Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1859 Görüntülenme

Merhaba SEO Hocası yöneticileri,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu tür garip bir durumla karşı karşıyayız.

Kurumsal bir firmanın 2 markası için hazırlanmış 2 ayrı web sitesinde bazı bölümler elma/elma durumda (1e1 aynı) Sonuç olarak Vizyon, Misyon, Tarihçe gibi alanlarda farklı bir şey yazamıyoruz.

Olay;

1site.com/tarihce.html'in ön belleğine bakıldığı zaman, 2site.com/tarihce.html Google'ın önbelleğidir yazıyor ve 2site.com/tarihce.html görünüyor?

Değerli yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Google Ön Bellek Sorunu (Başka bir sitenin ön belleği görünüyor) için Yanıtlar

   admin
   Admin

   27 Haziran 2015, 13:27

   1

   Bazı bölümlerinizde içeriklerin aynı olması öncelikle kopya içerik sorunu oluşturmaktadır. Fakat bu durum bir web sitesi için aynı içeriğe sahip web sitesinin önbelleğini gösterme şeklinde oluşabilecek bir durum değildir. Google böyle durumlarda web sitelerine ceza verir, veya ilgili anahtar kelime için sıralamadan düşürür. Fakat size ait bir domain üzerinde kesinlikle başka bir domainin önbelleğini göstermemektedir.

   Bu durumun sebebi yazılımsal bir hata yüzünden oluşmuş olabilir. Öncelikle canonical kodlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Yanlış canonical kullanımı bu tür hatalara yol açabilir. Bunun dışında eğer aynı host üzerinde barınıyorsa bu web siteleri önbellek probleminiz bu durum sebebi ile oluşmuş olabilir. Arka planda kullanılan veri tabanı, içerikler ortak diye aynı yerden kullanılmışsa Google önbelleğe orjinal veri tabanını kullanan web sitesini almış olabilir. Eğer daha öncesinde bu iki domainden birisi diğerine yönlendirilmişse Google tarafında önbelleğe alınmış olabilir.

   Sorunun kesin çözümü için Search Console üzerinden Google Gibi Getir diyerek hatayı tespit edebilirsiniz.

  Cevapla

  Google Ön Bellek Sorunu (Başka bir sitenin ön belleği görünüyor) Sorusunu Cevapla