Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1269 Görüntülenme

subdomain açılması ile ilgili olarak görüşlerinizi almak istiyorum. En son yazı 2010 yılında yapılmış. Google'ın sub-domainlere bakışı nedir? Subdomain üzerinden asıl domaine link beslemesi yapmak fayda sağlar mı

 • 1
 • 1
 • Sub Domain SEO Açısından Önemlimidir? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   27 Mayıs 2021, 16:03

   1

   Merhabalar,

   Öncelikle subdomain neden kullanılır? Bunu açıklamak isterim;
   Subdomain bir web sitesinin, farklı hizmetler sunduğunu ve bu hizmetleri farklı bir URL yapısı ile sunmak istediği için kullanılmaktadır. Örnek olarak blog.siteadi.com, destek.siteadi.com.

   Subdomain SEO'ya önemi nedir?
   Aslında direkt olarak SEO'ya önemi bulunmamaktadır. Ancak hitap ettiği hizmet gereği farklı anahtar kelimelerde boy gösterememesi veya üst sıralara çıkamaması gibi sorunların önüne geçmek için subdomain kullanımı SEO açısından önem kazanmaktadır.

   Örnek vermem gerekirse, A markasının siteadi.com adlı bir web sitesi olduğunu ve bu web sitesinde a ürünlerini pazarladığını düşünelim. A ürünün pazarlama ile ilgili sorgularda üst sıralarda oynadığını ancak A markası pazarlama dışında kullanıcılara bilgi vermek amacı ile blog yazılarında üst sıralara çıkamadığı gibi bir senaryoda, subdomain kullanımının önemi artacaktır. blog.siteadi.com şeklinde yeni bir hizmet sunduğunu akabinde paylaştığı blog yazılarında farklı long-tail keywords hitap ettiğini gözlemleyebiliriz.

   admin
   Admin

   3 Haziran 2014, 06:45

   1

   Google, subdomainlerle ilgili bilgiyi en son 2010 yılında vermiş ise o zamandaki kurallar bu zaman için de geçerlidir. Subdomain mantığı bir siteye bağlı olan içeriklerin ve güncellemelerin ana sitenin haricinde paylaşması ve site dağılımının artması amacıyla yapılmaktadır.

   Bir temel sitede subdomain açılması diğer hizmetleri, var olan bloğu yada bilgi amaçlı oluşturduğu sayfası olabilir. Google'nin subdomain'e bakış açısı ise ana sitelere olan bakış açısından farkının olmadığıdır. Her yeni bir sayfa her zaman güncellenebilir bir içerik olmaktadır.

   Subdomain üzerinden de anasayfaya doğru bir şekilde besleme yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

  Cevapla

  Sub Domain SEO Açısından Önemlimidir? Sorusunu Cevapla