceği resimler bulun. Kendi alanınız ile ilgili diğer pinterest hesaplarını takip edin. Her gün 3-4 defa başka resimleri pinleyin. Diğer gönderilere yorumlar yazın.

Sosyal Medya'da Sık Yapılan Hatalar

- Kamulaştırılmış ve ciddi bir profil oluşturma.
- Facebook sayfası yerine Facebook profili oluşturmak.
- Facebook linkini özelleştirmemek. Olması gereken facebook.com/isletmeadiniz
- Kullanacağınız resimlerin adlarını yüklemeden önce SEO uyumlu hale getiriniz.
- Sadece profillerin optimizasyonu yapılarak hesapları güncel tutmamak.

Sosyal medya SEO içinde yapılan çalışmaların etkisi daha uzun vadede görülmektedir. Tavsiyemiz stabil şekilde profillerinizi güncel tutmanızdır.

SEO Hocası
SEO Hocası
6 Ocak 2014

Sosyal Medya’da SEO Etkeni için Yorumlar

 • Yusuf tekin
  Yusuf Tekin 9 Ocak 2017, 16:08

  Hocam emrhaba pinterest sitesinden 400 tane backlink gözüküyor google konsolda bu zararlımıdır yararlımı ?
  Resimlerin altına linkimi vermiştim.

 • İlkin Kovancı
  İlkin Kovancı 7 Ağustos 2014, 00:02

  Tüm eğitimlerinizden aklımız yettiğince faydalanıyoruz. ellerinize sağlık hocam. SEO konusunda anlayabildiğim tek yazarsınız.

 • Asya Sema Yirmibeşcik
  Asya Sema Yirmibeşcik 9 Haziran 2014, 14:54

  Makalelerinizi yalın ve sade bir dille yazmanız gerçekten güzel ayrıca Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitabınızı internet üzerinden satın aldım. Sadece kitap beklerken göndermiş olduğunuz hediyeler muhteşemdi. Kişilere ve kuruluşlara verdiğiniz değer ve profosyonel anlayışınız için teşekkür ederim.

 • Bedirhan Lütfü Oguz
  Bedirhan Lütfü Oguz 1 Şubat 2014, 15:02

  Merhabalar, güzel yazınız için teşekkürler. Sitelerimiz için en fazla etki edebilecek sosyal medya sitelerinin listesini verebilir misiniz? Sizi takip ettiğimde sadece 5 adet sosyal medya sitesi kullandığınızı fark ettim.

 • Sabiha Elvan Çark
  Sabiha Elvan çark 17 Ocak 2014, 10:04

  Teşekkürler hocam elimde bir sürü twitter hesabı var bunların hepsiyle paylaşım yapsam google bunu anlar mı ?

 • ismail
  Ismail 12 Ocak 2014, 00:04

  Eski sitemin fb sayfasını kullanıyorum yeni sayfa oluşturayımmı
  oluşturayımmı hocam

 • İris Aktuna
  İris Aktuna 7 Ocak 2014, 09:15

  Bir web sitesinin yanı sıra, onun sosyal medyadaki varlığını sağlamak ve sürdürmek ciddi derecede emek istiyor… Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 • Burçin Kübra Okatan
  Burçin Kübra Okatan 6 Ocak 2014, 21:49

  Yazılarınızı sürekli olarak takip ediyorum. SEO hakkında bildiğim bir çok şeyi sizden öğrendim diyebilirim. Bunun için teşekkür ediyorum. Öğrendiklerimi sürekli olarak uyguluyor ve bunda başarılı oluyorum.

 • Firuz Hiçyılmam
  Firuz Hiçyılmam 6 Ocak 2014, 13:18

  Biz okurlarınıza verdiğiniz bu değerli SEO ipuçlarından dolayı sizlere teşekkür etmek isterim. Son zamanların gözdesi olan sosyal medya SEO çalışmaları hakkındaki önerilerinizi en kısa sürede uygulayacağım

Sosyal Medya’da SEO Etkeni için Cevap Yaz