Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  2529 Görüntülenme

Merhabalar, daha önce hacklenmiş olan bir websitemizin URL'leri yönlendirmeli sayfa hatası veriyor.

Site daha önce hacklenmiş, linkler temizlenmiş durumda. Ancak Google domain.com/randomsdsadas gibi URL'leri buluyor. Bu URL'lerin canonicali ise ana domain. Bu URL'lere tıklayınca da anasayfa görüntüsü geliyor ve herhangi bir yönlendirme yok.

Ben bu sayfaları yönlendirmeli sayfa statüsünden nasıl kaldırabilirim? Bunlar benim sayfamın performansını kötü etkiler mi?

 • 1
 • 1
 • Yönlendirmeli Sayfa Sorunu için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   26 Mayıs 2021, 15:07

   1

   Merhabalar,
   Öncelikle domain.com/randomsdsadas gibi URL'lerin 404 olması gerekmekte.
   Ana sayfa görüntüsü başka sayfalardan veya 404 sayfalarından site sağlığı açısından gelmemelidir.

   Bu durumlar, sitenin durumunu kötü etkiler ve zamanla sıralamalardan uzun süreli ya da kalıcı olarak gerilemeye yol açabilirler. Geç indexleme, indexlememe hatta virüs olabilir gibi uyarılar da alınabilir.

   Öncelikle manuel işlem statüsüne Search Console'dan bakılmalıdır. Sonrasında ulaşılamayan sayfaların 404 ile açılıp no index olması, ana sayfa ile 404 sayfalarının tasarımının aynı olmaması gerekir. Canonical'da 404 sayfalar ya olmamalı ya da self URL, yani 404 ile açılan sayfanın kendi URL'i verilmelidir. 404 sayfalarının sitemap içinde bulunmaması ve site içerisinden bir bağlantı ile ulaşılamaması gerekir.

   Bu işlemlerin ardından Google Search Console tarafındaki kapsam sorunları giderilmelidir. Ancak bu sorunlar tek seferde düzelmeyecektir. 48 saatte bir doğrulama isteği gönderilmesini öneririm.

   Bazı online website virüs check siteleri üzerinden de kontrolünün sağlanmasını öneririm. Çünkü gözden kaçan eklenti vb. yapılardan siz temizlik yapsanız dahi tekrardan virüs kaynaklı sorun oluşabilmektedir.

  Cevapla

  Yönlendirmeli Sayfa Sorunu Sorusunu Cevapla