Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1288 Görüntülenme

Türkiye'de seo sektörünün geleceği nedir? giderek artan bir uzman ve ajans sayısı var ancak bu artış kaliteyi de arttırıyor mu, yoksa iş fiyat rekabetine dönüp kalitesizleşiyor mu? sizce gelecekte bu mesleği yapmayı düşünenlere ne tavsiye edersiniz. türkiye'de seo sektörünün ticari olarak geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 • 1
 • 1
 • Türkiye'de SEO'nun Geleceği için Yanıtlar

   Seo Hocası
   Seo Hocası

   15 Mayıs 2020, 15:36

   1

   Bu soruya geniş kapsamlı olarak bakıp sonrasında 2020 yılında SEO çalışmaları ile nasıl başarılı olabileceğinizden bahsetmek isterim.
   İnsanların her geçen gün daha fazla arama gerçekleştirmesiyle birlikte SEO çalışmalarına olan talep her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte SEO uzmanlarıyla gerçekleştirilen çalışmalar ile elde edilen verimin de artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden aslında sorunuzun cevabını verdiğimi düşünüyorum.
   2020 yılında SEO çalışmalarına gelecek olursam, öncelikle sitenizin durumunu analiz etmelisiniz. Kendinize özel strateji belirleyip, bunun üzerine çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Sitenizde yer alan sayfaları detaylı bir şekilde inceleyerek, elde etmiş olduğunuz verileri analiz etmelisiniz. Burada ürün veya hizmet sunduğunuz sayfaların hedef kitle üzerinde elde edilen dönüşümünü iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Kullanıcıların talepleri doğrultusunda oluşturulmamış bir sayfa ile hedef kitlenize sunuyorsanız bu durumda rakiplerinize yönlendiriyorsunuz demektir. Ayrıca bu tür sayfaların arama sonuçlar sayfasında listelenmesi için sayfalarınızda kullanacağınız anahtar kelimeleri doğru seçim yaparak sayfalarınızı oluşturmalısınız.

   2020 yılının trend konularından birisi de sesli aramaların her geçen gün artması ve bu tarafta alınacak aksiyonlarla birlikte sitenize gelen kullanıcı sayısını artırabilecek olmanızdır. Sesli aramaların büyük bir çoğunluğu soru tabanlı olduğu için içeriğiniz de soru cevap yapılarına yer vermelisiniz. Sayfalarınızda yer vereceğiniz Sıkça Sorulan Sorular alanı ile birlikte sesli aramalardan gelecek trafiği de elde edebilirsiniz.
   Son zamanlarda ön planda olan Featured Snippet yani sıfırıncı sıra sıralamasında yer almakta sizin SEO’da başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır. Çünkü Google ilgili aramada kullanıcıya en faydalı gördüğü içeriği sıfırıncı sırada kullanıcılara listeliyor. Burada yer alan sitelerin büyük bir çoğunluğu kullanıcılar tarafından tıklama almaktadır. Kullanıcının ihtiyacına göre oluşturmuş olduğunuz bu sayfalar ile rakip sitelere giriş yapmadan kullanıcının aramasını tamamlamasını sağlamayı hedeflemelisiniz.
   Her geçen gün sesli içeriğe olan ilginin artmasıyla birlikte podcast içeriklerin de kullanıcılar tarafında talep gördüğünü belirtebiliriz.

   Sayfalarınızda yer vereceğiniz her bir anahtar kelimenin niyetini belirlemelisiniz. Yani kullanıcı eğilimini anlama ve anlamlandırma işlemini başarıyla gerçekleştirmeniz durumunda SEO’da başarıyı elde edebilirsiniz.

   Tüm SEO çalışmaları sonrasında elde edeceğiniz backlinklerle sitenizin SEO görünürlüğünüzü artırabilir ve 2020 yılını başarılı bir şekilde geçirebilirsiniz.

  Cevapla

  Türkiye'de SEO'nun Geleceği Sorusunu Cevapla