Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1263 Görüntülenme

7 yaşında bir şirket web sayfam var. Şirket olarak sektör değiştiriyoruz. Aynı domaini kullanmam avantaj mı dezavantaj mı sağlar? Çünkü anahtar kelimeler değişecek. Yeni bir domain mi almalıyım eskisiyle mi devam etmeliyim?

 • 1
 • 1
 • Web sayfası sektör değişimi için Yanıtlar

   Cihat Murat YÜKSEL
   Cihat Murat Yüksel

   31 Mayıs 2021, 10:34

   1

   Cihat Bey,

   Sektörleri bilmeden aslında bu soruyu cevaplamak bir hayli zor. Fakat şunu söyleyebilirim ki eski web sitenizin bir marka bilinirliği mevcut. Bu marka bilinirliğini sağladığınız müşterilerinizden doğabilicek yeni sektörünüze trafik sizlere olumlu da dönebilir olumsuz da. Öncelikle doğrudan trafik almaya devam edeceğinizden ötürü kullanıcılarınız yeni sektörünüze ait içerikleri okuyabilir ve sitenizde zaman geçirebilirler. Sizlere daha önce de ifade edildiği gibi alakasız backlinklerden ötürü zararlı duruma düşebilirsiniz. Bütün bunların çözümü olarak yeni bir domain almanızı ve eski domainizi yeni aldığınız domaine kalıcı olarak yönlendirmenizi tavsiye ediyorum. Bu işlemi sağlamanızın ardından eski alan adının Search Console paneli üzerinden taşıma işlemini teyit etmenizi tavsiye ediyorum.

   admin
   Admin

   4 Aralık 2014, 12:31

   1

   Merhaba Cihat Bey,

   Öncelikle sitenizin eski olması yeni bir siteyle yayına girmekten kısmen de olsa avantajlı bir durumdur. Ancak eğer eski sektörle ilgili yüzlerce referans bağlantı (backlink) aldıysanız, bu durum yeni sektörünüzde ilerlemeyi zorlaştıracaktır ve aşırı alakasız düzeyde bir düzeyde anahtar kelime backlink dağılımı olursa bu durum cezai bir işlemle bile sonuçlanabilir. Bu durumu önlemek için de, sitenizin tüm indexlerinin Google webmaster tools üzerinden ve robots.txt dosyasıyla silinmesini sağlamalısınız ve sonrasında anahtar kelimeler üzerinden gelen tüm backlinklerinizi disavow tool ile reddetmelisiniz. Bu sayede en verimli ve risksiz şekilde yeni sektöre giriş yapma imkanınız olacaktır.

  Cevapla

  Web sayfası sektör değişimi Sorusunu Cevapla