Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1274 Görüntülenme

yeni bir web sitesi oluşturdum. Bunun hakkında bir kaç sorum olacak.

-Site uzantısının ne şekilde bitmesi daha faydalıdır? Suanda .html ile ayarladım.

-Anasayfada görsellerinin altında yazıların yazıyor. Bunların image olarak kullandım. Kod ile yazmam daha mı faydalı olur?

Teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Yeni web sitesi SEO çalışması için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   27 Mayıs 2021, 15:20

   1

   Merhabalar,

   Öncelik bir uzman olarak yeni açılan bir web sitesinin SEO metriklerine uygun olarak başlamasının çok önemli olduğunu savunmaktayım. Çünkü bir web sitesinin temel amacının belirli bir bilgi vermesi ve o bilginin arama motorlarında rahatlıkla sıralamaya girmesi, ilgili web sitesinin kullanışlığını arttırmaktadır.

   Sorularınıza geçecek olursam;
   1- .html, .php, vs... gibi uzantılar artık kullanıcılar tarafından tercih edilmediği gibi arama motorları tarafından da pek fazla tercih edilmemekte. Peki bu çıkarımı nerden elde ettim? Aslında Google bir web sitesinin nasıl olması gerektiğini dökümanlar halinde paylaşmakta URL standartlarının sade ve okunabilir olması gerektiğini de bu dökümanlarda belirtmekte.
   Kaynak: https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/url-structure

   2- Web siteleri oluşturulurken en çok dikkat edilmesi gereken yapı kod optimizasyonudur. Çünkü günümüzde yazılımcıların SEO uzmanları gibi bir yapıyı birden fazla algoritma oluşturarak çözülebildiğini akabinde her birinin farklı çıkarımlar oluşturduğunu bilmenizi isterim. Bizim burda istediğimiz yapı eğer ki hızlı bir site ise oluşturacağımız kodlarımızı farklı bir dosyadan çekmemiz akabinde bu dosyada bulunan kodları minify işlemi ile sıkıştırmamız gerektiğini belirtmek isterim. Bu sayede sayfalar içerisinde kod dosyalarının yoğunluğunu azaltmanız arka planda rahatlık sağladığı gibi arama motorları analiz esnasında da rahatlık sağlayacaktır.

   admin
   Admin

   13 Temmuz 2014, 12:57

   1

   Yeni bir web sitesinde SEO başlangıcı için öncelikle https://www.seohocasi.com/yeni-sitelerde-seo-baslangici/ adresindeki makaleyi okumanızı tavsiye etmekteyiz.

   Site uzantısının fazla uzatılmadan "yazi-sayfasi.html" şeklinde değil de "yazi-sayfasi/" şeklinde olması daha iyidir. Bu URL yapısı son güncellemelerde dikkate alınan uzantı içerikleridir ve tavsiye etmekteyiz.

   CSS üzerinden özel bir "class" yada "ID" belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ana sayfada kod yoğunluğunun CSS den yapılabilir şeylerle olmaması daha iyidir.

  Cevapla

  Yeni web sitesi SEO çalışması Sorusunu Cevapla