Sosyal paylaşım siteleri, ziyaretçi ve backlink artışının en uyumlu olduğu siteler dolayısıyla bunlar üzerinden alınacak linkler de en doğal backlinkler olmaktadır.

Sektörünüze ait sahip olduğunuz bir Facebook grubunda, yaptığınız yeni bir paylaşım arama motorları tarafından backlink olarak görülürken, takipçilerin ziyaretleri de eş zamanlı ziyaret artışı sağlayarak en doğal ve etkili site dışı SEO unsurlarını tamamlayacaktır.

Aynı zamanda sosyal medya profillerinizin, ne kadar fazla kişi tarafından beğenildiği ve takip edildiği bu profillerin de SEO anlamındaki kalitesini arttırmaktadır. Bunun sebebi, beğenen veya takip eden kişilerin kendi profilleri üzerinden beğendiği sayfalara ait linklerin olmasıdır. Bu linkler site içi link inşası açısından etki göstererek, sayfayı takipçi veya beğeni sayısı kadar kaliteli duruma getirmektedir. Bu sebeple daha yüksek sayıdaki takipçili sayfalardan yapılacak paylaşımların backlink üzerindeki etkisi de o derece artmış olacaktır.

Web sitemizi veya sitemize bağlı sayfaları paylaşmak kadar, bunların paylaşılması beğenilmesi de SEO açısından etkili olmaktadır. Bir içeriğin binlerce kişi tarafından paylaşılması, arama motorlarının o içeriğe binlerce kişinin profili üzerinden de erişiyor olmasını sağlayacaktır. Ancak bu durum, paylaşımı yapan kişilerin gizlilik ayarlarının kısıtlamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Özellikle Facebook üzerinde daha gelişmiş kullanıma sahip olan gizlilik ayarları, “herkes” ibaresiyle tüm kısıtlamaları ortadan kaldıracak şekilde yayına açık olmadığı sürece arama motorları tarafından da fark edilemeyecektir. Ancak yine de bu durum, yapılan paylaşımların o kişinin arkadaşları tarafından görülerek daha fazla ziyaret sağlamasına engel değildir.