Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  1515 Görüntülenme

Eskiden bir web sitesinden 2, 3 farklı sayfalardan gelen backlinkler vardı şimdi baktım spama yakın olduğu gösteriliyor. siteye girdiğimde o URL'ler 404 olduğunu gördüm. Bu linkleri Google'a bildirmeli miyim? Yoksa kendi haline mi bırakmalıyım? Bir de zararlı olan backlinkleri website sahibine ulaşamıyorsak nasıl kaldırabiliriz? Teşeklürler.

 • 1
 • 1
 • Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılmalıdır için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   1 Nisan 2020, 17:45

   1

   Bu sorununuza karşılık Google Link Reddetme aracını size önermekteyim. Biraz bu araçtan bahsetmek istiyorum.

   Google Link Reddetme aracı, sitenize gelen bütün linklerin hangisinin sizin bilginiz dışında olduğunu, negatif bir bağlantı olduğunu ve sitenize zarar verebilecek kapasitede olduğunu tespit edebilen bir araçtır.

   Örnek vererek açıklayacak olursak: Rakip site, sitenizle ilgili alakası olmayan ve kalitesiz anahtar kelimeler üzerinden referans noktaları oluşturdu ise, bu linklerin reddedilmesi için tespit aşamasından sonra Google Link Disavow tool ile zararlı linklerin Google tarafına bildirilmesi gerekmektedir.

   Peki bunu nasıl yapacağız?
   En iyi backlink sorgulama araçlarından birisi olan Ahrefs ve benzeri toollar ile bu linklerin tespiti çok daha kolay hale gelmektedir. Bu toolların ise zararlı olarak düşündüğü linkleri değerlendirme kriterlerinin bazıları şunlardır;

   - Site yaşı: Sitenize bağlantının geldiği sitenin yaşı önemli kriterlerden biridir. Şayet bağlantı gelen site köklü bir site değil ve bulunduğu konumda gözle görülür bir domain otoritesine sahip değil ise bu bağlantıdan şüphe etmeniz gerekiyor demektir.
   - İllegal içerikler: Bahis, kumar gibi olumsuz içerikler içeren sitelerden gelen bağlantıları Google Link Reddetme aracına göndermeniz en mantıklı karar olacaktır.
   - Spam siteler: Tam anlamıyla spam amacı güdülerek kurulmuş sitelerden gelen bağlantılar veya daha önceden siteniz için yapmış olduğunuz hacklink gibi zararlı çalışmalar da sitenize zarar verebilecek kriterlerden birisidir.

   Mustafa DURNA
   Mustafa Durna

   29 Ocak 2018, 10:05

   1

   404 hataları ile backlink geliyorsa ve zararlı bağlantıları Search Console Disallow sayfasından engeleyebilirsiniz.

  Cevapla

  Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılmalıdır Sorusunu Cevapla